Web / Bilgisayar Web Sitesi / Blog Açma

Blog Nasıl Açılır? Blog Açma Rehberi (2018)

Hazırlayan: Baki Karaçay

Yeni Başlayanlar İçin Blog Açma Rehberi —Hiçbir tecrübeniz olmasa bile dakikalar içerisinde kendi adınızla birinci sınıf bir blog sahibi olmanıza yardımcı olacak, görseller eşliğinde adım adım yol gösteren KOLAY ve GÜNCEL kılavuz.

Fikirlerinizi, uzmanlığınızı ve deneyimlerinizi İnternet’te paylaşmanın günümüzde en iyi yolu bir blog açmaktır. Kişisel markanızı veya işinizi ön plana çıkarmak için de blog harika bir araçtır. İsterseniz blogunuzu geliştirip online bir işe dönüştürebilirsiniz. Blogunuzdan para kazanabilirsiniz.

İpucu

2018 yılında bir blog sahibi olmak, bir Facebook veya İnstagram hesabı sahibi olmak kadar kolay! Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, en güncel ve kaliteli araçları kullanmanızı sağlayacak doğru bir rehber. Bu rehberdeki adımları izlediğinizde birinci sınıf bir blog sahibi olma hayalinizi kısa sürede gerçeğe dönüştürebileceksiniz —günümüzün en iyi araçlarıyla ve başka kimseye ihtiyaç duymadan.

Bu rehberi okumadan, blogunuza ücretsiz bir adres ile birlikte dünyanın 1 numaralı servis sağlayıcısından ev sahipliği hizmeti satın almaya ve dünyanın 1 numaralı online platformunu kullanarak blogunuzu oluşturmaya hazırsanız hemen başlayın!

Blog açmak - web sitesi başlatmak

Bu ÜCRETSİZ rehberin size sağlayacağı birkaç önemli avantaj var:

 • YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN kolay anlaşılır bir dille hazırladım.
 • İhtiyaç duyacağınız her ayrıntıya yer verdim ve takip etmesi ÇOK KOLAY —hiç teknik bilginiz olmasa bile.
 • GÜNCEL —Diğer kılavuzların modası geçmiş olabilir veya yanıltıcı olabilirler. Bu rehberi her ay güncelliyorum.
 • İhtiyacınız olan her şey için günümüzün EN İYİ (ikinci iyi değil :) ve EN KULLANICI DOSTU araçlarını tanıtıyorum.
 • Kendi işinizi kendiniz kolayca yaparak blogunuzu geliştirmeniz için ADIM ADIM ÖĞRETİCİ —yalnızca blogunuzu kuruncaya dek gerekenleri değil, içerikler hazırlamanız için görseller eşliğinde takip eden adımları da anlatıyorum.
 • ÜCRETSİZ DESTEK —Yine de yardıma ihtiyaç duyarsanız rehberin sonundaki başvuru formunu doldurarak kaydınızı yaptığınızda sizin için blogunuzun kurulumunu yapıyorum.

Ön bilgileri okumadan doğrudan Blog Açma Rehberi'ne geç >

Blogunuzu başlattığınız günün, yaşamınızda önemli bir kilometre taşı olacağından emin olun. Dijital dünya büyüyor (nasıl?) ve sıkı çalışmaya hazır olan herkes için blog dünyasında gelecek var. Kendi blogumu yaklaşık 2 yıl önce açtım ve bu yolda öğrendiklerimi paylaşarak sizin de yaşamınızı değiştirmenize yardımcı olmak istiyorum. Blogumu açmadan önce keşke bilseydim dediğim konular ile diğer blog yazarlarından veya okuyuculardan aldığım sorular hakkında sürekli bir şeyler yazmaktaydım. Ve şimdi hepsini bu rehber ile yeni başlayanlar için kapsamlı bir kaynak haline getiriyorum.

Blogunuzu açarak, siz de yepyeni ufuklara yelken açmaya başlayın!

Blog Nasıl Açılır?

Güncel araçlardan haberdar olmadıklarından dolayı, kendi blogunuzu açmanın zor olduğunu söyleyenler olabilir, ancak onlar sizi yanıltmasın! Dijital teknoloji her geçen gün daha kullanıcı dostu hale geliyor ve isteyen herkesin kendi işini kendinin yapmasını mümkün kılıyor.
Blog açmak eskiden birçok kodlama ve tasarım becerisi gerektiriyordu. Sunucuya bağlanıp, dosyaları yükleme, program kurma gibi karmaşık işler zorunluydu. Günümüzde bunların hiçbirine ihtiyaç kalmadı; bir blog başlatmak Word’de bir belge oluşturmak kadar basit. Tarayıcınızda blogunuzun içeriğini oluşturabiliyor, düzenleyebiliyor ve yayımlayabiliyorsunuz. İsterseniz oluşturduğunuz içeriği “görüntüleyip” anında değişiklik yaparak güncelleyebiliyorsunuz. Hazır tasarım şablonlarını kullanırken sürükle – bırak yöntemiyle blogunuza istediğiniz görünümü verebiliyor, seçeceğiniz özellik ve işlevleri bir tıkla ekleyip kaldırabiliyorsunuz. Bu rehberde, günümüzün en mükemmel araçlarıyla blog açmayı adım adım öğrenip kaliteli bir bloga bugün sahip olabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm açıklamaları bulacaksınız. Bunun için sıkıcı metinler okumayacaksınız. Uzmanlığa ihtiyacınız yok. Ne kodlama bilmeniz, ne de web tasarım tecrübenizin olması gerekiyor.

Yeni gelişmelerden ve güncel araçlardan haberdar olmadıklarından dolayı bunun aksini söyleyenler olabilir, ancak onlar sizi yanıltmasın! Dijital teknoloji her geçen gün daha kullanıcı dostu hale geliyor ve isteyen herkesin kendi işini kendinin yapmasını mümkün kılıyor.

Blog oluşturmak isteyenlerin en çok merak ettikleri birkaç soruyu yanıtlayarak başlayalım.

1- Blog açmak ne kadar zaman alır?

Buradaki adımları izleyerek blogunuzu 15 dakikada başlatabilirsiniz. Ancak, blogunuzun adresinin ne olacağı hakkında henüz karar vermediyseniz ve blogunuza görünümünü vermesi için ne tür bir tema (hazır tasarım şablonu) seçeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, süre biraz uzayabilir.

Blogunuzu kurduktan sonra, eğer ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek kaliteli içerikler oluşturmak isterseniz, buna uygun bir zaman vermeniz gerekecektir. Örneğin, okuduğunuz bu içeriği hazırlamak ve görselleri eklemek benim yaklaşık 48 saatimi aldı.

Genel olarak blog oluşturmak çok zaman alan bir işlem değildir; tamamıyla onu ne kadar ciddiye aldığınıza bağlıdır.

2- Blog açmak tamamen ücretsiz mi?

