Web / Bilgisayar

MailChimp’te Alan Adı Onayı İçin CNAME ve TXT Kaydı Oluşturma

MailChimp ile toplu email gönderimlerinin alan adınızdan gidiyor görünmesini sağlamak için CNAME ve TXT kaydı oluşturmayı adım adım görseller eşliğinde öğrenin.

MailChimp kullanıyorsanız ve gönderdiğiniz emaillerin daha fazla alıcı tarafından açılmasını istiyorsanız, atabileceğiniz önemli bir adım var: Kampanya (Campaign) denilen toplu email gönderimlerinin alan adınızdan gidiyor olarak görünmesini sağlamak. (Mailchimp yanısıra Gmail de
Toplu E-Posta Gönderenlere İlişkin Yönergelerinde bunu önermektedir.) Bunun için yapmanız gereken, MailChimp Ayarlarında alan adınızı onaylamak/authentication. (Daha önceden doğrulama/verification işlemini yaptığınızı varsayıyorum.) Authentication için aşağıdaki adımları izleyin:

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Blog Açma Rehberi (2018)

1. adım:

Account > Settings > Verified Domains yolunu izleyerek onay ekranına gelin.

MailChimp alan adı doğrulama

2. adım:

Burada “View setup instructions” bağlantısına tıkladığınızda aşağıdaki iletişim penceresi açılacak.

MailChimp alan adı onaylama

3. adım:

Onay işlemini yapmak için burada sizden bir CNAME kaydı ve bir TXT kaydı oluşturmanız isteniyor. Bu kayıtları yaptıktan sonra alttaki “Authenticate Domain” butonuna tıklayarak onay işlemini tamamlayabilirsiniz.

CNAME nedir?

CNAME (Canonical Name / Kanonik Ad) bir kullanıcının web sayfalarınızı nerede bulacağını belirleyen, Alan Adı Sistemindeki (DNS) bir giriştir. CNAME kaydının değeri her zaman bir alan adıdır ve standart bir aracı alan adı yoluyla IP adresini kullanmadan bir sunucuya takma ad ayarlamanıza olanak tanır.

CNAME kaydı ekleme

BlueHost Web HostingEğer Bluehost kullanıcısı iseniz, aşağıdaki adımları takip ederek CNAME kaydı ekleme işlemini yapabilirsiniz. (2 milyondan fazla web sitesine ev sahipliği yapan Bluehost hizmetlerinden yararlanmak için buraya veya yandaki get started now butonuna tıklayın. Ücretsiz alan adı, site kurulumu, 1 tıklamayla Wordress kurulumu, 24/7 İngilizce destek ve bir ay içinde iade garantisi ücrete dahil.)

 1. Bluehost hosting hesabınıza giriş yapın
 2. “Domains section” altında “DNS Zone Editor” ikonunu seçin
 3. Açılan menü kutusundan işlem yapacağınız alan adınızı seçin
 4. Aşağı inerek “Add DNS Record” başlığına gelin
 5. “Host Record” alanına kayıt ismini yazın (Buraya yazmanız gereken: k1._domainkey)
 6. TTL alanını değiştirmeden bırakın
 7. Type yazan açılır kutuda CNAME’i seçin
 8. “Points To” alanına “dkim.mcsv.net” adresini girin
 9. “Add Record” butonuna tıklayarak CNAME kaydınızı oluşturun.

TXT kaydı ekleme

Alan adı sahipliğini onaylamak veya çeşitli güvenlik önlemlerini uygulamak için bir TXT kaydı ekleyebilirsiniz. TXT kayıtları, alan adı barındırıcınızdaki yönetim araçları kullanılarak eklenir.

Eğer Bluehost kullanıcısı iseniz, aşağıdaki adımları takip ederek TXT kaydı oluşturma işlemini yapabilirsiniz.

 1. Bluehost hosting hesabınıza giriş yapın
 2. “Domains section” altında “DNS Zone Editor” ikonunu seçin
 3. Açılan menü kutusundan işlem yapacağınız alan adınızı seçin
 4. Aşağı inerek “Add DNS Record” başlığına gelin
 5. “Host Record” alanına kayıt ismini yazın (Buraya alan adınızı yazmanız gerekir)
 6. TTL alanını değiştirmeden bırakın
 7. Type yazan açılır kutuda TXT’i seçin
 8. “Points To” alanına “v=spf1 include:servers.mcsv.net ?all” adresini girin
 9. “Add Record” butonuna tıklayarak TXT kaydınızı oluşturun.

Bu işlemleri tamamladığınızda Zone File kayıtlarınız aşağıdakine benzer görünecektir:

CNAME (Alias)

MailChimp CNAME kaydı

TXT (Text)

MailChimp TXT kaydı ekleme

4. adım:

Bluehost‘ta CNAME ve TXT kayıtlarını yukarıdaki şekilde oluşturduğunuzdan emin olduktan sonra son olarak MailChimp sitesinde (Account > Settings > Verify Domains yolunu izleyerek başlangıçta geldiğiniz onay ekranında “View setup instructions”a tıkladığınızda açılan pencerede) “Authenticate Domain” butonuna tıklayarak onay işlemini tamamlayın.

Alan adı doğrula

Not: DNS kayıtlarında yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için 24-48 saatlik bir süre geçmesi gerekebilir.

Kolaylık dileklerimle. Hoşçakalın!

Email grubuna kaydınızı yaparak devam edecek bilgilendirmelerden haberdar olabilirsiniz. Bu bilgileri yararlı bulduysanız, sosyal medya çevrelerinizin de haberdar olması için aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

2 yorum

 • Merhabalar,

  Mailchimp ile ilgili yazınızı okudum. Çok yararlı olmuş. Teşekkür ederiz.
  Buna ek olarak bir şey danışmak istiyorum. Kampanya oluşturarak test e-maili gönderiyorum ama gönderici mail adresinin yanında bir uzantı çıkıyor. Bu uzantıyı nasıl yok edebilirim.

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Ceyda

  • Yararlandığınıza sevindim. Alan adı doğrulama (verify) ve onaylama (authenticate) işlemlerinizi tamamlayıp, email kampanyalarınızın “Campaign Builder” adımında Gönderen email adresi girdikten sonra kampanyalarınızın Mailchimp server’ları yerine, doğrudan alan adınızdan gidiyor görünmesi gerekir. Ancak yine de Microsoft Outlook gibi bazı email alıcıları gönderen infosunu göstermeye devam edebiliyor. Eğer saydığım işlemleri tamamladıysanız, email alıcısı ve test emaillere özgü bir durum olabilir. Bu konuda Mailchimp’in açıklamalarını okumak isterseniz aşağıdaki adreste ve sağ sütunda verilen bağlantılara bakabilirsiniz. Çözdüğünüzde nedenini ben de duymak isterim.
   Kolay gelsin.
   http://kb.mailchimp.com/delivery/deliverability-research/how-authentication-affects-your-from-name