Web / Bilgisayar

Flash Bellek Masaüstünde Nasıl Otomatik Açılır?

USB flash bellek otomatik açılsın

Bilgisayarınıza CD veya flash bellek bağladığınızda Otomatik Kullanma Menüsü ekrana gelmiyorsa, sorunu Denetim Masasından çözebilirsiniz.

Bilgisayarınıza USB flash bellek, CD veya harici sabit sürücü gibi bir birim aygıtı veya medya türü bağladığınızda, varsayılan eylemin ne olacağını kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bunun için, Windows’un bu medya ve aygıtlar için Otomatik Kullan’ı etkinleştirmesini veya Otomatik Çalıştır’ı tamamen devre dışı bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Soru:

Bilgisayarıma CD veya flash bellek takınca Otomatik Kullanma Menüsü ekrana gelmiyor. Her defasında mutlaka Bilgisayarım klasörüne girip CD ve flash belleği oradan açmak zorunda kalıyorum. CD ve flash belleğe sağ tıklayınca Özellikler menüsünde otomatik kullan seçeneği yok. Bilgisayarımda başka bir anormallik yok ama her defasında bu durumla karşılaşmak artık canımı sıkmaya başladı. CD ve flash belleği bilgisayara takınca otomatik kullan menüsünün aktif olması için ne yapabilirim?

Cevap:

Denetim Masası -> Programlar -> Varsayılan Programlar -> Otomatik Kullan ayarlarını değiştir’e tıklayın. Tüm medya ve aygıtlar için Otomatik Kullan’ı etkinleştir onay kutusunu işaretleyin ve Kaydet’i tıklayın.

Otomatik Çalıştır’ı tamamen devre dışı bırakmayı tüm medya ve aygıtlar için etkinleştirebileceğiniz gibi yalnızca bir medya türü için de devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için soru sorulmasını istemediğiniz her medya türünün yanındaki listede, Eylem yok’u tıklayın ve ardından Kaydet’i tıklayın.

Birkaç not

Şunları bilmekte fayda var:

  • Otomatik Kullan yalnızca birim aygıtı olmayan aygıtları (örneğin, bazı dijital fotoğraf makineleri, video kameralar ve telefonlar) listeler. Bunun nedeni bu aygıtlarda standart bir dosya sistemi olmaması ve Otomatik Kullan’ın ne tür dosyalar içerdiklerine bakmak amacıyla bu aygıtlara göz atamamasıdır. Birim aygıtlarının içeriğine gözatmak için Bilgisayar klasörünü açın.
  • Anti-virus programları güvenlik açısından Otomatik Çalıştır’ı devre dışı bırakabiliyorlar. Anti-virus programının ayarlarına girip otomatik açılmaya izin vermesini seçtiğiniz zaman bu sorunun tekrar etmesini engellemiş olursunuz.
  • Varsayılan ayardan bağımsız olarak Otomatik Yürütme’yi açmak için bilgisayarınıza aygıt veya medya taktığınızda ÜstKrkt tuşunu basılı tutun.

Flash bellek içindeki klasörleri hiç bir şekilde göremiyorsanız, bu sorunun çözümü için buraya tıklayın.

Tekrar görüşünceye dek: Öğrenmeye devam edin!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.