Bu soruya kısa cevabım “evet”. İsterseniz blogunuzu tamamen ücretsiz oluşturabilirsiniz. Ancak bana sorarsanız blogunuza birinci sınıf kalite kazandıracak önemli bir iki şey için küçük ödemeler yapmaktan geri durmamalısınız. Bir alan adı (web adresi) aylık yaklaşık 1 Dolara mal olacaktır (ancak burada web adresinizi ÜCRETSİZ nasıl alacağınızı göstereceğim). Blogunuza ev sahipliği yapacak “hosting” (web barındırma) denen hizmet genellikle aylık 5 -10 Dolar arası bir maliyet gerektirir. (Bu rehberde size önereceğim hosting hizmetini daha UCUZA edinebileceksiniz.) Açıkçası, blogunuzu başlatmak Starbucks’ta ayda bir kahve içmekten daha maliyetli ve zaman alıcı değil.

Son söz: Eğer gerçekten ciddi bir blogunuz olsun istiyorsanız, alan adınız ve hosting hizmeti için birkaç dolar harcamayı göze almanız gerekir. Bu konunun detaylarını 3. ve 4. adımlarda anlatacağım, ancak topluca görmek için bir blog kurmanın maliyetini şu şekilde özetleyebilirim:

 • Blogunuzun web adresi —Yıllık 10 $ civarında, ancak burada size ÜCRETSİZ bir adresi nasıl alacağınızı göstereceğim.
 • Blogunuza ev sahipliği hizmeti —Aylık 5 $ civarında, ancak burada size çok daha UCUZA almanın yolunu göstereceğim.
 • WordPress (yönetim sistemi) kurulum ve kullanımı —ÜCRETSİZ
 • Tema (hazır tasarım şablonu) seçimi —ÜCRETSİZ
 • Eklentiler ile yeni işlevler ekleme—ÜCRETSİZ
 • İçeriklerin oluşturulması —ÜCRETSİZ

Gördüğünüz üzere, günümüzün kullanıcı dostu araçları sayesinde, blog sahibi olmak için binlerce lira harcayıp başkalarına bağımlı hale gelmenize hiç gerek kalmadı. Açıkçası, online bir platform sahibi olmak bugüne dek hiç bu kadar kolay, ucuz ve faydalı olmamıştı. Küçük bir bütçe ile kendi işinizi kendiniz yapabilirsiniz.

3- Blogumu para kazanmak için kullanabilir miyim?

Evet. Bazı başarılı kişiler bloglarından çılgın kazançlar elde etmektedirler. Hatta bu kazançların çoğu “pasif” denen türdendir. Pasif kazanç, blogunuzun otomasyon yoluyla kendi başına ziyaretçilerinizle etkileşime girip gelir getirmesidir. (Örnek bir blog için buraya tıklayın ve sağ üst köşede son bir aylık kazanç miktarını görün.)

Online bir platform sayesinde bir kişi veya işletme günümüzde hayal edemeyeceğiniz başarılara imza atabilir. Hatta neredeyse sıfır sermaye ile tahmin edilemeyecek kazançlara ulaşabilir.

Blogunuzla para kazanmanın sayısız yolu var: İsterseniz hizmet sunabilirsiniz, isterseniz Google Adsense programını kullanabilir, reklam yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz, isterseniz ortaklık bağlantıları paylaşarak ya da fiziksel veya dijital ürünlerinizi satarak para kazanabilirsiniz. Vizyonunuza ve yaratıcılığınıza kalmış.

Blog yazarlığını muhteşem bir kariyer fırsatı olarak da düşünebilirsiniz: Minimum başlangıç yatırımı ile sınırsız gelir potansiyeline ulaşabilirsiniz. Kendi patronunuz olursunuz; istediğiniz yerde, istediğiniz zaman çalışırsınız. Daha önce herhangi bir deneyim gerektirmez ve hepsinden önemlisi sevdiğiniz işi yaparsınız.

İsterseniz bir hobiniz veya sırf eğlence olsun diye de blog açabilirsiniz. Hatta birçok blogcu hali hazırda bunu yapmaktadır. Günümüzde online para kazanmak gibi bir niyeti olmadan, örneğin, tamamen daha iyi bir yazar olmak için blog kullanan birçok yazar var. Sırf fotoğraflarını sergilemek için blog kullanan birçok fotoğrafçı var.

Dijital dünyayı siz de önemseyin! (Neden?) Bireylerin, işletmelerin ve kurumların her gün giderek artan oranda dijital içerik ürettiği ve aynı zamanda tükettiği günümüzde, dijital dünya artık yadsınamaz bir öneme sahip. 2016 yılından bu yana Dünya pazarından en büyük payı alan firmalar sırlamasında en başta artık dijital teknoloji firmaları yer alıyor: Apple, Google, Microsoft, Amazon ve Facebook ilk 5 sırada.

Bu rehber ile elde edeceğiniz kazanımlar

Bu rehberde dakikalar içerisinde, kendinize özgü bir web adresinden ulaşılabilen şık ve profesyonel bir blog sahibi olmanız için gereken adımları görseller eşliğinde bulacaksınız. Sonuçta aşağıdaki temel kazanımları elde edeceksiniz:

 • Blogunuza birinci sınıf ev sahipliği yapacak hizmete ve ziyaretçileri blogunuza götürecek kişisel bir web adresine sahip olacaksınız.
 • Blogunuzun görünümü ve içeriğini hazırlamak için kullanacağınız dünyanın en iyi platformunu (WordPress) sitenize bir tıkla kurabileceksiniz.
 • Blogunuzu özelleştirebilecek ve bir tema (hazır tasarım şablonu) seçerek şık ve profesyonel görünüm verebilecek, yazılarınızı ve sayfalarınızı oluşturarak içeriklerinizi eklemeye başlayabileceksiniz.
 • Blogunuza ziyaretçi çekmeye ve kazanç elde etmek isterseniz bunun yollarını keşfetmeye başlayabileceksiniz.

Rehberdeki adımları izlediğinizde hiç bir sorun yaşamamanız gerekir. Eğer sorun yaşarsanız, benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin, size yardım edeceğimden emin olabilirsiniz.

İpucu

Ne kadar erken bir blog sahibi olursanız, öğrenmeniz o denli çabuk başlar ve hedefinize doğru o denli erken yol almaya başlarsınız. Direksiyona oturup trafiğe çıkmadan otomobil kullanmayı öğrenemeyeceğiniz gibi blogunuzla web’de yolculuğunuz başlamadan da iyi bir blog yazarı olmayı öğrenemezsiniz. O nedenle, “önce her şeyi iyice öğreneyim, tamamen öğrendikten sonra blog sahibi olurum” diye zaman kaybetmeyin! Kararsızlığı ve çekingenliği üzerinizden atın ve dijital dünyada kendi yerinizi hemen alın!

Hazırsanız şimdi adım adım öğrenmeye başlayalım!

1. adım: Blog oluşturma platformunuzu seçin


Blog oluşturmak için seçebileceğiniz birkaç platform söz konusu (tumbir, blogger, wix vb). Ancak 1. sınıf blog denince günümüzde akla ilk sırada gelen platform WordPress’tir. WordPress tamamen ücretsizdir, son derece kullanıcı dostudur ve daha önce blog kurmamış olanlar için mükemmeldir.

