Gezi / Deneyim Kayak / Doğa

Boşluğa Adım: Aiguille du Midi (Vallée Blanche)

Mont Blanc’ın (4.808 m) 3.842 m yükseklikteki Aiguille du Midi zirvesi ve off-pist kayak cenneti Vallée Blanche izlenimlerimi okuyun.

Bir önceki yazımda Chamonix izlenimlerimden bahsetmiştim. (Buraya tıklayarak önceki yazıya ulaşabilirsiniz.) Eşsiz birer deneyim olan Aiguille du Midi ile Vallee Balanche’ten ise burada bahsedeceğim.

Aiguille du Midi

Tesisle çıkabileceğiniz bu yükseklikte kaç zirve var yeryüzünde bilmiyorum. Avrupa’da görebileceğiniz en ilginç yerlerden biri burası. Fransız, İtalyan ve İsviçre Alplerinin 360° muhteşem görüntüsü ayaklarınızın altına seriliyor. 1955 yapımı teleferikle 3.842 m yükseklikteki Aiguille du Midi zirvesine çıkmak bir Chamonix seyahati geleneği olmuş. Aiguille du Midi’nin terasından siz aşağıdaki Alpleri seyrederken bir kilometre daha yukarınızda duran Mont Blanc’ın (4.808 m) tipi altındaki zirvesi, “bundan öte bana yaklaşman imkansız” dercesine karşıdan izliyor sizi. Buradaki sivri bir kaya üzerine dikili kulenin masalsı görünümü yanında hatıralarınızda yeralacak bir diğer görüntü, cam kabinde çektireceğiniz, dağların üzerinde boşluktaymışsınız görüntüsü veren fotoğrafınız olacak. Boşluğa adım (Step Into the Void) adı verilen cam kabin 2014 yılında yapılmış. Etrafınızda ötüp uçuşan turuncu gagalı siyah kargalar buranın maskotu. Açık teras yanısıra isterseniz içerideki sıcacık kafe ve reastaurant’ın keyfini sürebilirsiniz. Burada görebileceğiniz bir sürprizi de, Güneydoğu yönüne baktığınızda 100 km uzakta duran İsviçre’nin ünlü Zermatt dağının 4.478 m yükseklikteki ikonik Matterhorn zirvesi. Bu iki dağ arasında yaz aylarında Haute Route diye bilinen 12 günlük muhteşem doğa yürüyüşleri yapılıyor.

Görüntü demişken, ilk fotografi dersi videomu, kardeşim Elif ile Aiguille du Midi’nin terasındaki nefes kesen manzarasında kaydettik. (“Sunny sixteen” diye bilinen doğru tonda kar manzarası fotoğraflama tekniğini anlattığım videoyu yakında bu platformda izleyebileceksiniz.)

Vallée Blanche

Bu yüksekliğe sadece ziyaretçiler çıkmıyor, maceraperest kayakçılar için eşsiz bir serüvenin başlangıcı aynı zamanda burası. 3.842 m yüksekliktesiniz. Palandökenin Ejder zirvesi 3 bin metre, buna göre düşünün. Aşağıda pist yok, Vallée Blanche diye bilinen ünlü off-pist inişinin başlangıcındasınız. Kayaklar dışında yeterli donanım ve rehber hazırlığım olmadığı için bu serüvene katılamadım ama önümden ardı ardına vadiye akan kayakçıların başka bir gezegene gidiyormuşçasına yaşadıkları coşku ve heyecanları gözlerinden okunuyordu.

Vallee Blanche

Vallee Blanche © Baki Karaçay

Büyük dağların arkasında ıssız yamaçların bol karı içerisinde ve tehlikeli buzullar üzerinde saatlerce süren bir serüven bu. Torino’da kaldığımız otelin resepsiyonisti Claudia, buradan inişte bazı yamaçların her dönüşte yanıbaşınızdaki kara dokunacak kadar dik olduğunu anlatmıştı. Bu serüven için gelen bütün kayakçılar emniyet kemerleri, karabinleri, ekspres bantları, perlon ve tırmanış ipleriyle yola koyuluyorlar. Derin buzul yarıkları (krevase) ve çığlar en büyük riskler. Youtube’da Vallée Blanche diye aratıp bir iki video izlemeniz fikir verecektir. Kesinlikle hafife alınmaması gereken yerler. Alpler‘in en büyük dördüncü buzulu Mer de Glace burada. Buzulun uzunluğu 12, bazı bölgelerde genişliği 2 km. 2015 kışında Alplerde yaşanan yüze yakın can kaybının üçte birinin Fransa Alplerinde olduğunu internetten okumuştum. Bu yüzden Cahamonix’nin adı death sports capital of the world’e, yani dünyanın ölüm sporları başkentine de çıkmış!

Bilmek isteyenler için yazdıklarım bir ön bilgi olmuştur umarım. Gitmek isteyenlere ise üşenmeden etraflıca bir araştırma yapmalarını öneririm.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.