Proje Yürütme Yönetim

Sorun Analizi Proje Hazırlamada İşinizi Neden ve Nasıl Kolaylaştırır?

Proje hazırlamaya sorun analizi ile başlamanın işinizi yarıdan fazla kolaylaştıracağını biliyor musunuz?

Proje hazırlamaya sorun analizi ile başlamanın işinizi yarıdan fazla kolaylaştıracağını biliyor musunuz? Güçlü bir proje oluşturmanın ilk basamağı iyi bir sorun analizi yapmaktır. Net bir sorun analizi, sorunun kaynağı hakkındaki belirsizlikleri ortadan kaldıracağı gibi, diğer analizlere ışık tutar ve potansiyel çözümlerin apaçık görülmesini sağlar. Bu yazıyı okuduğunuzda sorun analizi ile işe başlamanın eşsiz önemini hatırlayacaksınız.

Proje Döngüsü Yönetimi ve diğer benzeri eğitimlerde yaptığım gibi burada da fotoğrafını gördüğünüz Pasha ile ilgili bir hikayemi anlatarak sorun analizinin önemine vurgu yapmak istiyorum. (Bu arada, 500px‘de 100 üzerinden 97,3 puan almayı başarmış bir fotoğraf bu :)

Hibe pastasından bir pay da ben alayım zihniyetiyle proje hazırlamanın genellikle başarısızlıkların ve öngörülmeyen sıkıntıların sebeplerinden biri olduğunu biliyoruz. Doğru olan yöntem, mevcut bir sorunun çözümüne katkıda bulunmak veya o alanda iyileştirme sağlamak üzere bir proje geliştirmektir. Bunun için öncelikle sorunun ve kaynağının ne olduğunun net tanımlanması gerekir.

Geçen yıl verdiğim beş günlük Proje Döngüsü Yönetimi Eğitiminin 2. günü akşamı bir yakınımdan telefon aldım: Minik kedisi Pasha için “Gözü kötüye gidiyor, on gün geçti ama hiç bir iyileşme yok,” diyordu. “Veteriner ne diyor?” diye sordum. “İlk gittiğimde enfeksiyona karşı iki ilaç vermişti, bir hafta boyunca kullanıp sonuç alamayınca tekrar götürdüm, bu kez farklı iki ilaç daha verdi ama sonuç değişmedi, gözü daha çok sulanıyor ve kapanacakmış gibi duruyor.” O zaman bildiğim bir başka veteriner var ona götürelim dedim. Gecikmeden götürdük. Veteriner arkadaş Pasha’yı metal sedyesine aldı, önce eliyle gözünü inceledi. Sonra aletlerini getirdi, bir süre de onlarla incelemesini sürdürdü. Yetmedi, diğer Veteriner arkadaşını çağırdı. Birlikte incelediler, aletleriyle kontrol ettiler, sorular sordular, aralarında konuşup devam ettiler. Hayli zaman muayeneyi bekleyerek böyle geçti. Derken “Evde Pasha’nın oynadığı sert bir cisim var mıydı?” diye sordular. Plastik oyuncakları olduğundan ama 10 gün kadar önce bir oyuncağının kırılıp içerisindeki yayın dışarı çıktığından bahsettik. Bu cevap teşhislerinin netleşmesini sağlamıştı: Pasha’nın gözünde enfeksiyon değil, aldığı darbeden kaynaklanan bir travma ve çökme vardı. Artık sorunun kaynağı aydınlanmıştı. Sonrasında uygulayacakları tedavi belliydi. Verdikleri ilaçlarla o günden sonra Pasha’nın gözü hızla iyileşmeye başladı.

Bu deneyimden bana çıkan ders şu oldu: Eğer bir sorunu iyi analiz etmemişseniz, çözüm diye uygulayacaklarınız çözüm olmayacağı gibi işi daha da kötüye götürebilir. Ama eğer sorunu iyi analiz ederseniz, çözümün zaten belli olduğunu göreceksiniz.

Proje hazırlarken değiştirmek istediğimiz durumu ve çözmek istediğimiz sorunu, en başta çok iyi tanıyıp tanımlamamız gerekiyor. Sorunu tanımlamadan, analizini yapmadan projeye başlamak, hazırlama aşamasında olduğu gibi, uygulamada da projenin kilitlenmesine yol açabilir.

Devam eden yazılarımda sorun analizinin nasıl büyülü bir anahtar olduğundan ve sorun analizi üzerinden çözüm ve strateji analizlerinin nasıl kolaylıkla geliştirilebileceğinden bahsedeceğim. Görüşmek üzere.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Önceki

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.