Lightroom

Lightroom’un HDR Görüntü Oluşturmada Sağladığı 8 Önemli Avantaj

Lightroom’un HDR oluşturmada sunduğu avantajlar daha kısa sürede kaliteli sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

HDR görüntü oluşturmada sunduğu avantajlar ile Adobe Photoshop Lightroom CC ve Lightroom 6, çok daha kısa sürede kaliteli sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. (Lightroom ile 5 adımda HDR görüntüleri nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın.) Lightroom’un sunduğu bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Lightroom, orijinal dosyalarınıza dokunmadan yeni bir HDR görüntü oluşturmanızı sağlıyor, böylece orijinal dosyalarınızda geri dönülmez değişikliklere sebep olmuyor.

2- Fotoğraflarınızı birleştirme sırasında Otomatik Tonlama ve Otomatik Hizalama fonksiyonları ile ani ton geçişlerini önlüyor ve kamera sarsıntılarından kaynaklanabilecek küçük hareket farklılıklarını ortadan kaldırabiliyor.

3- Birleştirme yapmadan önce, sonuçta elde edeceğiniz görüntüyü, etkinleştirdiğiniz seçeneklerin önizlemesini anında görmenize ve istediğiniz değişikliği yapmanıza imkân veriyor.

4- Birleştirilmiş HDR görüntüde doğal olmayan yarı saydam alanların tamamen kaldırılmasını sağlayacak “gölgelenmeyi ortadan kaldırma” fonksiyonu sunuyor. Böylece poz-dizelemeyle (exposure bracketing) elde ettiğiniz görüntüler arasındaki farklılıklardan kaynaklanabilecek bozuk alanların tamamen ortadan kaldırılmasını mümkün kılıyor.

Fotolia

5- Oluşturduğunuz yeni HDR görüntüyü Katalogda muhafaza ediyor, böylece siz istemedikçe orijinal dosyalarınız arasına eklemiyor.

6- Yeni HDR dosyanızı diğer sıradan dosyalarınız gibi Lightroom Develop modülünde yeniden açıp istediğiniz şekilde işleyebilmenize imkân veriyor.

7- Oluşturduğunuz yeni birleştirilmiş görüntüde dinamik aralık önemli düzeyde artıyor, böylece pozlama değerini -10 ve +10 duraklar arasında değiştirebilme imkânı veriyor. (Diğer çekimlerde sunulan pozlama durakları -4 ile +4 arasındadır.)

8- Lightroom’daki tüm işlemelerden sonra oluşan yeni dosyanızı doğrudan Photoshop’ta açıp işleme imkânı sunuyor.

Lightroom ve Photoshop dahil Adobe’nin tüm fotoğrafçılık araçlarının en son versiyonlarını topluca edinmek isterseniz aşağıdaki reklam bandına veya buraya tıklayarak uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin.

Email grubuna kaydınızı yaparak devam edecek bilgilendirmelerden haberdar olabilirsiniz. Bu bilgileri yararlı bulduysanız, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizin de haberdar olması için, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!


Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.