Kayak / Doğa

Paralel Kayağa 3 Adımda Nasıl Geçersiniz?

Bu yazıda anlattığım 3 adımda kar sabanından paralel kayak tekniğine geçişin aşamalarını öğrenebilirsiniz.

Bu yazıda anlattığım 3 adımda kar sabanından paralel kayak tekniğine geçişin aşamalarını öğrenebilirsiniz. Ancak paralel kayakta ustalık kazanmak hayli tecrübe gerektirir ve bunun için bolca pratik yapmaya ihtiyacınız var. Paralel kayağı güvenle yapabildiğinizde, kayağın gerçek tadını keşfetmeye başlarsınız.

Paralel kayak nedir?

Paralel kayak, her kayakçının özendiği, en şık ve estetik klasik kayak stilidir. Yeni başlayanlar, paralel kayağı slalom yapmak veya slalom kayak diye de tanımlarlar. Kayakların V şeklinde tutulduğu kar sabanının aksine, paralel dönüşlerde kayaklar daima birbirine paralel tutulur ve adeta bir bütünmüş gibi ritmik hareket eder.

Paralel kaymayı bir kez kavradıktan sonra, çok daha rahat ve hızlı hareket edebilir, çabuk dönüşler yapabilirsiniz. Bu beceriyi kazandığınızda en sert siyah yamaçlarla bile başedebilirsiniz —ve hatta kayaklarınızı çıkardığınız zamanlarda da dağda biraz havalı yürümeye başlayabilirsiniz :)

Eğer kendinizden emin biçimde kar sabanı dönüşler yapabiliyorsanız, kayağınızı ilerletmek için yeni teknikler öğrenmeye başlayabilir ve sonuçta paralel kayağa geçebilirsiniz. Bunun için çok karmaşık dersler dinlemenize yahut Alpler’e gidip ders almanıza gerek yok; şimdi anlatacağım 3 kolay adımı uygulayarak paralel kayak tekniğine geçmeyi başarabilirsiniz.

Kar sabanından paralel kayağa nasıl geçilir?

Kayak tekniklerinin zirvesi olan paralel dönüşlerin nasıl yapılacağını aşağıda ayrıntılarıyla açıklıyorum. Paralel kaymayı başarabilmek için aşağıdaki üç adımın her birinde bol bol pratik yapın.

1. adım: Ağırlığınızı dışa aktarın

Paralel kayağa geçiş yapmanız için gereken ilk şey, vücut ağırlığınızı dönüş sırasında dıştaki kayağınıza aktarabilmeyi başarmaktır. Bu başlangıçta kulağa çok anlamlı veya akıllıca gelmeyebilir! Dönüşleri tek kayakla yönetmek gibi bir şey. Fakat bunu bir kez başardıktan sonra paralel kayağın hakkını kolayca verebildiğinizi göreceksiniz.

Kar sabanında ağırlığınız her iki kayağın üzerinde büyük oranda eşit olarak kalır. Ancak paralel kayakta vücut ağırlığınız çoğunlukla dıştaki kayak üzerine aktarılır.

Dönüşe girdiğiniz sırada dizlerinizi kırıp bütün ağırlığınızı dıştaki kayak üzerine verin. Dönüşten çıkarken bu kez ağırlığınızı yeniden her iki kayak üzerine dengeleyin. Bu hareketi, dönüş sırasında içteki kayağınızı yerden tamamen kaldırabilecek düzeye gelinceye kadar tekrar edin.

2. adım: Kayaklarınızın kenarlarını kullanın

Bir sonraki adımda yapmanız gereken pratik, ağırlığınızı dıştaki kayak üzerinden alıp bu kez her iki kayağın dönüş yönündeki kenarlarına taşımaktır.

Tek kayak üzerine ağırlığınızı aktararak dönüş yapmayı başardığınız zaman, kayağın alt yüzeyi üzerinde dümdüz gitmediğinizin ve kayağın iç kenarına baskı uyguladığınızın muhtemelen farkına varmışsınızdır. Kayağın kenarına baskı uygulayarak dönüş yapmak aslında paralel kayağın omurgasıdır.

