Temel Fotoğrafçılık Dersleri

TFD18 – Kamera Kullanma Becerinizi Geliştirmek İçin Online Simülatör ile Fotoğraf Çekmeye Başlayın

Bu simülatörü kullanarak kısa sürede kamera kullanma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Daha iyi fotoğraflar çekmenin yolu kameranızın özelliklerini bilmek ve onu iyi kullanmaktan geçer. Önceki yazılarda verdiğim bilgiler ışığında aşağıdaki simülatörü kullanarak bilgisayar başında SLR kamera kullanma becerinizi geliştirebilirsiniz. Yapacağınız denemelerde diyafram, enstantene, ISO ve odak uzaklığı gibi ayarları değiştirerek elde edeceğiniz fotoğrafları görebilirsiniz.

Simülatörü nasıl kullanacağım? —Beyaz butona tıkla!

Renkli görüntüyü kameranızın vizörü veya LCD ekranı gibi kabul edin. Fotoğrafınızı çekmek için alt kısımdaki sürgüleri kullanarak ayarlarınızı yapın ve “Snap photo” yazısı ile işaret edilen, sağ alttaki yuvarlak deklanşör butonuna basın. Yaptığınız her bir ayarın nasıl sonuç verdiğini anlamak için elde edeceğiniz fotoğrafın genel görünümü yanısıra, çocuk, elindeki pervane ve arka planın görüntüsüne özellikle dikkat edin. Ayar yaparken seçimlerinizin karşılığını yeşil renkli göstergelerde takip edebilir, çekim sonrası fotoğrafınızın sağ alt kısmında bu değerleri (EXIF) görebilirsiniz. Yeni denemenize başlamak için aynı butona tekrar basarak geri dönün. Simülatör üzerindeki İngilizce ifadelerin çevirilerini, ayrıca ayarlarla ilgili açıklamaları aşağıda veriyorum.

Simülatördeki ayarlar gördüğünüz üzere, solda dış koşullar ve objektif ile ilgili seçenekler, ortada çekim modu seçenekleri ve sağda pozlama üçgeni elemanları olmak üzere 3 sütunda yeralıyor.

— Koşullar ve ekipman (1. sütun)

Soldaki 1. sütunda havanın aydınlanma durumunu (Lighting), konuya uzaklığınızı (Distance) ve kullandığınız lensin odak uzaklığını (Focal Length) seçin.

Lighting (Ortamdaki ışık durumu)

Soldan sağa doğru seçenekleriniz şunlar:

Dim indoors: Karanlık iç mekân
Brigth indoors: Aydınlık iç mekan
Overcast: Bulutlu, kapalı
Partly cloudy: Parçalı bulutlu
Mostly Sunny: Büyük oranda güneşli açık
Sunny: Güneşli açık hava

Distance (Konuya uzaklık)

Konuya uzaklığınızı 3 ile 10 feet (ft) arasında değiştirebilirsiniz. (1 ft = 30,48 cm)

Focal length (Odak uzaklığı)

Kullanacağınız lens için 18mm ile 55mm arasında odak uzaklığı seçebilirsiniz.

— Çekim modu (2. sütun)

Ortadaki sütunda yapacağınız seçimlerle 3 farklı modda çekim yapabilirsiniz:

Aperture Priority (Diyafram öncelikli)

Kameranızda “Av” veya “A” olarak yeralır. Bu modda siz diyafram ayarını kontrol ederken, enstanteneyi kameranız seçtiğiniz diyafram değerine göre otomatik belirler. Diyafram konusunu etraflıca öğrenmek için buraya tıklayın.

Shuttter Priority (Enstantane öncelikli)

Kameranızda “Tv” veya “S” olarak yeralır: Bu modda siz enstantene süresini (perde hızını) kontrol ederken, seçtiğiniz enstantane değerine göre kameranız diyafram ayarını otomatik belirler. Enstantane konusunu etraflıca öğrenmek için buraya tıklayın.

Manuel (El ile ayar)

Diyafram ve enstantene, her ikisinin kontrolü de sizde olsun istiyorsanız, Manuel’i seçin. Denemekten çekinmeyin: “go for it!”

Bu sütunda yeralan “Tripod” seçeneğini tıklayarak, belirli perde hızlarında elle çekimde karşılaşacağınız titreşim ve sarsıntı bulanıklığını önleyebilirsiniz.

— Pozlama Üçgeni (3. sütun)

2. sütunda seçeceğiniz çekim moduna göre bu sütunda pozlama üçgeni elemanlarını kontrol edebilirsiniz. Pozlama üçgeni elemanlarını ve nasıl çalıştıklarını etraflıca öğrenmek için buraya tıklayın.

ISO

İlk sırada seçeceğiniz ISO değerinin fotoğrafınızın pozlanması yanısıra fotoğraf kalitesini nasıl etkilediğini dikkatli izleyin. ISO değerini hangi durumlarda nasıl kullanmanız gerektiğini etraflıca öğrenmek için buraya tıklayın.

Aperture (Diyafram açıklığı)

Seçeceğiniz diyafram açıklıklarının pozlama yanısıra, net alan derinliğini nasıl etkilediğini iyi izleyin. Diyafram açıklığını hangi durumlarda nasıl kullanmanız gerektiğini etraflıca öğrenmek için buraya tıklayın.

Shutter speed (Enstantane / Perde hızı)

Enstantane ile seçeceğiniz pozlama sürelerinin, fotoğraflarınızın aydınlık durumu yanısıra hareketin dondurulmasını nasıl etkilediğini dikkatli izleyin. Pozlama süresini hangi durumlarda nasıl kullanmanız gerektiğinin açıklandığı ders için için buraya tıklayın.

— Bolca deneme yapın!

Bu simulatörü kullanmanın mutlaka faydasını göreceksiniz. Yapacağınız denemelerin kamera kullanma becerinizi geliştireceğinden emin olabilirsiniz.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.