WordPress logo

WordPress, dünya çapında standart haline gelmiş bir blog yayımlama platformudur. Herhangi bir teknik bilgi birikimi olmadan kolayca profesyonel görünümlü bir blog oluşturmanızı sağlayan, kullanımı kolay, eksiksiz bir içerik yönetim sistemidir. Online çalışır. Kişisel bir blogdan yüzlerce sayfa içeren büyük bir alışveriş mağazasına kadar farklı türde web siteleri kurmak için harika bir araçtır.

Neden en çok WordPress kullanılıyor?

 • Tamamen ÜCRETSİZDİR ve sürekli güncellenerek iyileştirilmektedir.
 • En ÜST KALİTEDE blog tasarımlarını yapabilmeniz için 5 binden fazla ücretsiz veya ücretli WordPress TEMASI (hazır tasarım şablonu) mevcut.
 • 45 binden fazla ücretsiz EKLENTİ ile blogunuza istediğiniz özelliği ekleyebilirsiniz.
 • Son derece yardımcı DESTEK forumları mevcut.

Günümüzde İnternet’te mevcut blogların %60’ı WordPress ile oluşturulmuştur. BakiKaracay.com sitesini de WordPress ile oluşturdum. Yeni başlayanların, kesinlikle WordPress’ten ayrılmamalarını öneririm. Güvenilir bir platformdur. CNN’den NASA’ya, eBay’dan Reuters’e, tüm büyük firmalar WordPress kullanmaktadır. WordPress, özellikle fotoğraf gibi tutkuları olanlar, yaratıcı sanatçılar ve blogcular için kendilerini ve tarzlarını en güçlü şekilde ifade edebilecekleri, ayrıca çalışmalarını arzuladıkları gibi sergileyebilecekleri dünyanın en esnek online platformudur.

Uzun sözün kısası, WordPress varken başka bir platform aramaya ihtiyacınız yok.

Not: Lütfen şimdi WordPress’i indirip kurmak için bir şey yapmayın; bunun için tüm gerekenleri 3. adımda bir tıkla yapacağız.

Blogunuzu neden ücretsiz platformlarda oluşturmamalısınız?

Blogunuzu tamamen ücretsiz oluşturmak ilk duyduğunuzda kulağa çok hoş gelebilir, doğru. Ancak ücretsiz platformlar işlevsel olarak son derece sınırlıdır. O nedenle neler yapabileceğiniz konusunda daha başlangıçta potansiyelinizi sınırlamış olursunuz. Sonuçta, sıkıcı ve diğer ücretsiz bloglara çok benzer bir görüntüye sahip olursunuz; uzunca ve karmaşık (http://sizinblogunuz.blogspot.com gibi) bir adrese mecbur kalırsınız. Bunlar hakkınızdaki izlenimi zayıflatır, sizi tecrübesiz bir acemi gibi gösterir ve sonuçta kimse sizi ciddiye almaz.

Ücretsiz seçeneğin bilmeniz gereken birkaç ciddi sorunu sözkonusu:

1- Kontrol sizde olamaz —Blogunuza başka bir web sitesi ev sahipliği yapmaktadır (tumblr.com, blogspot.com gibi). Genellikle bedava blog açmak için bir sağlayıcı siteye kayıt olurken kimse hizmet politikasını okumaz. Ancak eğer kazayla dahi olsa kullanım koşullarına ters bir şey yaparsanız blogunuz erişime kapatılabilir, daha da kötüsü ansızın silinebilir.

2- Her istediğiniz özelliği kullanamazsınız —Ücretsiz temaları kullanamaz ve blogunuza farklı görünümler veremezsiniz. Ücretsiz eklentileri kullanamaz ve blogunuza istediğiniz işlevi, özelliği ekleyemezsiniz. Birçok ücretsiz blog sitesi sağlayıcısı kendi reklamlarını blogunuza yerleştirir.

3- Sınırlamalarla karşılaşırsınız —Sınırlı bir kullanım alanınız olur. Her şeyi, yazılarınız, görselleriniz veya belki videolarınızı bu alanla sınırlamak zorunda kalırsınız.

Aramalarda ön sıralarda görünmezsiniz, blogunuzdan para kazanamazsınız, alan adınızı kullanarak akılda kalıcı email adresleri oluşturamazsınız gibi birçok önemli dezavantajı daha ekleyerek bu listeyi uzatmam mümkün. Başlangıçta ücretsiz blog açmanıza izin veren bazı platformların bir süre sonra hizmetlerini ücretli sisteme dönüştürdüğünü de hatırlamakta yarar var.

Blog açma konusunda niyetiniz ciddiyse, ücretsiz bir blog oluşturmanızı tavsiye etmem. Eğer şimdi ücretsiz bir platformda başlayıp daha sonra ücretli bloga geçmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, bu kararınızı tekrar gözden geçirin! Neden “en iyi” ile başlamak varken daha az iyilerle geriden başlayasınız? Emeğiniz bir yana, bunun için çok zaman kaybeder ve bir sürü kayıp yaşarsınız. Onun yerine, kendinize özgü alan adınızla 1. sınıf WordPress blogunuzu hiçbir sınırlamaya tabi olmadan bir kez oluşturun ve bütün emeğinizi ve zamanınızı ona verin.

Kararınız WordPress ise, şimdi bir sonraki adıma geçip, alan adınızı belirleyelim.

2. adım: Blogunuzun adresi ne olsun?


Alan adı (domain name), blogunuza gitmek için tarayıcı penceresine yazdığımız “www.”den sonra gelen her şeydir. Diğer adıyla, URL. Örneğin, “bakikaracay.com” bu rehberin yeraldığı sitenin alan adıdır. Sonraki adımlara geçmeden önce kendinize bir alan adı seçmeniz gerekir. Seçeceğiniz alan adı önemlidir, çünkü:

 • Ziyaretçilerinize ilk izlenimi verir.
 • Arama motorlarındaki sıralamanızı etkiler.
 • Markanızı belirler.

Bunları aklınızda tutarak alan adınızın ne olmasını istediğiniz konusuna biraz kafa yormanızı öneririm, ancak aşırıya gitmeye gerek yok. Kendinize beş dakika zaman verin, bu sürede sizi memnun edecek bir ad bulursanız onunla başlayın. İsterseniz daha sonra yeni alan adları satın alabilirsiniz.

Alan adı konusunda başlangıçta size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 • Akılda kalıcı adlar seçin. Size özgü ve benzerleri arasından kendini öne çıkaran bir ad bulun. Yaygın kullanılan sözcüklerden oluşan alan adları genellikle hatırda kalmazlar. Adresiniz, mümkünse tanımlayıcı olmalı, amacınızı çağrıştırabilmeli ve kolay hatırlanmalıdır.
 • Kısa tutun. Kısa bir alan adını hatırlamak daha kolaydır. Alan adınızın kartvizit veya ürünlerinize basıldığında nasıl görüneceğini hayal edin. İnternet’in en çok ziyaret edilen 100 web sitesinin alan adı yaklaşık altı karakterden oluşuyor.
 • Yazımı ve telaffuzu kolay olsun. Alan adınız tuşlandığında parmaklarınızdan rahatça dökülebilmeli. Telaffuzunda sorun yaşanmamalı.
 • Rakam ve tire kullanmayın. Alan adınızda kafa karışıklıklarına neden olacak karakterler içermemeli.
 • Doğru uzantı seçin. En yaygın uzantıları, öncelikle “.com” ardından “.net” ve son çare olarak “.org” uzantılarını tercih edin.