Bu aşamada, dönüşlerde yerden kaldırabildiğiniz (boşa çıkan) ayağınızı tekrar kara nasıl koyacağınızı, aynı zamanda bu kayak üzerine ne kadar ağırlık vereceğinizi ve bu ağırlığı dönüş için nasıl kullanacağınızı öğrenmeye başlarsınız. Aynı zamanda, dönüşlerinizde içteki (yamaç) kayağınızın devamlı daha ileri çıktığını farkedersiniz. 15 derecelik eğime sahip mavi veya kolay kırmızı yamaçlar bu tekniği öğrenmeye başlamak için dağlardaki en uygun pistlerdir.

Usta bir kayakçı gibi rahat dönüşler yaptığınızı hissetmeye başlayacağınız yer burasıdır. Bu arada, elinizde taşıdığınız batonların önemli bir işe yaradığını da fark etmeye başlarsınız. Sadece düştüğünüzde destek alarak kalkmanızı sağlamanın ötesinde kayarken önemli bir işe yararlar.

3. adım: Bırakın dönüşleri kayaklar yapsın

Kayaklarınızın kenarlarını kullanmayı öğrenirken, dönüşe girişte dizlerinizi kırdığınız zaman yere doğru alçaldığınızı ve dönüşü tamamladığınızda tekrar doğrularak yükseldiğinizi ve bu iniş kalkışlarla bir tür yaylanma hareketi yaptığınızı muhtemelen fark ettiniz. Bu iniş kalkışları şimdi daha da abartılı bir şekilde yaparak dönüş pratiklerine devam edin. Dönmek için dizlerinizi kırın alçalın, dönüşü tamamladıktan sonra yükselin ve tekrar döneceğiniz zaman dizlerinizi yeniden kırarak alçalın. Bu arada, kollarınızı sürekli ileri doğru ve yana açık şekilde tutun, dönüşe girmeden hemen önce içteki batonunuzu ileriye, çevresinde dönüşünüzü yapacağınız bir noktaya saplayın.

Buraya kadar anlattığım adımlarda ustalaşmaya başladığınız zaman kaymanın aniden eskisinden çok daha kolay hale geldiğini görürsünüz ve hatta kayaklarınız dönüşleri sizin adınıza yapmaya başlar. Böylece, tamamen ağırlığınızı ve yerçekimini kullanarak kayaklarınıza istediğiniz dönüşleri yaptırmaya başlarsınız.

Daha kolay ve güvenli dönüşler yapabildiğinizde kayağınızın daha zarif hale geldiğini görürsünüz. Kayak yapmak sizin için eskisinden yüz kat daha harika ve zevkli bir eyleme dönüşür.

Kayağa yeni başladığınızda ve yan adımlarla tırmanarak kar sabanı inişler yaptığınızda size bahsedilmeyen şey budur: Kayak yapmak o başlangıç derslerindeki gibi yorucu ve terletici zor bir iş değildir. Paralel kayağa geçtiniz zaman çok az çaba sarf ederek yamaçlardan süzülürcesine inebildiğinizi göreceksiniz. Ve aynı zamanda muhteşem görünmeye başlayacaksınız tabii ki.

Bol bol pratik yapın

Bu anlattıklarımın hiçbirini yapmak zor değildir ve mükemmel paralel kayışların gerisinde başka bir sır da söz konusu değildir. Yapabildiğiniz kadar ve sık sık pratik yapmaya bakın. Ta ki hiç siz düşünmek zorunda kalmadan, vücudunuz kendiliğinden paralel dönüşler yapıncaya dek. Bu arada, paralel dönüşler yaparken gövde ve başınızı ileriye (yokuş aşağı) bakacak şekilde tutmayı hatırdan çıkarmayın! Vücudunuzun üst kısmı rahat biçimde karşıya bakacak şekilde dururken bacaklarınız birbiri ardına hızlı dönüşler yapabilmeli.

Görüşmek üzere.

Bol karlı ve güneşli günleriniz olsun.

Facebook Kayak Sayfam için buraya tıklayın.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.