Fotoğrafçılık İpuçları

Fotoğrafta Kompozisyon Yeteneğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Kompozisyon yeteneğinizi geliştirmenin en etkin yolunu ve size en çok katkı sağlayacak çalışmaları öğrenin.

Başlıktaki sorunun aslında kısa bir yanıtı var: “Öğrenerek.” Beynimizin anlam verme algısına göre belirli ilkeleri takip ederek, fotoğrafımızın çerçevesine yerleştireceğimiz görsel elemanların “anlamlı ve göze hoş gelen, duyguları güçlü bir şekilde verecek şekilde” düzenlenmesini öğrenebiliriz.

Online Temel Fotografi Derslerimizde öğrenmenin önemini vurguladığım şu paragrafı burada yineleyerek başlamak istiyorum:

Uzun zamanlardan beri fotoğraf çekmesine rağmen hiçbir ilerleme kaydedemeyen birçok fotoğrafçıyı izlediğinizde, kompozisyon konusunu gerçekte henüz anlamamış olduklarını fark edersiniz. Çünkü kimse bu bilgilere doğuştan sahip olmaz. Bir müzisyen nasıl dünyaya geldikten sonra müziğin notalarını ve kurallarını öğrenmek zorundaysa, iyi bir fotoğrafçı olmak için de fotografinin kurallarını öğrenmek gereklidir. Kameranız pozlama, netleme gibi teknik açıdan her konuda size yardımcı olabilir ama kompozisyona gelince iş tamamen bilginize, gözünüze ve hayalinize kalmıştır. Bunun için görme sanatı ve kompozisyonda ustalaşmayı öğrenmeniz gerekir.

Yukarıdaki paragrafı alıntıladığım ve her fotoğrafçının bilmesi gereken kompozisyonun temel sırrını açıkladığım yazıyı buraya tıklayarak okumanızı öneririm.

Kompozisyonu öğrenmek size ne kazandırır?

Gelişim için atılması gereken ilk adım, öğrenmektir. Bunun en etkin yolu da eğitim almaktır. Kompozisyonu öğrenmek görsel eğitim almak olarak nitelenebilir. Bu da iki tür becerinizi geliştirmede size yardımcı olur:

 1. Görsel keskinlik —çevremizdeki çok yönlü mesajları ve bilgiyi hızla ve açık bir şekilde görebilme yeteneği.
 2. Görsel ifade —fark ettiğimiz görsel mesajları gösterebilme, aktarabilme yeteneği. Duyguyu anlatım gücü.

Görsel keskinlik, algılamamızla; görsel ifade ise aktarımımız ve iletimimizle ilgilidir. Görsel eğitimi başarmak için her ikisi de bilinçli olarak geliştirilmelidir. Görsel eğitim sayesinde, fotoğraf için çevrenize nasıl bakmanız ve neyi görmeniz gerektiğini anlama ve hissetme konusunda çaba göstermeye başlarsınız. Daha önce her gün geçtiğiniz yerlerde baktığınız şeyleri artık görmeniz mümkün olur. Orada hissettiğiniz duyguları anlatabilmenin etkin yollarını ararsınız. Bu çaba görsel analiz yapabilmenizi başlatır. Görsel analiz, çevrenize karşı daha farklı bir ilgi duymanıza, onu daha duyarlı biçimde gözlemlemenize, his ve hayal gücünüzü de harekete geçirerek yorumlamanıza olanak sağlar. Bu da gözlemlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi, sözcükler yerine fotoğrafla anlatabilmenize yardımcı olur.

“Böyle bir eğitim almadan da güzel fotoğraflar çekemez miyim?” sorusu aklınıza gelebilir. Elbette çekebilirsiniz; ancak kompozisyonu öğrenmeniz halinde neler yapabileceğinizi ve gerçek kapasitenizi asla bilemezsiniz.

Eğer henüz yararlanmıyorsanız, buraya tıklayarak bu sitede devam eden ücretsiz online Temel Fotografi Eğitimlerine kaydınızı yapabilirsiniz.

Fotografik hayal gücünüzü nasıl geliştirebilirsiniz?

Kompozisyon konusunu öğrenmekle, algılama ve ayrıntıyı fark etme yeteneğiniz güçlenir ve bu da hayal gücünüzün geliştirilmesini mümkün kılar. Fotografik bir göze sahip olmak, görme duyarlılığını ve gözlem yapma becerisini geliştirmekle mümkündür. Hayal gücünün geliştirilmesi için ise görsel hafızanın zengin bir koleksiyonuna sahip olunması gerekir. Görsel imaj toplamanın ve algılamayı bilinçli hale getirmenin en kolay yolu görsel not tutmadır. Bolca örneğe bakıp yeterli analiz yapmak kompozisyonu anlamanın ve geliştirmenin etkin bir yoludur. Bunun için yapabileceğiniz en güzel şey, kaliteli fotoğraf sitelerinde fotoğraf seyridir. Gördüğünüz örnekler ile görsel bir hafıza oluşturabilir ve çekeceğiniz fotoğrafları önceden tasarlayabilirsiniz. Hatta bir süre, yöntem olarak taklit etmekle işe başlayabilirsiniz. Deneyimli fotoğrafçıların çalışmalarına göz gezdirerek kompozisyon ilkelerini nasıl kullandıklarını çözün ve onlara benzer kareler yakalamaya çalışın. Bunun için buraya tıklayarak sizin için 500px sitesinde hazırladığım Örnekler Galerisine göz atmanızı öneririm. (Fotoğrafların ortasına 2. kez tıklayarak tam ekran büyüklüğüne getirebilir ve klavyede oklar ile ileri, geri gidebilirsiniz.)