Not: Henüz bir alan adı almaya çalışmayın, alan adını nasıl kolaylıkla alacağınızı daha sonra 3. adımda göreceğiz.

3. adım: Blogunuza ev sahibi (hosting) seçin ve WordPress’i kurun


Her blog için onu barındıracak bir ev sahibine (web hosting) ve içeriğini yönetecek bir programa ihtiyaç vardır.

Web hosting nedir ve ne için gereklidir?

Blogunuza ev sahipliği yapmak için İnternet’e 7 gün, 24 saat bağlı olan büyük bilgisayarlara sunucu (server) denir. Hosting, bu sunucular ile sağlanan ev sahipliği (barındırma) hizmetine verilen addır. Web hosting firmaları, blogunuzun kesintisiz dünyanın her yerinden erişilebilir olması için size bu sunucularda yer (alan / domain) verirler.

Bütün dosyalarınız, görselleriniz ve içerikleriniz, ev sahipliği hizmetini aldığınız bilgisayarda saklanır ve ziyaretçilerinize gösterilir. Eğer bir ev sahibiniz yoksa blogunuzu kuracak ve kaydedecek yeriniz yok demektir; alan adınızın kullanıcıları götüreceği bir yeriniz olmaz ve başkaları da blogunuzu göremez.

Hosting hizmetinin iyisi de var kötüsü de

Ev sahibi firmayı seçiminiz blog oluşturmanızın en önemli adımlarından biridir. İnsanların bloglarıyla ilgili yaşadığı problemlerin nedeni çoğu zaman kötü web barındırma hizmetleridir. Örneğin, yeterli desteği veremeyen müşteri servisleri ve gizli bazı ücretlendirmeler oldukça yaygındır. Fiyatı düşük tutan birçok servis sağlayıcı, başlangıç ücretine dahil olmayan ancak daha sonra ihtiyaç duyacağınız temel hizmetler için ilave ücretler uygularlar. Sunucularını aşırı düzeyde kullanarak masrafları azaltmaya çalışırken blogunuzun iş görmez hale gelmesine neden olabilirler —çünkü aynı anda çok sayıda diğer kullanıcı o sunucudaki başka siteleri ziyaret ediyor olurlar. Kalitesiz sunucuların yanıt süreleri uzundur. Oysa yapılan analizler örneğin, bir sayfanın açılma süresinin 3 saniyeyi geçmesi durumunda ziyaretçilerin beklemeden siteyi terkettiğini göstermektedir. O nedenle Google, sunucu yanıt süresinin 2 saniye ve altında olmasını önerir. Ucuz sunuculardan yalnızca birkaçı kaynaklarını iyi şekilde kontrol eder ve sizin blogunuz da böylece devamlı olarak iyi çalışır.

Web hosting hizmeti seçerken ürün açıklamalarını dikkatli okumak önemli. Bu arada birkaç şeyi göz önünde bulundurmalı ve sürpriz maliyetlerden uzak durmalısınız. Bazı hosting hizmeti sağlayıcıları için dikkat edilmesi gereken noktalar var:

 • Aylık trafiği aşmanız durumunda sizi ekstra ücrete tabi tutabilirler.
 • Alan adınızı başka bir web hosting sağlayıcısına taşımak istediğinizde gizli maliyetler çıkarabilirler.
 • Alan adını sizin adınıza değil, kendi şirketleri adına kaydedebilirler.
 • Yeterli teknik destek sağlayamayabilirler.

Hizmet sağlayıcınızın iyi bir teknik destek ekibi olması çok önemli. İletişime geçtiğinizde size uygun sürede ihtiyacınız olan cevapları verebilmeleri gerekir. Dolayısıyla, öncelikle farklı sağlayıcıların sundukları hizmetin teknik özelliklerini inceleyin ve size uygun olmayanları eledikten sonra uygun bulduklarınız arasında fiyat karşılaştırması yapın.

1 numaralı hosting Bluehost’u öneriyorum

Bu site (bakikaracay.com) için WordPress tarafından 1. sırada önerilen web hosting firması Bluehost‘u kullanıyorum. Size de, dünyanın halen en fazla (2 milyondan fazla) web sitesine ev sahipliği yapan, 1 numaralı web sunucusu Bluehost‘u öneriyorum. Nedenlerini açıklayacağım. Eğer barındırma konusunda kötü tecrübeler yaşamak istemiyorsanız ve hosting derdi olmadan kafanız rahat olsun istiyorsanız, Bluehost‘tan şaşmayın!

Bluehost, 2005 yılından itibaren WordPress tarafından 10 yıl boyunca resmen tavsiye edilen Dünya’daki tek sunucudur ve halen 2 milyondan fazla blog ile Dünya’nın 1 numaralı hizmet sağlayıcısıdır. Bluehost’un genel merkezi ve sunucuları ABD’nin Utah eyaletindedir. Bluehost ve WordPress, 2005 yılından beri WordPress sitelere ideal bir barındırma platformu oluşturmak için yakın çalışma  içerisindeki tek hizmet sağlayıcıdır.

Yeni başlayanlar için Bluehost‘u kullanmanın birçok avantajı var. Bunlardan bazıları:

 • BİR TIKLA WORDPRESS KURULUMU —Bir tıkla WordPress kurulumunu tamamlayabilmek başlangıç için büyük kolaylık sağlıyor.
 • ÜCRETSİZ ALAN ADI —Alan adınızı ücretsiz hediye ediyor ve tüm ödemeler tek kalemde bitiyor; karşınıza beklenmedik sürpriz ücretler çıkarmıyor.
 • ÜCRETSİZ EMAIL HESAPLARI —En ucuz planla dahi kendi alan adınızın uzantısıyla 5 email hesabını (bilgi@alanadınız.com gibi) ücretsiz sağlıyor.
 • KALİTE ARTIRICI İLAVE ÖZELLİKLER — Otomatik olarak ücretsiz günlük, haftalık ve aylık tüm hesaplarınızın yedeklemesinin oluşturulması (zarar gördüğünde bir tıkla tüm verilerinizi kolayca geri yükleme imkânı) ve ücretsiz SSL güvenlik sertifikası sağlıyor.
 • 30 GÜN İADE GARANTİSİ —Hilesiz, kontratsız, 30 günlük sürede para iade garantisi ile istediğiniz zaman iptal edebilme rahatlığı var.

İpucuSon maddeyi önemseyin. Müşteri memnuniyeti bu firmanın 1. önceliği. İade garantisinden emin olarak Bluehost’u 30 gün boyunca deneyebilir; memnun kalmazsanız iptal edip geri ödemenizi alabilirsiniz. Bu 30 günlük süre aynı zamanda hem WordPress’i tanımanız ve hem de blog yazarlığını deneyimlemeniz açısından yadsınamayacak bir fırsat. (Not: İade hosting için geçerlidir, aldığınız alan adı sizde kalır ve ücreti düşülür.)

