Fotoğraf Etkinlik Gezi / Deneyim

1 Ekim Dünya Çapında Fotoğraf Yürüyüşü Yarışmaları ve Ödülleri

Antalya’da 5. kez gerçekleştireceğimiz dünya çapında fotoğraf etkinliği hakkında yeni bilgiler.

Antalya’da bu yıl 5. kez gerçekleştireceğimiz Dünya Çapında Scott Kelby Fotoğraf Yürüyüşünü Ağustos ayında blogumdan ve Facebook etkinlik sayfamızdan duyurmuştum. Bu sayfalarda ücretsiz katılım ve nasıl kayıt olunacağı konuları ile etkinlikte izleyeceğimiz yürüyüş rotası hakkında bilgileri bulabilirsiniz. (Blogdaki yazıma buraya tılayarak, Facebook etkinlik sayfamıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Dokuzuncu kez gerçekleştirilecek Dünya Çapında Scott Kelby Fotoğraf Yürüyüşüne bu yıl binden fazla şehir ve 13 binden fazla katılımcı kaydolmuş bulunuyor. Sözkonusu fotoğraf yürüyüşünün resmi web sitesinde (worldwidephotowalk.com) gördüğünüz tişört satışlarından elde edilen gelirle ve yapılan bağışlarla Kenya’daki Umut Baharları isimli yetimhane kuruluşuna yardım yapılması planlanıyor.

Yarışmalar & Ödüller

Etkinlik kapsamında 3 fotoğraf yarışması düzenleniyor. Yalnızca kayıtlı katılımcıların katılma şansına sahip olacağı Walker Photo Contest ve yürüyüş liderlerinin katılabileceği Leader Photo Contest isimli fotoğraf yarışmaları yanısıra bu yıl bir video yarışması da yapılacak. Bu yarışmalarla ilgili ayrıntıları aşağıda okuyabilirsiniz.

Yürüyüşçü Fotoğraf Yarışması (The Walker Photo Contest)

Her yürüyüşçü etkinlik sırasında çektiği ve en iyi bulduğu bir fotoğrafını göndermek suretiyle bu yarışmaya katılabilecek. Yürüyüş liderinin, gönderilen fotoğraflar arasından belirleyeceği bir fotoğrafın sahibi (Individual Location Winner) 1 yıllık KelbyOne (KelbyOne.com) üyeliği kazanacak ve ayrıca bu ödülü kazanan fotoğraf, yapılacak dünya çapında yarışmaya katılma şansı elde edecek. Scott Kelby’nin şahsen yapacağı değerlendirmeyle ödül kazanan bu fotoğraflar arasından biri Büyük Ödülü (Grand Prize), artı 10 finalist ise diğer çeşitli ödülleri alacak.

Büyük Ödül (6.050$ değerinde): Canon EOS 5D kamera, 1-yıl Adobe Creative Cloud (bütün uygulamalar), 250$ değerinde B&H hediye çeki, Think Tank Photo’dan Airport International Photography Roller Çanta, 1-yıllık KelbyOne üyeliği.

10 Finalist ödülleri (650$ değerinde): 1-yıllık Adobe Creative Cloud Photography Plan, Westscott’tan 40” 5-in-1 Reflector, 100$ değerinde Drobo hediye çeki, Think Tank Photo’dan Retrospective 10 Kamera Çantası, B&H – 50$ hediye çeki, Tether Tools –RapidMount SLX with RapidStrips, Alien Skin Software’den Exposure X2.

Halkın Seçimi (People’s CHOICE)

Halkın Seçimi Ödülünü hangi fotoğraf sahibinin alacağını, sizlerin, yani Dünya Çapında Scott Kelby Fotoğraf Yürüyüşü (World Wide Photo Walk) 2016 katılımcılarının vereceği oylar belirleyecek.

