Photoshop

Photoshop’ta Günbatımı Fotoğraflarınızın Parlak Alanlarına Etkileyici Bir Ton Vermenin Kolay Yolu

Görüntülerinizdeki parlak alanlara naturel bir ton vererek fotoğraflarınızı nasıl daha etkileyici hale getirebileceğinizi öğrenin!

Günbatımı fotoğraflarımızda az pozlama yapsak bile güneş ve çevresi genellikle parlak çıkar. Kamera dinamik aralığının gözümüze göre daha dar olmasından kaynaklanan bu sorunu gidermek için uygulanabilecek bir çok çekim sonrası işleme yöntemi var. Burada anlatacağım Photoshop’ta işleme tekniği görüntülerinizde yalnızca parlak alanlara natürel bir aydınlanma vererek fotoğraflarınızın daha etkileyici hale gelmesini sağlayacak.

1. adım:

Fotoğraf dosyamızda diğer işlemleri yaptıktan sonra bu işlem için ilk yapmamız gereken, yeni bir katman yaratmak.

Yeni bir katman yarattıktan sonra çalışacağımız fotoğrafın önceki görünümü.

2. adım:

Araçlar menüsünden Fırça Aracını (Paint Brush) seçip, parlak alanları boyamanızı sağlayacak genişlikte uygun boyuta getirin.

3. adım:

Araçlar menüsünün altındaki Ön Plan (Foreground) rengini belirleyelim. Günbatımı fotoğrafları için turuncu bir renk seçin ve OK’e tıklayın. Farklı tonlar deneyerek istediğiniz renge karar verebilirsiniz.

4. adım:

Ton vermek istediğiniz parlak alanları fırçayla boyayın. Fırça kenarları yumuşak olmalı (sertlik değerinin %0 olduğundan emin olun).

5. adım:

Boyamayı bitirdikten sonra, Karıştırma (Blending) modunu değiştirerek Kaplama’yı (Overlay) seçin.

Boyamadan sonra, Kaplama(Overlay) Karıştırma (Blending) modu seçili.

Görüntünüzde boyadığınız alanlara sıcak tonlama eklendiğini göreceksiniz. Ancak bu arada istemediğimiz koyu alanlar da bu tonlamadan etkilenmiş olacak. Şimdi bunu gidereceğiz ve özellikle vurgulamak istediğimiz hedef alanların bu tonu almasını sağlayacağız.

6. adım:

Bir maske yaratın.

7. adım:

Üst menüden Görüntü>Görüntüye Uygula’yı (Image>Apply Image) seçin, buradaki varsayılan ayarları değiştirmeden OK’e basın. Bu komutun özellikle parlak alanları hedeflenmesini sağlayan bir maske yarattığını ve koyu bölgelerden tonlamayı kaldırdığını göreceksiniz.

Eğer hâlâ istemediğiniz orta ton veya koyu alanlarda tonlamanın etkisini görüyor ve kaldırmak istiyorsanız, Görüntüye Uygula komutunu bir kez daha seçin ve işlemi tekrar edin. Bu işlemi maske yaratarak yapmanın en iyi yanlarından biri, örneğin hâlâ bulutlarda doğal olmayan turuncu görüyorsanız veya boyanmasını istemediğiniz alanlar varsa Fırça Aracı ile bu kısımları da ayrıca maskeleyebilirsiniz.

Koyu ve boyanmasını istemediğimiz alanlar maskelenmiş durumda, işlem sonrası görüntümüz.

Önceki ve sonraki görüntüleri karşılaştırarak bu işlemle parlak alanların daha canlı hale geldiğini görebilirsiniz. Benzer bir işlemi Photoshop’un hazır fotoğraf filtreleri ile de yapmak mümkün.

Son bir ipucu: Eğer tonlama çok güçlü olursa Karışım modunu Kaplama (Overlay) yerine Yumuşak Işık (Soft Light) olarak değiştirerek bu etkiyi hafifletebilirsiniz.

Gelecek ipuçlarında görüşmek üzere.

Photoshop ve Lightroom’un güncel versiyonları ile Adobe’nin tüm fotoğrafçılık araçlarını edinmek isterseniz buraya tıklayarak uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Bu bilgileri yararlı bulduysanız, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizin de haberdar olması için, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.