Elbette istemezseniz Bluehost’u kullanmak zorunda değilsiniz; WordPress ile uyumlu çalışan, kullanımı kolay, istediğiniz, güvenilir farklı bir web hosting firması da seçebilirsiniz. Eğer hedef kitleniz, yani blog okuyucunuz yalnızca Türkiye üzerinde olacaksa, Türkiye lokasyonunda bir hosting firmasını tercih edebilirsiniz; ancak eğer hedeflediğiniz okuyucu kitlesi dünyanın her yerinde ise, o zaman Bluehost en doğru tercih olacaktır.

Eğer hizmet alacağınız sunucular arasında fiyat karşılaştırması yapmak isterseniz, öncelikle karşılaştırmaları WordPress hosting planları arasında yaptığınızdan emin olun ve sunulan paketlerin içeriğine dikkat edin! Ucuz gibi görünen hizmet sağlayıcılarının ilave ücretler ödemeniz halinde sağladıkları hizmetleri dahil ettiğinizde Bluehost‘un daha hesaplı olduğunu göreceksiniz (ayrıntılarını aşağıda açıklıyorum). Bu karşılaştırmanın ardından, başlangıç için uygulanan indirim yanısıra yenileme yaptığınızda ödemeniz gerekecek ücreti öğrenin.

Blog Açmak İçin Adım Adım Rehber


Aşağıda sıraladığım adımlardan birçoğu yalnızca seçiminizi yapmaktan ibaret. Bu bilgiler ışığında Bluehost veya başka bir web sağlayıcıda blogunuzu başlatabilirsiniz.

 1. Web hosting için kaydolun.
  1. Bir hosting planı seçin
  2. Blogunuz için bir alan adı seçin
  3. Hosting kaydınızı tamamlayın
 2. WordPress’i bir tıkla kurun
 3. Giriş yapın ve ilk blog yazınızı ekleyin.

Bütün bu adımları bir defada uygulamak için şimdi şu 3 şeyi hazır etmenizde yarar var:

 • Bir alan adı
 • Kredi kartınız
 • 15 dakika zaman

Verdiğim adımları takip ederek birkaç dakika sonra ilk blog yazınızı yazmaya başlayabileceksiniz.

1- Web hosting için kaydolun

Bluehost adresine gidin ve “get started now” (şimdi başlayın) butonuna tıklayın. Ücretsiz alan adınızı almak için buraya tıklayın.

Blog açmak - web sitesi başlatmak

Bu rehberde verdiğim bağlantılara tıklayarak Bluehost‘un belirli sürelerde uyguladığı ve bu web sitesinin ziyaretçileri için geçerli olan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

a. Basic planı (en ucuz olanı) seçin

Üç hizmet paketi seçeneğiniz var: “Basic” (Temel), “Plus” (Artı) ve “Prime” (Üst). “Basic”, yeni başlayanlar için mükemmel. Eğer blogunuzu kurduğunuz ilk günde onbinlerce ziyaretçiniz olmayacaksa diğer seçeneklere (ikinci ve üçüncüye) gerçekten ihtiyaç duymayacaksınız.  O nedenle Basic planı öneriyorum.

En hesaplı seçenek “basic” olduğundan, onu seçerek başlangıçta gereksiz masraf etmemiş olursunuz.

İpucu

Bluehost‘un basic plan kapsamında sağladığı, kendi alan adınızın uzantısıyla ücretsiz 5 email hesabı (bilgi@alanadınız.com gibi), otomatik olarak ücretsiz günlük, haftalık ve aylık tüm hesaplarınızın yedeklemesinin oluşturulması (zarar gördüğünde bir tıkla tüm verilerinizi kolayca geri yükleme imkânı) ve ücretsiz SSL güvenlik sertifikası gibi hizmetler, 1. sınıf kalite için gerekli ve bir süre sonra sahip olmak zorunda kalınan ayrıntılardır. Örneğin Google, aramalarda yalnızca güvenlik sertifikası sahibi siteleri ön sıralarda sıralamaktadır. Ev sahipliğini Bleuhost‘tan satın aldığınızda bu hizmetlere ilave ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

b. İstediğiniz alan adını seçin (ücretsiz)

Şimdi bir alan adı seçmeniz gerekecek. Alan adınız ille de “com” ile bitmek zorunda değil. Eğer ilk seçiminiz sizden önce alınmışsa farklı uzantılar seçebilirsiniz (net, org, info).

Blog açmak için ücretsiz alan adı

Daha önce aldığınız bir alan adınız varsa sağ taraftaki “I have a domain name” (alan adım var) kutucuğunu kullanın.

Eğer alan adınızı daha sonra almak isterseniz, bu kutucukların altında göreceğiniz “Choose later” (daha sonra seç) bağlantısına tıklayın. (Bu sırada sürpriz indirimli teklifler sunulabiliyor.)

c. Kayıt işleminizi tamamlayın

Sonraki sayfada üç bölüm yer alıyor.

Birincisi hesap bilgileri (account information). Buraya iletişim bilgilerinizi normalde yaptığınız gibi girin. Opsiyonel (optional) satırı dışındakileri boş bırakmamalısınız.

Blog açmak için hosting hesabı

Bir sonraki bölüm paket bilgileri, size bazı ilave hizmet seçenekleri sunuyor. En üstte hesap planını seçmeniz isteniyor. 36 ay en ucuz olanıdır, ancak 12 veya 24 aylık süreleri de seçebilirsiniz.

Blog açmak için ödeme seçenekleri

Altında gördüğünüz seçenekler ile meşgul olmanız gerekmez. Ancak bilmenizde yarar olan iki şey var: Bir alan adı aldığınızda bilgileriniz kamuya açık bir veri tabanına eklenir. Eğer bilgilerinizin görüntülenmesini istemiyorsanız SiteLock Security (Alan gizliliği) önündeki kutucu işaretleyebilirsiniz ve böylece tescili yapan olarak Bluehost görünecektir ancak alanın tüm denetimi ve sahipliği yine sizde olacaktır. Eğer bilgilerinizin herkese açık olmasını önemsemiyorsanız, bu seçeneğini kaldırın ve ayda 1,99 $ tasarruf etmiş olursunuz. Eğer ihtiyaç duyarsanız daha sonra satın alabilirsiniz.

Son bölüm sadece ödeme bilgileri. Eğer kredi kartı dışında bir ödeme seçeneği istiyorsanız “more payment options” (diğer ödeme seçenekleri) bağlantısını tıklayın.

Yeşil renkli “gönder” (submit) butonuna tıklamadan önce, hemen üstündeki, koşulları kabul ettiğinizi belirten kutucuğu işaretlemeyi unutmayın.

Kaydınız tamamlandığında Bluehost kontrol paneline giriş için alacağınız kullanıcı adı ve şifreyi mutlaka not edin.