Görsel eğitim sonucu gelişen —görsel keskinlik ve görsel ifade becerisi kazanan, görsel analizi öğrenen, gözlem yapan, doğru algılayan, ayrıntıyı fark eden, duyguyu hisseden ve hayal gücünü geliştiren— fotoğrafçı için kompozisyon oluşturma işi kolaylaşır. Bunun sonrasında atılacak adım, fotoğraflarınızı analiz edip kendi tarzınızı oluşturmaya çalışmaktır.

Kendi tarzınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

Gold Teeth by Ryan Dyar on 500px.com

Gold Teeth by Ryan Dyar on 500px.com

İlk olarak bir ana fikir belirleyerek o tema çerçevesinde çekimler yapmaya başlayın! Takip edeceğiniz bir ana fikri seçerek çekimler yapmak, kompozisyonda ustalaşmanın önemli bir aracıdır. Bir tema üzerine derinleşirken, olayların görünen yüzlerinin altında yatanları sorgulayan daha ilginç görüntüler üretmeye başlarsınız. Bunun için fotoğraf yarışmalarına katılmak çok güçlü teşvik edici etkiye sahiptir. Bir temayı takip etmek zamanla ne tür fotoğraflar çekmekten hoşlandığınızı ve kendi tarzınızı bulmanıza da yardımcı olur.

Klasik bir yaklaşım olacak ancak, kendi tarzınızı oluşturabilmenin son adımı yaratıcı olmaktır. Bunun için kuralları bildikten sonra kuralların dışına çıkmak gerekebilir. Sıra dışı bakış açıları kullanarak, nesneleri ve özneleri çarpıcı görüntüler oluşturacak şekilde konumlandırarak kendinize özel bir tarz yaratabilirsinizBuraya tıklayarak manzara dalında kendi tarzını oluşturmayı başarmış bir sanatçının fotoğraflarından sizin için hazırladığım örnek galeriyi izleyin. Ön plana, arka plana, ışık kaynağına, genel tonlamaya vb. ögelere dikkat ederek kullanılan kompozisyon tekniğini analiz edin.

Özetlersek…

Kompozisyon yeteneğinizi geliştirmenin yolu, öncelikle eğitim ile teknik ve pratik bilgileri edinmek, sonrasında ise belirli ana fikirler seçerek ustalaşmaya çalışmaktır. Bu yolda size en çok katkı sağlayacak iki çalışma ise görsel hafızanızı zenginleştirerek duygu ve hayal gücünüzü geliştirmeniz ve kendi tarzınızı bulmaya çalışmanız olacak.

Bu yazıda önerdiğim çalışmaları bir de maddeler halinde sıralarsak:

 • Eğitim ile teknik ve pratik bilgileri edinmek
  • Görsel keskinliği geliştirmek
  • Görsel anlatımı geliştirmek
 • Görsel hafızayı zenginleştirmek
  • Görsel imaj toplamak
  • Görsel not tutmak
 • Duygu ve hayal gücünü geliştirmek
 • Belirli ana fikirler seçerek ustalaşmaya çalışmak
 • Kendi tarzınızı bulmaya çalışmak

Unutmadan, tüm bunlar için kendinize bolca zaman tanımalısınız!

Yeni bir yazıda tekrar görüşünceye dek… Fotoğraf çekmeye devam edin!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, G+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

2 yorum

 • Baki Bey merhaba,
  Yazınızı büyük bir ilgiyle, altını kırmızı kalemle çize çize okudum. “Gelişim için atılması gereken ilk adım, öğrenmektir” ifadesini kullanan bir yazarın ortaya koyduğu her ürün çok kıymetlidir. Bir öğretmen olarak öncelikle bunun için teşekkür etmek istedim. Yazınızı okuduktan sonra iki ricada bulunmak istedim affınıza sığınarak:
  1- Yazılarınızın “yazıcıya gönder” butonu olsa, benim gibi ekrandan okumayı sevmeyenler için büyük kolaylık olacaktır.
  2- Kompozisyonu anlatırken “görsel not tutmak” ve “görsel analiz” ifadeleriniz dikkatimi çekti. Bu yetenekleri geliştirebilmek için internet ortamında fotoğraf okuma dersleri bulmakta zorlanıyorum şahsen. Buradan hareketle sizlerden, başarılı fotoğraflara değer katan kompozisyon kurallarının ve ışığın nasıl kullanıldığının yorumlandığı yazılar talep ediyorum.
  Gayretleriniz ve ilginiz için çok teşekkürler.
  Saygılarımla…
  instagram: @timurozen81

  • Merhaba Timur Bey,
   İlginiz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   1-“Yazıcıya gönder” butonu yazıların alt kısmında sosyal linkler yanında.
   2- Fotoğraf okumaları, konumuza önemli bir katkı sağlar, ancak İnternette nadiren rastlayabiliyoruz. Ustalık gerektiriyor. Umarım ileride imkân bulabilirim.
   Selam ve sevgilerimle.