Fotoğrafçılık İpuçları

Kadrajımızı Ufuk Çizgisi ile Hizalamanın Pratik Yolları

Yatay bir ufuk çizgisi tespit edemediğiniz durumlarla karşılaştığınızda fotoğraflarınızda ufku düz tutmanın pratik yollarını bu yazıda öğrenin!

Ülkemizin güzel ve cömert coğrafyasında muhteşem görüntülerle sık sık karşılaşıyoruz. Özellikle tatile çıktığımızda akıllı telefonumuzun kamerasıyla da olsa bu görüntüleri bolca fotoğraflıyoruz. Çektiğiniz bu fotoğraflar her zaman istediğiniz sonucu vermiyor olabilir, ancak bazı incelikleri öğrenerek daha güzel ve beğeni toplayan fotoğraflar çekmeniz mümkün.

Fotoğrafta en temel kural olan ufuk çizgisini hizalamak bunlardan biri. Bu yazıda ufuk çizgisini hizalamanın birkaç pratik yolundan bahsedeceğim.

—Kılavuz çizgileri kullanın

Kadrajımızı ufuk çizgisi ile hizalamanın en basit yolu, ufuk çizgisini vizörümüzün veya kameramızın LCD ekranının alt veya üst kenarları ile aynı hizada tutmaktır. Ufuk çizgisinin alt veya üst kenarlara yakın olmadığı durumlarda bunu yapmak kolay olmayabilir. Bu durumda daha etkili ve güvenilir yöntem, grid denen kılavuz çizgileri kullanıma açmaktır. Kılavuz çizgileri kameraların varsayılan ayarlarında genellikle kapalı durumdadır.

Kılavuz çizgiler, kameranızın vizör veya LCD ekranında sürekli görünür hale getirebileceğiniz yatay ve dikey çizgilerdir. Ayarlar menüsünden kılavuz çizgi ekranını açık duruma getirdiğinizde kadraj kılavuz çizgileri görünür hale gelecektir. Vizörde ve LCD ekranda isteğe bağlı olarak görebileceğiniz bu çizgiler fotoğraf oluştururken çerçevenizi ufuk çizgisi ile hizalamada referans olarak kullanabileceğimiz en sağlam belirteçlerdir.

—Görüntünün ortasındaki dikey çizgiyi esas alın

Manzara fotoğraflarında olduğu gibi kapalı mekânlarda da ufuk çizgisi görünmeyen plânda kalabilir. Veya bazen görüntüde ufuk çizgisi olarak alabileceğimiz yatay bir hattın olmadığı durumlarla karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda görüntü dengesini sağlamada yine kılavuz çizgileri kullanabilirsiniz, ancak bu kez farklı bir şekilde.

Anamas yaylasında Dedegül dağı eteklerinde çektiğim aşağıdaki fotoğrafta, gördüğünüz gibi esas alabileceğim yatay bir düzlem bulmak mümkün değil. Bu gibi durumlarda çözüm şu: Ortadaki ağaç gibi, kadrajımızın tam ortasındaki dikey bir çizgiyi esas alıp, bunun çerçevemizin sağ ve sol yan kenarlarına ya da dikey kılavuz çizgilerine paralel durumda olmasını sağlamak. İç mekân fotoğraflarında da uygulayabileceğiniz bu yöntemle mutlaka doğru sonuç alırsınız.

Kadrajımızın tam ortasındaki dikey bir çizgiyi esas almak

Kadrajımızın tam ortasındaki dikey bir çizgiyi esas almak

Fotoğraf çerçevemizin tam ortası dışında kalan düzlemler yanıltıcı sonuçlar verir. Bu kez telefon kamerasıyla Bratislava’da çekilmiş aşağıdaki örnek fotoğraftaki kırmızı çizgiye bakın. Lensimize bağlı olarak sağ ve sol yanlardaki dikey hatlar fıçı gibi ya da dışa doğru yatık durur. Buna distorsiyon (bükülme) diyoruz. Eğer kenarlara yakın nesneleri esas alarak görüntümüzü çerçevelersek, bu kez fotoğrafımızdaki diğer nesneler çoğunlukla aksi tarafa yatık duracaktır.

Kenarlara yakın nesneler çoğunlukla yatık duracaktır

Onun için görüntümüzün tam ortasında belirleyeceğimiz dikey çizginin çerçevemizin her iki yan kenarına veya dikey kılavuz çizgilerine paralel tutulması gerekir. Anahtarın “tam ortadaki dikey hat” olduğunu hatırlayın!

—Kameranızın yerleşik (built-in) sanal ufuk çizgisini kullanın

Üçüncü ve en doğru sonuç veren yol ise, kameralardaki yerleşik (built-in) sanal ufuk çizgisini gösteren elektronik seviyeyi (yatıklık sayacını veya eğim ölçer de denir) kullanmaktır. Bazı dijital kameralarda, yarı profesyonel ve profesyonel kameralarda LCD ekranında canlı görüntü sırasında “sanal ufuk” gösterme fonksiyonu vardır. Benzer şekilde vizördeki “yatıklık sayacı” göstergeleri de görüntülenebilir. Kameranın eğimini elektronik seviye ile kontrol etmek kolay ve en güvenilir yöntemdir.

Elektronik seviye yeşil renge döndüğü zaman kameranız ve çerçeveniz yerçekimine göre hizalıdır

Kamera sahiplerinden birçoğunun dahi haberdar olmadığı bu özelliği nasıl kullanabileceğimizi daha sonraki paylaşımlarımda anlatacağım. Artık kullanıldığına pek rastlamadığımız klasik su terazilerinden burada bahsetmiyorum.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!

—Daha çok fotoğrafseverin bu bilgilerden yararlanması için aşağıdaki ikonları kullanarak paylaşın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.