2- Tek tıkla WordPress kurulumu

Artık Bluehost’ta kullanabileceğiniz bir alanınız var. Şimdi o alana WordPress’i kurmanız gerekiyor. Bluehost‘un tek tıklamada WordPress kurulumu hizmeti sayesinde bu işlem birkaç dakikadan fazla sürmeyecek. İşte, WordPress’i kurmak için adım adım yapmanız gerekenler:

 • Bluehost hesabınıza giriş yapın: my.bluehost.com
 • Giriş yaptıktan sonra Kontrol Paneline yönlendirilirsiniz. Buradan, altında “Install WordPress” (WordPress’i Yükle) yazan ikonu seçin.

 • Yönlendirileceğiniz bir sonraki sayfada WordPress’in kurulmasını istediğiniz alanı seçmeniz istenir. Domain yazısı altında kök alan adınızı (http://www.AlanAdınız.com) kullanın, bu nedenle “directory” yazan sağındaki kısmı boş bırakın.

Bir tıkla WordPress kurulum

Yönetici olarak erişiminiz için “Site İsmi ve Başlığı” (Site Name or Title) ile Email Adresiniz (Admin Email Address), Kullanıcı Adınız (Admin Username) ve Şifre (Admin Password) belirlemeniz istenecektir. Eğer siz bir kullanıcı adı belirlemezseniz, varsayılan olarak “admin” kullanıcı adı atanacaktır.

Kurulumunuzun başarılı olduğu (Your Installation Is Successful) mesajını aldığınız ekranda sağda “Kurulum Ayrıntıları” (Installation Details) başlığı altında alan adınız ile belirlediğiniz kullanıcı adınız ve şifrenizi göreceksiniz. WordPress kullanıcı adı ve şifrenizi sağlam bir yere yazmayı unutmayın (bunları Bluehost kontrol paneline giriş bilgilerinizle karıştırmayın).

Yeni WordPress blogunuza giriş

Bu aşamada, artık boş bir WordPress bloga sahipsiniz.

WordPress blogunuzu  tarayıcınızda görmek için adresinizi (www.AlanAdınız.com) yazarak enter’leyin. Muhtemelen ekranınızda şunu göreceksiniz:

Bluehost WordPress Blog Açılış

Ardından, sayfanın ortasındaki mavi “Admin login” butonuna tıklayarak veya tarayıcınıza http://AlanAdınız.com/wp-admin/ adresini yazarak Yönetim Panelinize giriş yapın. Kurulumunda WordPress için belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi burada kullanacaksınız.

WordPress Giriş

Giriş yaptıktan sonra, aşağıdaki gibi Yönetim (Admin) Panelinin hoşgeldiniz sayfasını görürsünüz. Burada kenar çubuğundaki seçenekleri birkaç dakika dolaştıktan sonra birçok şeyi sezgisel olarak çözmeye başlayacaksınız.

WordPress Yönetici Paneli Başlangıç

Artık WordPress blogunuzu hazırlamanız için her şey hazır.

WordPress lisanını Türkçe olarak değiştirin

Blogunuz Türkçe olacaksa ve siz de Türkçe çalışmak istiyorsanız önce WordPress’te site lisanını Türkçe olarak değiştirin.

Bunun için önce Dashboard (Başlangıç) sayfasında iken sol sütundan Settings General (Ayarlar > Genel) yolunu izleyin ve açılan sayfada en altta “Site Language” (Site Lisanı) karşısında Türkçe’yi seçin. Burada isterseniz Zaman Dilimi, Tarih Biçimi, gibi seçenekleri de istediğiniz gibi düzenleyin. Sayfadan çıkmadan Değişiklikleri Kaydet’e (Save Changes) tıklamayı unutmayın.

Şimdi yapacağınız şey, ilk yazınızı dünya ile paylaşmak.

4. adım: Blog Yazılarınızı ve Sayfalarınızı Oluşturun


Artık WordPress blogunuz kendi içeriklerinizi eklemeniz için hazır. Şimdi işin tadını çıkarma zamanı —ilk blog yazınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunu kolayca başarabilmeniz için birlikte adım adım ilerleyeceğiz.

WordPress’te yayınlayabileceğiniz metinleriniz “Yazılar” ve “Sayfalar” olmak üzere 2 formatta olabilir. Her ikisini de benzer şekilde oluşturursunuz ve içerisine görseller ve bağlantılar ekleyebilirsiniz. Farklarını birazdan açıklayacağım.

İlk blog yazınızı oluşturun

Yazılar, fikirlerinizi, deneyimlerinizi veya uzmanlığınızı paylaşmak için blogunuzda günlük yazdığınız metinlerdir (makaleler). Konusuna göre her bir yazınızı, oluşturacağınız “kategorilerden” birine atamanız gerekir (kategori oluşturma konusunu aşağıda açıklıyorum). En son yazdığınız blog yazınız ana sayfada ve kategorilerde otomatik olarak en başta yer alır ve onu daha öncekiler takip eder.

Yeni bir yazı için WordPress Admin (Yönetim) panelinize (http://AlanAdiniz.com/wp-admin/) girişinizi yaptıktan sonra sol kenar çubuğundan Yazılar > Yeni Ekle seçeneğini tıklayın.

WordPress Blog Yazılar Yeni Yazı

Karşınıza MS Word veya Mac’teki sayfaları hatırlatacak çok kolay bir düzenleyici ekran çıkacak:

WordPress Yeni Yazı Ekle Ekranı

Yukarıda gördüğünüz rakamlarla işaretlediğim bölümleri sırasıyla inceleyelim:

[1]Başlık Alanı: Burası yazınızın başlığını yazdığınız yerdir.

[2]İçerik Alanı (Editör): Yazınızın gövde metnini gireceğiniz bölümdür. Alanın tamamı Word veya Pages’de metin düzenleme gibi çalışır. Yazınıza resim, video veya ses dosyaları ekleyebilirsiniz.

[3]Standart Düzenleme Araçları: Kalın, italik, listeler, paragraflar ve başlıklar gibi seçenekleri bu menüde bulabilirsiniz. Burada ilk kez görüyor olabileceğiniz birkaç ikonu ve işlevlerini görelim:

 Alt satırda yeralan araç çubuklarını açıp kapatır.

 Başka bir yerden kopyalanan metinleri yapıştırırken gizli kodları temizler, saf metine çevirir.

 Metinlere eklenen stil şablonlarını temizler.

 Yazı içerisine “Daha fazla oku” etiketi ekler (Ana sayfada görünen yazıların özet görünümü buradan yapılır).

[4]Yayımla (Araçları): Burası yazınızı dünyaya gösterdiğiniz yerdir; aralarında büyük mavi “Yayımla” butonu var. Yazdığınız bir yazıyı hemen yayımlayabilir, daha fazla düzenleme yapmak için taslak olarak kaydedebilir veya bir tarih belirleyerek yazınızın yayınlanmasını zamanlayabilirsiniz. Böylelikle siz bilgisayar başında olmasanız dahi yazınız istediğiniz zamanda yayımlanır. Ayrıca önizleme ile yazının tarayıcınızda nasıl görüneceğine bakabilirsiniz.

