Gezi / Deneyim Kayak / Doğa

Chamonix’den Notlar

Kayağın Mekkesi olarak da bilinen Mont Blanc dağı ve Chamonix vadisi 2016 yılı izlenimlerimi okuyun.

Yıllar önce “Steep” filmini izlediğimde adını ilk kez duymuştum. Kayakçıların Mekkesi deniyordu filmde ve hemen bütün maceraperest kayakçılar Chamonix’den (okunuşu Şamoni) kayağın dünyadaki eşsiz üssü gibi bahsediyorlardı. Kayakçıların bol karlı yamaçlardan inişlerini yaparken arkalarında bıraktıkları beyaz dağların ve dik kayalık zirvelerin görüntüsü gerçekten nefes kesiciydi. Bu blog yazısını Chamonix’den dönüşümde Courmayeur’de (okunuşu Kormayör) otobüs beklerken yazıyorum; izlenimlerimi sıcağı sıcağına sizlerle de paylaşmak istedim. Chamonix ve Courmayeur, Alpler’in en yüksek zirvesi Mont Blanc’ın (okunuşu Mon Blon, İtalyancadaki adı Monte Bianco) altından Fransa ve İtalya’yı birbirlerine bağlayan tünelin iki yanındaki kasabalar. 11,7 km uzunluğundaki tünel 1950’de yapılmış. Bu arada, ilk kış olimpiyatları da 1924’de Chamonix’de yapılmış.

Chamonix, her yanı ormanlık ve kayalık dev dağlarla çevrelenmiş uzun bir vadi. Batı yönü nispeten açık ve güneşin batışında buradan vuran ışıklarının kayalık zirveleri altın rengine boyaması alacakaranlıkta muhteşem bir görsel şölene dönüşüyor. Geceleri tepenizde parlarken yıldızdan başka bir şey olmasına ihtimal vermediğiniz ışıkların, gündüzleri şaşırtıcı derecede yakınınızdaymış gibi duran zirveler olduğuna tanık oluyorsunuz. Aranızda dikey olarak 3 bin metre var. Üzerinde türkuaz renkli dev buzulları hayretle seyredeceğiniz bu büyük dağlar bütün kudretleriyle şehri kucaklamış gibi duruyorlar. Eminim varlıklarıyla burada yetişen insanlara muazzam bir özgüven duygusu kazandırıyorlar. Sadece onlarda değil, buraya kayak yapmaya gelen herkeste bu sıradışı özgüveni görebiliyorsunuz. Zira gözükara katıldıkları aktiviteler cesaret istiyor. Sadece cesaretle bitmiyor tabi, teknik ve donanımın da yeterli düzeyde olması gerekir. Kayak pistlerinin çoğu siyah ve kırmızı, yani zorluk derecesi yüksek. Şehirdeki farklı kayak bölgelerinden ellişer kişilik teleferiklerle çıktığınız tepelerin ardında kendinizi rüyadaymışçasına hissettiren uçsuz bucaksız beyaz yamaçlarla karşılaşıyorsunuz. Telesiyejler ve pistler bir ağ gibi yamaçların üstüne örülmüşler. 73 tesis, 150 pistten bahsediliyor. Belli zamanlarda İsviçre ile birlikte Mont Blanc’a ortak sınırı olan üç ülkede birden kayak yapabiliyorsunuz.

Aiguille du Midi ile Vallée Blanche

Bir Chamonix seyahati geleneği olarak çıkılan Aiguille du Midi zirvesi ile maceraperest kayakçılar için eşsiz bir serüvenin başlangıcı olan Vallée Blanche’i fotoğraflarım eşliğinde ayrı bir yazıda anlattım. Buraya tıklayarak bahsettiğim yazıya ulaşabilirsiniz.

