Fotoğrafçılık İpuçları

Fotoğraflarımda Arka Planı Nasıl Bulanık Yaparım?

3 adımda net alan derinliği az bir fotoğrafı nasıl çekebileceğinizi öğrenin.

Fotoğrafa yeni başlayan hemen herkesin en çok yapmak istediği çekimlerden biri arka planı bulanık görüntülerdir. Özellikle portre çekimlerinde bu tür “alan derinliği az” görüntüler oldukça etkileyicidir. Bunu en kolay şekilde diyafram kontrolü ile nasıl yapabileceğinizi anlattığım yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazıda 3 adımda alan derinliği az bir portre fotoğrafı çekmeyi göreceğiz.

1. adım: Odak uzaklığı en fazla olan lensinizi kullanın

Kullandığınız lensin odak uzaklığı ne kadar fazlaysa alan derinliği o kadar azalır. Örneğin 18mm geniş açı bir lens ile çekilen bir fotoğrafta tüm görüntü oldukça net gözükürken, 200mm gibi odak uzaklığı fazla bir lens ile yapılan çekimde alan derinliği azalacaktır. Portre çekimlerinde 200-300mm lenslerin tercih edilmesinin sebeplerinden biri budur.

2. adım: Diyafram açıklığını mümkün olduğunca artırın

Lenslerin özelliklerine göre minimum ve maksimum f/ değerleri değişiklik gösterir. Diyaframı ne kadar çok açarsanız (f/ değerini düşürürseniz) alan derinliği o nispette azalır. Buna göre, f/1.8 veya f/2.8 gibi düşük diyafram değerlerinde görüntüde az alan derinliği elde edersiniz. Belirli bir mesafe net çıkar, ön ve arka plan ise bulanık (flu). Diyafram ile alan derinliği ilişkisini buraya tıklayarak etraflıca okuyabilirsiniz.

3. adım: Konuya mümkün olduğunca yaklaşın

Fotoğraflamak istediğiniz konuya ne kadar yaklaşırsanız alan derinliği o nispette azalır. Yaklaştıkça odaklanan konu net olur, ön plan ve arka plan bulanık (flu) çıkar. Ancak unutulmaması gereken bir koşul var: Konunuz ile arka plan çok yakın olmamalı ve birbirinden uzak olmalı.

Bu üç unsuru kontrol ederek, konunuzu ön plana çıkaran arka planı bulanık fotoğraflar çekebilirsiniz. Hemen deneyin ve bu bilginin kalıcı olmasını sağlayın.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!


Bu bilgileri yararlı bulduysanız daha çok fotoğraf severin yararlanması için paylaşın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.