Blog Proje Yürütme Web / Bilgisayar Yaşam Yönetim

Hangi Konularda Bilgi Okuryazarısınız?

Günümüz koşullarının bizleri artık bilgi sahibi olmaktan çok bilgi okuryazarı olmaya yönlendirdiği konusundaki düşüncelerimi okuyun.

Üniversite yıllarımda iken, gelecek “bilgi çağı” olacak diye umutlandırılıyor, seviniyorduk ve şimdi görüyoruz ki aslında girdiğimiz o çağ bir bilgi bombardımanı çağı imiş. Bilgi her yerde, kolay erişilebilir, yığınla, ucuz… Bilgi çağı ve bilgi bombardımanından bahsedebildiğimiz gibi artık bilgi kirliliğinden de bahsedebiliyoruz. Aslında bilginin bize gösterdiği çok önemli bir niteleme daha var: Bilgi okuryazarlığı.

Günümüz koşullarının bizleri artık bilgi sahibi olmaktan çok bilgi okuryazarı olmaya yönlendirdiğini görüyoruz. Bilgi sahibi olabilmek için insanlar yüzyıllar boyunca bilgiyi kafasında depolamaya çabaladı. Olur olmaz bir sürü şeyi ezberledi. Arkaplanda depolaması gerektiğine inandığı bilgileri de kaydetti; kitaplıklara, kütüphanelere istifledi.

Ancak artık kafamız ve kütüphaneler dışında bilgiyi depolayabildiğimiz yeni araçlar gelişince, işin şekli de değişmeye başladı. Hal böyle olunca, zihinlerimiz yeni bir işlev üstlenmeye başladı: Bilgi okuryazarlığı. Açacak olursak, bilgiyi bulma, bilgiyi değerlendirme, bilgiyi kullanma, bilgiyi iletebilme ve hatta bilgi üretebilme becerisi.

Şöyle bir düşününce, günümüzde gerçekte bilgi okuryazarlığından başka bir şey öğrenmediğimizi göreceksiniz. Bilgiyi ezberlemek yerine, işin kolayı var diyoruz, bilgiyi nerede ve nasıl bulacağımızı, bilgiyi nerede, nasıl, ne zaman kullanabileceğimizi, bilgiyi kimlere, nasıl iletebileceğimizi öğreniyor ve bu becerilerimizi geliştiriyoruz. Eğer bunlarda uzmanlaşıyorsak, o alanda bilgi üretimine de başlayabiliyoruz.

Bilgi okuryazarlığını kavramak özellikle eğitim yöntemlerinin güncellenmesi açısından önemli. Günün gerisinde kalmamaları için, yetişkinlere bilgi okuryazarlığı kazandırmayı amaçlamalıyız; çocuklarımızı, gençlerimizi ömür boyu eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere dönüştürmek yerine, onlara bilgi okuryazarlığını öğretmeliyiz. İnsanlara sadece kalıp yanıtlar vermek yerine, düşünme stratejileri öğretmeliyiz. Bilgiye götüren yolları bulma, bilgiyi kullanma, bilgiyi iletebilme becerisi kazandıracak stratejiler. Ancak böylece hangi bilgiye, nerede, ne zaman ihtiyaç duyacaklarını bilirler. Gereken bilgiyi nerede ve nasıl bulacaklarını bilirler. Bilgiyi kullanarak ihtiyaçlarına çözüm geliştirebilir ve bilgiyi diğer ihtiyaç sahiplerine uygun yöntemlerle aktarabilirler. Bu da sonuçta doğru kararlar verebilmelerini ve yaşamın tadına varmalarını mümkün kılar.

Yeni yazılarda buluşmak üzere.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, G+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.