Fotoğraf İşleme Lightroom Photoshop

Lightroom’da Radyal (Dairesel) Filtre ile Görüntünüze Işık Ekleyin

Lightroom ile görüntülerinizde belirli bir alana nasıl ışık ekleyebileceğinizi bu yazıda öğrenin.

Fotografi tamamen ışığı yakalamakla ilgilidir. Işık, aynı zamanda izleyicileri görmelerini istediğimiz şeye yönlendirir. Fotoğrafınıza ışık eklemek, konunuzu vurgulamanın ve görüntünüzde dramatik bir efekt yaratmanın iyi bir yoludur. “Işık eklemek” tabiri kulağa doğal olmayan bir yöntem gibi gelebilir, ancak şu da var ki eğer aşırıya kaçmazsanız görüntünüz doğallıktan çıkmaz. Zira görüntünüze canlılık vermek de fotoğrafçı olarak sizin işinizdir.

Lightroom Radyal Filtre Uygulama

Bu görüntü, pozlama değeri 2/3 durak düşürülerek çekildi. Çekim sonrasında Güneşin aydınlattığı ön planı vurgulamak için Lightroom’da Radyal Filtre ile seçilen alana biraz ışık eklendi.

Lightroom

Işık ekleme işlemi için histogramın hemen altındaki “Radial Filter’i” (Radyal/Dairesel Filtre) kullanın. Işıklandırmak (vurgulamak) istediğiniz konunun büyüklüğüne göre filtrenin boyutunu değiştirebilirsiniz. Düzgün bir geçiş sağlamak için “Feather’ı” (Kenar Yumuşaklığı) 100’e kadar getirin. Oluşturulan ışığın dairenin içinde kalması için “Revert Mask” (Maskeyi Ters Çevir) seçeneği önündeki kutuyu işaretlemeyi unutmayın.

Fotoğraf Düzenlemenin 20 Temel Adımı Email Kursu

Photoshop

Photoshop’ta bunu doğrudan yapabileceğiniz bir araç yok. Ancak benzer bir efekti “Oval İşaretleme Aracını” (Elliptical Marquee Tool) kullanarak oluşturabilirsiniz. Bununla önce aydınlatmak istediğiniz alan üzerinde bir elips çizin, ve “Kenar Yumuşatmayı” (Feather) artırın. Ardından, bu seçiminize istediğiniz efekti uygulamaya başlayın.

Eğer Photoshop’ta bu işlemi yeni bir katmanda yaparsanız, sonrasında katmanın opaklığını (saydamlığını) beğeninize göre ayarlamanız ve hatta istemediğiniz kısımları maskelemeniz mümkün olur.

Bu bilgilendirmeden maksimum faydayı elde etmeniz için şimdi uygun bir fotoğrafınızı açın ve öğrendiklerinizi kendiniz uygulayın.

Görüşmek üzere.

Fotoğraf çekmeye devam edin!

Fotoğraf Düzenlemenin 20 Temel Adımı Email Kursu hakkında bilgi >


Photoshop ve Lightroom’un en yeni versiyonları da dahil Adobe’nin fotoğrafçılığa yönelik gerekli tüm araçlarını (Creative Cloud) ücretsiz indirmek ve 30 günlük deneme sürümünü kullanmaya başlamak için buraya tıklayın.


 

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.