Erasmus+ Proje Yürütme

AB Proje Başvuruları İçin ECAS Kaydı Nasıl Yapılır, PIC Numarası Nasıl Alınır?

Erasmus Plus ve Ufuk 2020 gibi Avrupa Birliği hibe programlarına proje başvurusunda bulunmak için Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalını kullanmaya ve PIC numarası almaya ihtiyacınız var.

Yerel düzeyde faaliyet gösteren kurum/kuruluşlarımız, 2014 – 2020 döneminde “Erasmus Plus”, “Ufuk 2020” ve “Yaratıcı Avrupa” gibi başlıklarla bilinen Avrupa Birliği Topluluk Programlarına proje başvurularını yalnızca elektronik ortamda yapılabilmektedir. Bu nedenle, sözkonusu hibe programlarından yararlanmak isteyen kurum/kuruluşların, öncelikle “Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalına” elektronik kayıt yapmaları zorunlu hale gelmiştir. Tüm yaşam döngüleri boyunca teklif ve projelerinizin elektronik yönetimine giriş noktanız ve ilgili hizmetlere ev sahipliği yapan yer artık bu portal.

ECAS, URF ve PIC kafanızı karıştırmasın

Kayıt süreci biraz kafa karıştırıcı görünmesine rağmen, buradaki açıklamaları ve 2 adımı izleyerek kolaylıkla sonuca ulaşabilirsiniz.

Portalın hizmetlerine erişim için ilk önce bir ECAS hesabı yaratmanız ve bununla giriş yapmanız gerekiyor.

Proje başvurusunda bulunmak için ise (girişten sonra) URF kaydını yaparak kurumunuza özgü 9 (dokuz) haneli bir PIC numarası (Katılımcı Kimlik Kodu) almanız zorunlu. PIC numarası almak URF kaydı yapmakla aynı şey.

PIC numarası nedir? Nasıl alırım?

Avrupa Komisyonu tarafından kurum/kuruluşunuzun bilgilerinin doğrulanması için kullanılan 9 basamaklı özgün bir tanımlayıcı numaradır. Genellikle gerekli kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra en geç 48 saat içinde kullanıma açılmaktadır. PIC numarası olmadan hibe veya ortaklık başvurusunda bulunmak mümkün değil. PIC numarası, başvuru süreci dahil, yararlandırıcı kuruluşlar ile yararlanıcı kurum/kuruluşlar arasında yapılacak tüm iletişimlerde kullanılmaktadır. PIC numarası alma işlemine başlamadan önce kurumuzun daha önce bir PIC numarası alıp almadığını buraya tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

PIC numarası almak için şu 2 adımı izlenmeniz yeterli.

1. adım: ECAS kaydı

Avrupa Komisyonu Kimlik Tanımlama Sistemine (ECAS / European Commission Authentication Service) kayıt.

ECAS nedir?

ECAS, Avrupa Komisyonu Kimlik Tanımlama Sisteminin kısa adıdır. PIC alma işleminden önce ilk adımda ECAS kaydınızı yaparak bir ECAS hesabı edinmeniz gerekir. ECAS’a kayıt, bu siteme giriş için bir kullanıcı adı ve şifre belirleme işlemidir. Aldığınız kullanıcı adı ve şifre ile Komisyonun geniş bir yelpazede sunduğu online bilgi sistemine giriş imkânı elde edersiniz. Bir kez giriş (login) yaptığınızda tarayıcınız açık kaldığı sürece, kendinizi yeniden tanıtmaya gerek olmadan istediğiniz tüm servislere giriş yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak ECAS Kayıt Sayfasına erişebilirsiniz.

Not: Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra email adresinizi kontrol edin. En geç 10 dakika içinde gelecek mesajdaki linke, 90 dakika içinde tıklayarak hesabınızı aktifleştirmeniz gerekir.

2. adım: URF kaydı

Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalı Tek Kayıt Sistemine (URF / Unique Registration Facility) kayıt.

ECAS kullanıcı adı ve şifrenizi aldıktan sonra Avrupa Komisyonunun sunduğu bilgilere ve URF’ye erişiminiz açılır. PIC numarası almak için buraya tıklayarak URF kayıt sayfasına ulaşabilirsiniz. PIC numaraları Tek Kayıt Sistemi (URF) üzerinden yönetilir. Burada istenen alanlara kurumsal bilgilerinizi doldurma işlemini tamamladıktan sonra kaydınız gerçekleşecek ve son sayfada kurumunuza özgü dokuz haneli bir PIC numarası (Katılımcı Kimlik Kodu) verilecektir.

PIC numaranızı kaydedin

Proje başvurusunda bulunacağınız zaman PIC numarasını aldıktan sonra Tüzel Kişilik Formu (Yasal Temsilcinin bildirilmesi) ve Finansal Tanımlama Formunun doldurularak taratılıp sisteme yüklenmesi gerekir. Proje toplam hibesi 60.000 Euro’yu aşması durumunda finansal kapasite analizi için ilave belgeler yüklenmesi gerekebilir.

PIC numarasını bir kez aldıktan sonra buna bağlı kurumsal bilgileri ve dosyaları değiştirmeniz mümkün. Daha sonra bir hibe başvurusunda bulunacağınız zaman, elektronik başvuru formu üzerinde sizin ve ortaklarınızın kurumlarına ait bilgiler doğrudan her kurumun bu URF kayıtlarından gelir. Yani ECAS sistemi, gelecekteki tüm başvurularınız için, burada kaydetmiş olduğunuz kurumsal bilgileri kullanacaktır.

Kolaylık ve başarı dileklerimle.

Yeni paylaşımlarımdan haberdar olmak için email grubumuza kaydolmayı unutmayın!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.