Fotoğraf Etkinlik Gezi / Deneyim

Yarınki (1 Ekim) Dünya Çapında Fotoğraf Yürüyüşü İçin Son Dakika Tüyoları

Binden fazla şehirde gerçekleşecek, Dünyanın en geniş katılımlı fotoğraf etkinliği için sadece saatler kaldı.

Dünyanın en geniş katılımlı fotoğraf etkinliği için sadece saatler kaldı. Yarın (1 Ekim 2016) binden fazla şehirde gerçekleşecek yürüyüşe kayıtlı yaklaşık 20 bin fotoğraf tutkunu katılıyor. Bir gün içerisinde milyonlarca fotoğraf çekilecek.

Henüz kaydınızı yapmadıysanız, buraya tıklayarak yürüyüş sayfasına gidin ve bulunduğunuz şehrin ismini sorgulayın. (Yürüyüşe Antalya’da katılmak için buraya tıklayın.) Eğer kayıt yaptıysanız ve yürüyüşe katılacaksınız işte size birkaç son dakika tüyosu.

Pillerinizi bu geceden şarj edin

Pil ve hafıza kartı sorunu yaşamamak için tedarikli olun. Lenslerinizi ve sensörünüzü önceden temizlemeyi unutmayın.

Rahat ayakkabılar giyinin

Hava durumunu kontrol edin ve uygun giysiyle çıkın. Antalya’da 1 Ekim Cumartesi günü hava güneşli ve 30° C görünüyor. Yürüyüş boyunca sizi rahat ettirecek ayakkabılar tercih edin.

Yükünüzü hafif tutun

Açık havada bir yürüyüşte ihtiyacınız olmayacak şeyleri taşımak bıktırıcı olabilir. O yüzden üç saatlik yürüyüş boyunca taşıyamayacağınız veya ihtiyaç duymayacağınız şeyleri yük edinmeyin.

Arkadaş ve yakınlarınızı da davet edin

Bu tür toplu etkinlikler aynı zamanda fotoğrafçılığınızı geliştirmek için yadsınamayacak fırsatlar sunar. Tarihi mekânları, mimari yapıları, iş yerlerini, yaşam alanlarını, hatta manzaraları insanlarla birlikte fotoğraflayarak daha ilginç ve zengin kareler elde edebilirsiniz. Bu tür çalışmalar yapmak istiyorsanız, yakınlarınızı da yürüyüşe davet ederek onlarla keyifli saatler geçirebileceğinizi hatırlayın.

Toplu fotoğraf için hazırlıklı olun

Yürüyüşe saat 16.00’da Saat Kulesi yanında toplu fotoğraf çekimiyle başlayacağız. Yürüyüş sırasında tüm katılımcıları yeniden biraraya toplamak zor, hatta imkânsız; o yüzden fotoğrafta yeralmak için zamanında gelmeye çalışın.

Yürüyüş sırasında bol sıvı içmeyi unutmayın

Özellikle Antalya gibi yürüyüş boyunca hayli su kaybı yaşanan sıcak yerlerde, dehidrasyon yaşamamak için yeterince sıvı almayı ihmal etmeyin –etkinlikten keyif almanız, güvenliğiniz ve sağlığınız açısından bu önemli.

Fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşın

Etkinliğin dünya çapında bu yılki etiketi #WWPW2016 olarak belirlendi. Antalya katılımcıları buna #WWPW2016Antalya ve #Antalya etiketilerini de ekleyebilirler. Bu etiketleri kullanarak Facebook, Instagram, Twitter ve diğer sosyal medyada gerçek zamanlı olarak fotoğraf ve kısa videolarınızı paylaşabilir, dünyanın diğer şehirlerinden katılımcıların paylaşımlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızı Facebook’taki Antalya etkinlik sayfamıza fotoğraflarınızı göndermeyi unutmayın!

Fotoğraf etiğini hatırdan çıkarmayın

İnsanlar başkaları tarafından rastgele fotoğraflarının çekilmesinden —özellikle yakın plan— rahatsız olabilirler. Fotoğrafını çekeceğiniz kişilerin, önceden tatlı dille izinlerini almayı unutmayın. Etik olarak başka fotoğrafçıların modellerini izinsiz fotoğraflamamalı ve onların bireysel çalışmalarına müdahil olmamalısınız. Özel mekânlar fotoğraflanıyorsa, fotoğraflanan alanlarda dolaşarak başkalarının kadrajlarına girmemeye özen gösterin. Çekim yapılan bir noktada uzun süre kalmanızın diğerlerinin görüntü almasına engel olabileceğini hatırdan çıkarmayın.

Hepsinden önemlisi güvenli hareket edin

Fotoğrafa dalarak güvenliğinizi veya başkalarının güvenliğini tehlikeye atmamak için dikkatli olun. Kendinize, diğer katılımcılara ve çevrenizdekilere dikkat edin. Enteresan fotoğraflar çekmek için elbette uğraşın ancak bunu yaparken riskli hareketler ve yerlerden uzak durun.

Yarışmalara katılmaktan çekinmeyin

Etkinlik süresince çok sayıda ilginç fotoğraf çekileceğinden kimsenin şüphesi yok. Aramızda daha önce yarışma deneyimi olmayan arkadaşlar olabilir. Ancak bu durum onların da etkinlik yarışmalarına katılmasına engel değil. Yeni başlıyorsanız, göndereceğiniz fotoğrafa karar verirken öncelikle teknik özellikler (pozlama, netlik ve renkler) ile kompozisyon açısından sorunlu olmamasını göz önünde bulundurun. Fotoğrafınız doğru pozlanmış, renklerde bozulmalar yok, konunuzun netliği yerinde, ögeler gözü rahatsız etmeyecek şekilde düzenlenmiş ve doğru yerden çerçevelenmişse bu tür sorunlar aşılmış demektir. Bundan sonra fotoğrafınıza değer katacak olan şey, görüntünün orijinalliği, çarpıcılığı, o anda bir duyguyu, mesajı veya hikâyeyi anlatımı gibi yaratıcılığınızı konuşturacağınız faktörler olacaktır.

İlgili blog yazıları ve sayfalar

Dünya Çapında Fotoğraf Yürüyüşü Antalya 2016 ile ilgili önceki blog yazılarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

  • Yürüyüş rotamız ve saati hakkında bilgi verdiğim blog yazım için buraya tıklayın.
  • Yarışmalar ve ödüller hakkında bilgi verdiğim blog yazım için buraya tıklayın.

Etkinlikte çekeceğiniz kareleri görmeyi dört gözle bekliyoruz. Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.