Avrupa Gönüllü Hizmeti Gezi / Deneyim

Avrupalılık Nedir?

Alman Dostluk ve Kültür dergisi Harmoni-e’de “Avrupalılık” konusunu yazdım.

Türkçe ve Almanca yayımlanan Türk Alman Dostluk ve Kültür dergisi Harmoni-e’de Mart ayı köşe yazımda “Avrupalılık nedir?” sorusunun yanıtını irdeledim. Avrupalılık, verdiğim eğitimlerde özellikle AB projelerinin arka planını anlatırken üzerinde durduğum bir konu. Buraya tıklayarak erişebileceğiniz online derginin 24. sayfasında yeralan yazıda, hemen her alanda etkilerini hissettiğimiz Avrupa Birliği projelerinin tematik önceliklerine de değindim. Dergiye ulaşamayan okuyucularımızın talebi üzerine yazının tam metnini aşağıda paylaşıyorum. Ancak unutulmaması için, önceki yazımda altını çizdiğim bir noktayı burada da hatırlatmak istiyorum.

“Toplumsal hayatın belli başlı tüm alanlarında düzenlemeler getiren, vatandaşların ekonomik, sosyal, hukuki vb. birçok alanda tabi olacağı ortak kuralları belirleyen AB normları, ancak biz onları kendi hayatımıza uyguladığımız zaman sonuç ve fayda vermektedir.”

İyi okumalar.

Avrupalılık

Avrupalılık, ulus kimliğinin yanında ulusüstü, sivil değerlere dayalı ortak uygar bir kimliğe işaret eder. Kültürel aidiyetlerin ötesinde evrensel, anayasal-yasal çerçeveden üretilmiş ve Avrupa sathında paylaşılan ilkelerle belirlenmiştir.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık statüsü kazanması sonrasında, yerel düzeyde uygulanan AB projeleri ile tanıştık. Böylece özellikle son on yılda birçok yeni tematik öncelik günlük hayatımıza girmeye başladı. Bu projelere baktığımızda, amacın genelde sosyal yaşama dair temel değerlerin iyileştirilmesine yönelik olduğunu görüyoruz: “İnsan hakları ve demokrasinin geliştirilmesi, sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesi, demokratik vatandaşlık bilincinin güçlendirilmesi, kadın haklarının korunması, kadına yönelik şiddetle mücadele, engellilerin toplumla bütünleşmesi ve sosyal yaşama kazandırılması, hayatboyu öğrenmenin güçlendirilmesi, tüketici haklarının korunması, çevrenin korunması vb.” bunlar arasında sayabileceklerimiz.

Bu tematik öncelikler, bir bakıma Avrupalılığa aday ülkelerden beklenen adaptasyon sürecinin yönüne işaret etmektedir. Bir örnekle yola çıkacak olursak, örneğin kırsalda kimseye rahatsızlık vermeyen birçok davranışımızı kent içinde sürdürmemiz mümkün olmaz ve alışkanlıklarımızın dışında kentin yaşam ilkelerine ve kurallarına dayalı yeni bir zekâ geliştirerek kentlilik bilinci kazanırız. Kentte, sınırlı kaynakları bizimle birlikte ortak kullanmak durumunda olanların ihtiyaç ve sıkıntılarını da her an hesaba katarak davranmamız gerekir. Benzer şekilde Avrupalılık bilinci de bakış açımız ve davranışlarımızda yeni refleksleri ön plana çıkarır. Daha kapsayıcı, dayanışmacı, yasa ve kurallara, herkesin hak ve özgürlüklerine saygılı, demokratik vatandaşlık sorumluluklarına sahip olma yönünde yeni bir zihniyet ve bakış açısı geliştirilmesini gerekli kılar. Elbette bu değişimin sağlanması, demokratik kurumsal yapılanmanın ve o yapılanmanın arka temelini oluşturan zihniyetin adaptasyonuyla mümkün olur.

Adaylık süreci, kendi kültürünü değiştirme ve farklı kültürel değerlere benzetme yönünde bir dönüşüm gerektirmemektedir. Üyelik için şart koşulan adaylık sürecinin tamamlanması, demokratik kurumsal yapılanmanın adaptasyonuyla ve Avrupa sathında paylaşılan ilkelerin farkındalığının güçlenerek belirli standartların yerleşmesiyle mümkündür. Burada kuşkusuz her birimize görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

2 yorum

  • Teşekkür ederim. Harika bir sunumdu. Katildigim en guzel proje semineri idi. Sade ve anlasilir sunumunuz icin tebrikler. Kolay gelsin. Daha uzun olan bir eğitiminize tekrar katilmak ve daha detayli bilgiler edinmek isterim. Basarilarinizin devamini dilerim.

    • Ben de teşekkür ederim Ömer Bey. İlgi ve katılımınız sayesinde verimli bir etkinlik oldu. Yeni eğitimlerde görüşmek üzere.