Chamonix’de Fiyatlar

Türkiye ve hatta Avrupa’ya göre pahalı bir yer Chamonix. 2016 kış sezonunda günlük skipass fiyatları 50 €’dan aşağı değil. 4 saatlik skipass’ler 43 €. Sınırsız biletle (60 €) yirmi dakikada 3.842 m yükseklikte Aiguille du Midi zirvesine çıkıp, aynı gün Glacier treniyle (Montenvers Mer de Glace) buzullara seyahat edebiliyorsunuz.

Chamonix’ye Ulaşım

Chamonix’ye en kolay geliş Cenevre’den, ancak Torino’ya ucuz bilet bulup, oradan Aosta ve Courmayer üzerinden otobüsle de ulaşabilirsiniz. Bu durumda erken davranmanız ya da yolculuk için bir günü gözden çıkarmanız gerekecek. (Torino’da Porto Susa tren istasyonundan Savda otobüs biletinizi alıp karşıda 13 numaradan binebiliyorsunuz. Toplam 30 €.)

Chamonix’de Kayak Kiralama

Bu yıl dikkatimi çeken, hemen herkesin ayağında artık rocker kayakların olması. Karving kayaklar yok denecek kadar az. Şehir adım başı kayak mağazası ile dolu ve bu yeni tarz kayakların fiyatı 450 €’dan aşağı değil. Ancak Chamonix’de Intersport dahil hemen her mağaza bu kayakları günlük 30 €’dan başlayan fiyatlarla kiraya veriyor. Yüzlerce kayak arasından seçebiliyorsunuz. Ayrıca sezon sonunda kayakları 200 €’dan başlayan fiyatlarla satışa sunacaklarını belirttiler; uygulamaya geçen yıl başlamışlar.

Chamonix’de Tesisler ve Pistler

Kayak yapmak için şehir merkezinden ulaşmanız gereken birkaç kayak bölgesi var. Bir harita edinip önceden bunları incelemekte fayda var. Merkez durak Chamonix Sub’a vardıktan sonra her bir kayak bölgesine ücretsiz otobüslerle 10- 20 dakika sürelerde gidebiliyorsunuz. Önde gelen dört kayak bölgesinin adları:  Brevent- Flegere, Balme Vallorcine, Les Houches, Grand Montets.

  • 56 km toplam pist uzunluğuyla birbirine bağlı Le Brévent ve La Flégère (2.525 m) güneye bakan yamaçlardaki iki bölge. Gün boyu güneş alıyorlar.
  • La Balme – Le Tour – Vallorcine (2.270 m), kuzey doğu tarafında vadiyi yukarından görebileceğiniz pistlere ve tesislere sahip. İsviçre sınırında.
  • Les Houches – Saint Gervais (1.900 m). Muhteşem manzarası ve orman içinden giden çoğunlukla kırmızı ve mavi, 55 km toplam pist uzunluğuyla biliniyor.
  • Argentière buzulları olarak da anılan Les Grands Montets (3.275 m) vadinin doğu tarafında. Çok yükseklerde off-pist kaymak isteyenler için.
  • Aiguille du Midi (3.842 m), şehir merkezinden iki aşamalı teleferikle çıkabileceğiniz Vallée Blanche’in başlangıcı; off-pist meraklıları için.

Başlangıç için önerilecek pistler La Balme ve La Flerege. Her iki bölgede de tercihinize göre mavi, kırmızı ve siyah pistlerde kayabilirsiniz. Buzullar ise pist dışı heyecan arayanlar için.

Yöreye Özgü Bir Lezzet

Chamonix’de yemeden dönmemem gereken ne var diye merak edenlere önerilenlerin başında fondü geliyor. Hafif bir ateş üstünde dökme kap içinde servis edilen erimiş gravyer, emmental türü İsviçre spesiyalitesi peynire uzun çatallarla ekmek ve haşlanmış patatesler bandırılıp yeniyor.

Bilmek isteyenler için yazdıklarım bir ön bilgi olmuştur umarım. Gitmek isteyenlere ise üşenmeden etraflıca bir araştırma yapmalarını öneririm.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.