Görünürlük kısmında yazınız için Herkese Açık, Parola Korumalı (yalnızca parolayı bilenlerin görebileceği) veya Özel (yalnızca kullanıcıların görebileceği) modlarını seçebilirsiniz.

[5]Diğer İnce Ayar Araçları: Buradaki seçimlerinizle WordPress’in blog yazınızı istediğiniz şekilde sunmasını yönetirsiniz.

Biçim: Yazının görünürlük şablonunu seçtiğiniz yerdir. Genelde Standart kullanılır. Seçilen biçim özelliklerine göre yazınız ve görsellerin yerleşimi farklı görünümlere bürünür.

Kategoriler: WordPress, yazılarınızı kategoriler içerisinde sınıflandırarak sunar. Eklenen her yazınıza en az bir kategori atanması gerekir, siz atamazsanız varsayılan kategori otomatik olarak atanır (Varsayılan Yazı Kategorisini “Ayarlar > Yazma” sekmesinden belirleyebilirsiniz).

Blog yazılarınızı içeriklerine göre farklı kategoriler altında toplamanız, aranan bir içeriğe daha kolay erişimi sağlar. İçerik konularına göre kategorileri başlangıçta tasarlayıp oluşturmanız işinizi kolaylaştırır. Yeni kategori oluşturmak için Yönetim Panelinde Yazılar > Kategoriler sekmesine gidin veya yazınızı düzenlerken sağdaki Kategoriler kutucuğunda “+Yeni kategori ekle”yi seçin.

Etiketler: Yazılarınızın arama motorlarında bulunabilmesi için etiketleri eklediğiniz bölümdür. Etiketler aracılığıyla da yazılarınıza kolaylıkla erişebilirsiniz. Yazınızda en çok geçen 15- 20 sözcüğü veya sözcük gurubunu virgülle ayırarak buraya ekleyebilirsiniz.

Etiketler, aynı kategori içerisinde yer verdiğiniz farklı konulara  erişimi sağlar. “Yazılar” başlığı altından “Etiket” sekmesine giderek ya da yazı içerisinde “Etiketler” kutucuğunu kullanarak yeni etiketler oluşturabilirsiniz.

Öne Çıkan Görsel: Yazınızın kapak görselini yükleyeceğiniz bölümdür. Yazınızın üst kısmında ve bu yazınıza işaret eden birçok yerde bu görsel kullanılır.

Aşağıda ayrıca aklınızda bulundurmanız gereken birkaç özelliği açıklıyorum:

Yazı içerisine bağlantı ekleme:

Yazdıklarınızı desteklemesi için gerektiğinde diğer yazılarınıza veya başka web sitelerine giden bağlantılar kullanmalısınız. Örneğin, fotoğraf satışı hakkında bir makale yazıyorsanız, örnek stok fotoğraf satış sitelerine bağlantı verebilirsiniz. Yazılarınıza bağlantı eklemek için, istediğiniz metni seçin ve ardından editör menüsüne gidin.

“Bağlantı ekle” simgesini tıklayın.

Buradan, bağlanmak istediğiniz URL’yi (adresi) ekleyin.

WordPress yazıda bağlantı ekle

Ardından, sağdaki Ayarlar simgesini (mavi okun yanındaki tekerlek görünümlü ikon) tıklayın.

WordPress yazida bağlantı ekle ayarlar

Başka siteler için “Bağlantıyı yeni sekmede aç” kutusunu tıklayın. Bu önemlidir —bir bağlantıyı tıkladıklarında blogunuzu terk etmelerini istemezsiniz!

Bağlantıyı kaldırmak istediğinizde, ilgili metni seçin.

“Bağlantı kaldır” simgesini tıklayın.

Yazılarınıza görsel ekleme:

Yazı veya sayfalarınıza görsel eklemek için önce blog menüsünün sol üst kısmındaki “Ortam Ekle”yi tıklayın.

Buradan, istediğiniz görsel dosyasını seçin. Daha önce yüklenen dosyaları, “Dosyaları Yükle”nin sol üst köşesindeki “Ortam Kütüphanesi” sekmesinde bulabilirsiniz.

WordPress ortam medya ekle

Bir resmi yükledikten sonra, boyutunu ve sağa-ortaya-sola yerleşimini değiştirebilirsiniz.

Öne çıkan görsel eklemek için (yazınızın üst kısmında ve yazınızın küçük resimlerinde görünecek görsel) blog menünüzün sağ kenar çubuğuna gidin. “Öne çıkan görseli ayarla” başlıklı bir seçenek görürsünüz. Tıklayın, ardından yeni bir görsel yükleyin veya kütüphanenizden birini seçin.

YouTube’dan video ekleme:

Bir videoya ekleme, yayınınızı güzelleştirebilir. Bu işlem eskiden biraz karmaşıktı, ancak yeni WordPress güncellemelerinden sonra son derece kolay. Tek yapmanız gereken, YouTube video URL’sini kopyalayıp içerik alanına yapıştırmaktır. URL’nin doğru satırda olduğunu doğrulayın. Yazınızı yayımladığınızda, video otomatik görüntülenir. Bu kadar basit!

Yazı içerisine başlık ekleme:

Başlıklar içeriğinizi yapılandırmanıza yardımcı olur ve ziyaretçilerinizin okumalarını kolaylaştırır. Yazınızı başlıklarla bölmeyi ve konuların her biri için bir başlık eklemeyi düşünün.

Bir başlık eklemek için “Paragraf” açılır menüsüne gidin. Kullanmak istediğiniz başlığı seçin.

WordPress yazıya başlık ve stil şablonu eklemek

“Başlık 1” genellikle yazınızın ana başlığı için kullanılır, bu nedenle yazı içinde daha küçük başlıkları (“Başlık 3” gibi) kullanın.

İpucu

Okunabilirlik —Yazı tipleri, renkler vb. özelleştirmeler bir yana, düşünülmesi gereken en önemli şey, ziyaretçilerin blogunuzu kolayca okuyabilmelerini sağlamaktır. Sonuçta blogunuza bunun için gelirler! Yazılarınız mümkün olduğunca yalın, açık ve basit görünümlü olsun. Okuyucularınız bunun için size müteşekkir hissedecektir. Yazılarınız açıksa, blogunuzda gezinmek kolaysa ve okunması zevkli ise okuyucularınız blogunuzda daha uzun süre kalırlar.

Yazınızı yayımlayın

Yayınınızla çalışmayı bitirdikten sonra, sayfanın üstünde görünecek olan “Yayımla” düğmesini ve ardından “Yazıyı görüntüle” bağlantısını tıklayın (yayınınızı blogunuzda canlı olarak göreceksiniz).

Tebrikler! İlk blog yazınızı yayımladınız!

Sayfalarınızı oluşturun

Sayfalar, “Hakkında” ve “İletişim” gibi adlar altında sabit bilgileri içerir. Oluşturduğunuz bu sayfaların blogunuzda görülebilmesi için menüye bağlanması gerekir. Menü ayarları bölümünde bu işlemden bahsedeceğim.