Halkın Seçimi ödülleri (900$ değerinde): 250$ B&H hediye çeki, Apple TV, 1-yıllık KelbyOne üyeliği, Alien Skin Software’den Exposure X2 Bundle, Tether Tools Case Relay Power System:

Video Yarışması (VIDEO Contest)

Etkinliğin bu yılki sponsoru Canon USA tarafından “Fotoğraf Yürüyüşü Sırasında Video Kaydı (Video Shot During the Photo Walk)” isimli yeni bir yarışma yapılacağını duyuruldu. Yürüyüş saatlerinde çekilecek ve gönderilecek en iyi video kaydı için verilecek ödül aşağıda gördüğünüz Canon Video Creator Kiti. Kit içerisinde yeni Canon EOS 80D gövde, yeni 18-135mm lens; Canon Power Zoom Adaptör, RODE VideoMic Go, 32G SD card ile pil, şarz cihazı, askı gibi malzemeler bulunuyor.

Bütün katılımcılar (yürüyüşçüler ve liderler) 5 dakikayı geçmemek kaydıyla yürüyüş sırasında çekecekleri bir videoyu bu yarışmaya göndererek yarışmaya katılabilecekler. Scott Kelby’nin belirleyeceği kazananın adresine bu ödül gelecek.

Lider Fotoğraf Yarışması (Leader Photo Contest)

Her bir yürüyüş lideri, ayrıca yapılacak Leader Photo Contest isimli yarışmaya bir fotoğraf gönderebilecek ve kazanan fotoğrafı yine Scott Kelby belirleyecek.

Lider Büyük Ödülü ($1350 değerinde): Drobo 5Dt, 200$ B&H hediye çeki, 50$ Lensprotogo.com hediye çeki, Westcott’tan Ice Light with Barn Doors.

Fotoğrafların gönderilmesi ve son gönderme tarihleri

Tarihler henüz açıklanmadı. Fotoğrafların gönderileceği adresler ve katılım kurallarıyla ilgili ayrıntıları öğrenmek için bakikaracay.com adresindeki yazılarımı tekrar kontrol edin ve son başvuru tarihlerini kaçırmadığınızdan emin olun.

Bu ödülleri Antalya’ya getirelim

Bu yılın önemli fotoğraf etkinliklerinden olan ve sosyal medyada #WWPW2016 etiketi ile takip edilecek Dünya Çapında Scott Kelby Fotoğraf Yürüyüşüne, Türkiye’den Antalya yanısıra, İstanbul, Bursa ve Safranbolu’dan da katılım sağlanacak. Bu etkinlik, aynı zamanda kültürel varlıkları, tarihi dokusu, doğa güzellikleri ve sosyal yaşam ile son derece zengin olan Ülkemizin ve Antalya’nın uluslararası platformlarda fotoğraflarla tanıtımı açısından önemli bir fırsat niteliği taşıyor. Her bir yürüyüşe katılım kaydı, etkinliğin web sitesinde 50 kişiyle sınırlandırılmış durumda. Buna göre, her bir etkinliğe daha fazla kişi katılabilse de, çektikleri fotoğrafları yalnızca kayıt yaptıran 50 kişi siteye yükleyebilme ve halk oylamalarına katılabilme şansına sahip olacak.

Yararlı bağlantılar

Dünya Çapında Fotoğraf Yürüyüşü Antalya 2016 ile ilgili olarak tüm bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

  • Kayıt ve adım adım nasıl kaydınızı yapacağınıza dair bilgi için buraya tıklayın. Sözkonusu sayfada etkinliğimiz “Antalya Downtown” başlığıyla yeralıyor.
  • Facebook etkinlik sayfamıza ulaşmak için buraya tıklayın.
  • Yürüyüş rotamız ve saati hakkında bilgi verdiğim blog yazım için buraya tıklayın.
  • Scott Kelby’nin kişisel blogunda soru cevap şeklinde verdiği açıklamaları okumak için buraya tıklayın.
  • Yürüyüşler, ödüller vb. konular hakkında etkinliğin resmi web sitesini ziyaret için buraya tıklayın.

Tekrar görüşünceye dek… Fotoğraf çekmeye devam edin.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.