Kayak / Doğa

Kayak Boyunuz Kaç cm Olmalı? Uygun Kayak Boyu Nasıl Belirlenir?

Bu yazıda doğru kayak boyunu seçmeniz için size yardımcı olacak güncel bilgileri paylaşıyorum.

Yeni bir kayak alırken en çok emin olmak isteyeceğiniz şey, kayak boyunu doğru seçtiğinizdir. Kayağınızın boyu performansınız yanısıra öğrenme ve geliştirme hızınızı etkilerken, kayak stilinizi belirlemede de önemli rol oynar. Bu yazıda doğru kayak boyunu seçmeniz için size yardımcı olacak güncel bilgileri paylaşacağım.

Kayak boyunu belirlerken neleri dikkate almalısınız?

Doğru kayak uzunluğunu seçerken dikkate almanız gereken birkaç faktör var. Bunların en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz. (Aşağıda her biri için açıklamaları okuyabilirsiniz.)

  • Boyunuz
  • Kilonuz
  • Kayak düzeyiniz
  • Kişisel (kayak tipi) tercihleriniz

Boyunuza göre kayaklarınız hangi uzunlukta olmalı?

Temel kural, seçeceğiniz kayakları dik tuttuğunuzda uzunluğunun çeneniz ile alnınız arasında bir yerlerde olmasıdır. Çene seviyenizden daha kısa kayaklar gereğinden fazla kısadır. Ancak profesyonel veya ileri düzey kayakçılar için bazı özel durumlarda kendi boyundan biraz daha uzun kayak seçimi sözkonusu olabilir.

Doğru kayak boyu seçimi

Kayağa yeni başlıyor ve ilk kez kayak alıyorsanız…

Eğer başlangıç için ilk kez kayak alıyorsanız ve fazla ayrıntıya gerek duymadan size sunulan benzer özelliklere sahip kayaklar arasından bir seçim yapmanız gerekiyorsa, kolay yoldan yukarıda değindiğim temel kuralı esas alarak boyunuza göre bir tercih yapabilirsiniz. Bu durumda hemen aşağıda okuyabileceğiniz kısa ve uzun kayakların performans farklılıklarının neler olduğunu bilmenizde yarar var.  

Kısa ve uzun kayaklar ne fark eder?

Daha kısa kayaklar daha kıvrak olurlar; bu da yavaş hızlarda daha fazla manevra kabiliyeti verir ve daha çabuk ve kolay dönüşler yapabilmenize yarar. Öte yandan eğer kayaklarınız gereğinden kısa ise hız yaptığınızda küçük hataları affetmez ve ayrıca dönüşlerde kayağa baskı uyguladığınızda kolay savrulursunuz.

Kayakların uzun olması ise uzun dönüş yarıçapına (R) sahip olması anlamına gelir. (Kayakların dönüş yarıçapı ve diğer ölçüleri hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.) Uzun kayaklar yüksek hızlarda daha stabil (kararlı, sabit, sarsılmaz) olurlar. Diğer taraftan, eğer kayaklarınız gereğinden fazla uzun olursa yavaş kaydığınızda yön değiştirmelerde zorlanır ve daha çabuk yorulursunuz.

Kilonuza ve kayak düzeyinize göre kayaklarınız hangi uzunlukta olmalı?

Genel prensip olarak, uzun boylu, ağırlığı daha fazla ve ileri düzey kayakçılar uzun kayakları tercih edebilirler. Çünkü uzun boylu ve ağır kişiler kayaklar üzerine daha fazla baskı gücü uygularlar ve uzun dönüşler yapmada kendilerini daha rahat hissederler. İleri düzey kayakçılar zor pistlerde yüksek hızda gitmek için uzun kayakları tercih ederler.

Kısa boylu, daha hafif ve az tecrübeli kayakçılar daha kısa kayakların verdiği kıvraklık ile kendilerini daha rahat hissederler. Daha hafif ve kısa kayaklarla yön değiştirmek ve eğimlerde yavaşlayabilmek daha kolaydır. Kısa (çene seviyesinde) kayaklar özellikle kayağa yeni başlamış olanlar ve temkinli kayakçılar için uygundur.

Başlangıç seviyesinde veya az deneyimli iseniz, boyunuza oranla kilonuz az ise kolay dönüşler ve yüksek manevra kabiliyeti için kısa boylu kayakları seçmelisiniz. Deneyimliyseniz, hızlı kayıyorsanız, boyunuza oranla kilonuz fazla ise uzun (burun veya alın seviyenizde) kayaklar seçmelisiniz.

Kayaklar üzerindeki rakamların ne anlama geldiklerini ve kayak seçimi yaparken bu rakamlardan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın.

Kayak düzeyinize ve kayak tipine göre kayak boyu tercihiniz

Başlangıç düzeyindeki kayakçıların uzun kayak seçmeleri önerilmez. Çünkü kısa kayakların yavaş hızlarda kontrolü daha kolaydır. Öte yandan ileri düzey hız yapmayı seven kayakçılar uzun kayakları tercih edebilirler.

Kayak tipi tercihiniz normalde kayak düzeyinizle, kaydığınız zemin ve kar koşulları ile ilgilidir. Başlangıç seviyesinde kolay kontrol edilebilir pist kayağını tercih etmek doğrudur. Bunun için seçeceğiniz kayakların “camber” (ortası bombeli) veya “rocker / camber” (kombine) kayak olmasına dikkat edin. Günümüzde yaygın olarak rocker ve camber kombine (birarada), all mountain (her tür dağ) kayaklar satılıyor. Bu tip kayaklar için yukarıda açıkladığım temel kuralı esas alarak seçim yapabilirsiniz. Güncel kayak tiplerini tanımak ve hangi durumlar için uygun olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğer ezilmemiş, pist dışı (off pist) veya taze bol karda kaymayı seviyorsanız, bunun için tasarlanmış “rocker” (ortası çöken) veya “flat” (ortası düz/yassı) kayak tiplerini seçebilirsiniz. Bu durumda stabilizasyon için kayak boylarının biraz uzun olmasında fayda var.

Farklı kayak markalarında uzunluk ölçüleri standart değildir, ölçüler markaya göre az da olsa değişebilir. Kayak markalarının web sitelerinde genellikle doğru kayak uzunluğunu seçmeniz için yardımcı temel kılavuzlar yeralır.

Görüşmek üzere.

Bol karlı ve güneşli günleriniz olsun.

Facebook Kayak sayfamı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayın.

Bu bilgilerden sosyal medya çevrelerinizi haberdar etmek isterseniz, aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşabilirsiniz!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.