Web / Bilgisayar

USB Bellekteki Dosyalarım Görünmüyor, Ne Yapabilirim?

Taşınabilir belleğinize girdiğinizde bütün dosyalarınız silinmiş ya da sadece kısayolları görünüyorsa, bu sorundan kurtulmanın kolay bir yolu var.

Eğer taşınabilir (USB / flaş) belleğinize girdiğinizde bütün dosyalarınız silinmiş ya da sadece kısayolları görünüyorsa, işte size hemen uygulayabileceğiniz en kolay çözüm yöntemi:

USB bellekteki kısayolu bir virüs oluşturuyor

Taşınabilir belleğinizde yer alan ve silindiğini düşündüğünüz belgeleriniz aslında bir virüs tarafından gizleniyor. Bu virüs önce klasörlerinizin ismiyle bir kısayol oluşturuyor ve sonra da dosyalarınızın yer aldığı klasörü gizli hale getiriyor. Böylece ilk anda bütün dosyaların silindiğini düşünüyorsunuz; ancak incelediğinizde, belleğinizin aslında boş olmadığını farkediyorsunuz. Bu durum benim de başıma geldi. Uzun süredir bir çok bilgisayar kullanıcısını zor durumda bırakan bu sorundan kurtulmanın ve dosyalarınızı tekrar görünür hale getirmenin en kolay yolunu şimdi anlatacağım.

Eğer böyle bir sorunla henüz karşılaşmadıysanız —umarım hiç karşılaşmazsınız ama— yine de bu sayfayı bir yere not edin.

Bu yöntemi uygulayarak antivirüs veya başka bir program kurmak zorunda kalmadan ve belirli kodlara gerek olmadan sorunu çözebileceksiniz.

Gizli dosyaları görünür hale getirin

Taşınabilir belleğinizdeki dosyaları görebilmek için sırasıyla aşağıdaki 4 adımı uygulayın.

1.adım:

USB belleğinizi bilgisayarınıza takın ve belleğinizin içerisine girin.

2. adım:

Bellek içerisinde iken sağ tıklayarak menüden Yeni -> Metin Belgesi’ne tıklayın.

3. adım:

Açılacak yeni boş metin belgesi içerisine şu komutları yazın (buradan kopyalayıp yapıştırabilirsiniz):

attrib -h -s /s /d

4. adım:

Son adım olarak menüden Dosya -> Farklı Kaydet’i seçerek herhangi bir dosya ismi yazdıktan sonra dosya isminin sonuna .bat uzantısını ekleyin. Örnek: Dosya Adı = bellek.bat

Artık taşınabilir belleğinizde bat uzantılı bir Windows toplu işlem dosyası oluşmuş olacaktır. Oluşturduğunuz bat uzantılı bu dosyaya tıklayarak kısa bir süre sonra dosyalarınızın tekrar görünür hale geldiğini göreceksiniz. Bu bat dosyasını başka belleklere de kopyalayarak çoğaltabilirsiniz.

Bat dosyaları hakkında daha geniş bilgi için buraya tıklayın.

İyi çalışmalar. Öğrenmeye devam edin!

Yeni paylaşımlarım hakkında emailinize bilgi gelsin istiyorsanız, isim ve email adresinizi yazarak mail grubuma hemen katılın.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.