Fotoğrafçılık İpuçları

Fotoğraflarınızda Net Alan Derinliğini Belirleyen 3 Unsur

Fotoğraflarınızda alan derinliğini kontrol etmenizi sağlayan üç unsuru öğrenin.

Fotoğraflarınızda alan derinliğini kontrol etmenizi sağlayan başlıca üç unsur bulunmaktadır. Lensinizin odak uzaklığı, seçeceğiniz diyafram açıklığı ve çekeceğiniz konu ile kameranız arasındaki uzaklık. Her üçünü de kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Bunlardan ilki kullandığınız ekipmanla, diğeri kamerada yapacağınız ayarlarla, bir diğeri de çekim yaparken durduğunuz yerle ilgili. Şimdi sırasıyla bunların ayrıntılarına bakalım.

1- Lensinizin Odak Uzaklığı

Alan derinliğini etkileyen unsurlardan ilki kullandığınız lens. Lens seçiminizi çekime başlamadan önce zaten yapmış oluyorsunuz. Kullandığınız lensin odak uzaklığı ne kadar fazlaysa alan derinliği o kadar azalır. Örneğin 18 mm geniş açı bir lens ile çekilen bir manzara fotoğrafında tüm görüntü net gözükürken, 200 mm gibi dar açılı bir lens ile yapılan çekimde alan derinliği daha az çıkacaktır. Odak uzaklığının yarattığı farklılığı, diğer iki unsur (diyafram ve konuya olan uzaklık) aynı kaldığında farklı lenslerle çekilen fotoğraflarda görebilirsiniz.

2- Seçtiğiniz Diyafram Açıklığı

Seçeceğiniz f/ değeri, alan derinliğini belirleyen unsurlardan bir diğeri. Bu ayarı çekim yaparken kameranız üzerinde yapmanız mümkün. Diyaframı ne kadar çok açarsanız alan derinliği o nispette azalır. Diyaframı açmak, lensinizin f/ değerini düşürmek demektir. Rakamlarla ters orantılı. Buna göre, f/1.8 veya f/2.8 gibi düşük diyafram değerlerinde görüntüde az alan derinliği elde edersiniz. Belirli bir mesafe net çıkar, ön ve arka plan ise bulanık (flu). Böylece arka planı bulanık fotoğraflar çekebilirsiniz. Aksine, diyaframı ne kadar kısarsanız (f/16 veya f/22 gibi diyafram değerleri kullanırsanız) alan derinliği o kadar artar. Yeni başlayanlar için önemli bir aşama olan diyafram ve alan derinliği ilişkisini buraya tıklayarak etraflıca okuyabilirsiniz.

3- Kameranın Konuya Olan Uzaklığı

Kameranızın konuya olan uzaklığı fotoğraftaki alan derinliğini etkileyen diğer unsurdur. Bu uzaklığı çekim sırasında ileri geri giderek değiştirebilirsiniz. Konuya ne kadar yaklaşırsanız alan derinliği o nispette azalır. Yaklaştıkça odaklanan konu net olur ve diğer kısımlar bulanık (flu) çıkar.

Gördüğünüz üzere fotoğraflarda net alan derinliği kolayca kontrol edebileceğiniz konulardan biridir. Bu üç unsuru kontrol ederek, portre çekimlerinde konunuzu ön plana çıkarabileceğiniz gibi, manzara çekimlerinde tüm görüntüyü net fotoğraflayabilirsiniz. Hemen deneyin ve bu bilginin kalıcı olmasını sağlayın.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!


Bu bilgileri yararlı bulduysanız daha çok fotoğrafseverin yararlanması için lütfen beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.