Yeni sayfa oluşturmak için yapmanız gereken şey, “Sayfalar > Yeni Ekle” seçeneğini tıklamaktır.

WordPress-Blog-Sayfalar-Yeni-Sayfa

Karşınıza tıpkı blog yazılarındaki gibi düzenleyici ekran çıkacaktır. Yazılardan farklı olarak, sayfaların yukarıda verdiğim [5] numaralı bölümünde “Sayfa özellikleri” ile “Öne çıkan görsel” kutucukları yer alır, ancak kategoriler ve etiketler yeralmaz. Bunun anlamı, blogunuzda yer vereceğiniz sayfaları, kategoriler veya etiketler ile sınıflandıramanız mümkün değildir.

Ancak sayfalarınızı hiyerarşik olarak sıralayabilirsiniz. Bunun için sağ sütundaki Sayfa Özellikleri altında bulunan Sıralama kutusuna bir sayı yazın. Blogunuzun menü çubuğu, sayfalarınızı küçükten büyüğe doğru sırasıyla listeleyecektir. Eğer çok sayıda sayfanız varsa, buradaki “Üst” (Ebeveyn) kutusunu kullanarak onları hiyerarşiye dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bunun için, örneğin, bir Yemek Tarifleri sayfası yaparsanız ve ayrıca her bir tarif için yeni bir sayfa hazırlarsanız, buradaki (ebeveyn) yazan açılır kutuyu kullanarak ana Yemek Tarifleri sayfasını Ebeveyn (ana öge) olarak ayarlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bir sayfayı yayımladığınızda Menüye, bu yeni sayfaya bağlanan yeni bir buton eklenecektir.

Blogunuzun mutlaka bir anasayfası olacaktır. Onun dışında blogunuzda olmasını tavsiye edeceğim iki sayfayı nasıl oluşturabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Anasayfa —Ziyaretçilerinizin web adresinizi yazarak blogunuza girdiklerinde ekranlarına gelecek ilk sayfa ana sayfanızdır. Varsayılan olarak, blogunuzun anasayfası, blog yazılarınızı içerecek görünümdedir. Eğer anasayfanız olması için farklı bir sayfa seçmek isterseniz, aşağıda ayarlar ile ilgili bölümde verdiğim yolu izleyin.

Hakkımda sayfası —Ziyaretçilerinizin, sizin hakkınızda doğru bilgiye ulaşmaları için blogunuzu açtıktan sonra yapmanız gereken ilk işlerden biri hakkımda sayfanızı düzenlemek olmalıdır. Okudukları blog yazarının kim olduğunu merak eden ziyaretçileriniz için hakkımda sayfasına bir görselinizi eklemenizi öneririm. Hakkımda sayfanızda yaptığınız işlerden, blogunuzda yer verdiğiniz konularla ilgili birikiminizden bahsedebilir, sizi takip etmek isteyenler için sosyal medya hesaplarınıza bağlantılar verebilirsiniz. Hakkımda sayfasının az ve öz olması, sıkıcı olmaması önemlidir.

İletişim Sayfası — İletişim sayfası, ziyaretçileriniz ile aktif bir iletişim kanalı oluşturmanızı sağlar. Bunun için önce, WordPress Yönetim Panelinde “Sayfalar > Yeni Sayfa” yolunu izleyerek İletişim başlıklı bir sayfa oluşturun. Bu sayfayı oluştururken, sağdaki sütunda göreceğiniz Sayfa özellikleri kısmında Şablon olarak Contact Page’i seçin. Sayfa içeriğine herhangi bir şey eklemenize gerek olmadan iletişim sayfanız oluşacak ve blog menünüzde çıkacaktır.

5. adım: Blogunuzu Özelleştirin


WordPress Yönetim (Başlangıç) Panelindeyken, blogunuzu özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Blogunuzun şık ve profesyonel bir görünüme sahip olması için yapmanız gereken her şeyi inceleyeceğiz.

Önce WordPress admin menüsünün görünümünü ve başlıklarını tanımalısınız. Yönetici menü ögeleri şunlardır:

WordPress Başlangıç Menü

Başlangıç (Dashboard) – Yönetim Paneli / WordPress’e giriş yaptıktan sonra ekranınıza gelen sayfadır.

Güncellemeler (Updates) – WordPress, eklentileri ve temanızın yeni sürümü yayımlandığında bu menü uyarı verir. WordPress otomatik güncelleme de yapmaktadır.

Yazılar (Posts) – Buradan yeni blog gönderileri (yazı / post) yazıp yayınlayabilir, önceki blog yazılarınızı görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Blog yazılarınızı nasıl hazırlayıp yayımlayabileceğiniz üzerinde yukarıda durduk.

Ortam (Media) – Burası, yüklediğiniz tüm görselleri, videoları vb. diğer dosyaları içeren medya kütüphanenizdir.

Sayfalar (Pages) – Buradan yeni sayfalar (page) yazabilir ve yayınlayabilir, eski sayfaları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Sayfalar konusuna yukarıda değinmiştik.

Yorumlar (Comments) – Yorumlarla ilgili her şey buradadır. Okuyucularınız yazılarınızın altlarına yorum bıraktıklarında burayı hemen kavrayacaksınız.

Görünüm (Apperance) – Blogunuzun nasıl görüneceğini buradan değiştirebilirsiniz. Aşağıda ayrıntılı olarak ele alacağız.

Eklentiler (Plugins) – Blogunuza yeni işlevler kazandıran eklentileri buradan ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Tema seçimini yaptıktan sonra eklentiler üzerinde duracağız.

Kullanıcılar (Users) – Eğer blogunuza sizden başka birileri daha içerik oluşturacaksa, onları buraya kullanıcılar olarak ekleyebilirsiniz ve böylece onlar da yazı düzenleyebilirler. Eğer başkaları içerik yazmayacaksa, şimdilik burayı atlayabilirsiniz.

Araçlar (Tools) – Yazılarınızı yayınlamak için kullanabileceğiniz bazı ek araçlar buradadır. Şimdilik atlayabilirsiniz.

Ayarlar (Settings) – Burada blog ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Önemli ayarları birazdan inceleyeceğiz.

Blogunuz için ÜCRETSİZ bir tema seçin

Blogunuza görsel tasarımı verecek tema seçimi, işin en eğlenceli adımıdır. Blogunuzun mükemmel görünmesini sağlayan ve WordPress kurulumu ile birlikte hazır gelen istediğiniz bir temayı ÜCRETSİZ edinebilirsiniz. WordPress’in bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri, her türlü web sitesi için uyumlu binlerce temadan istediğinizi bir tıkla kurabilmenizdir. Temalar, sitenizin içeriklerini kaybetmeden görünümünü dilediğiniz zaman değiştirmenize yarayan hazır tasarım şablonlarıdır.

Bu sayfadaki herhangi bir Bluehost bağlantısına tıklayın ve %70’e varan indirimden yararlanın!
WordPress temaları otomobillerin dış görünümü veya kaportası gibi düşünebilirsiniz. Temalar, blogunuzun görünümünü değiştirirken özelliklerini veya performansını çok fazla etkilemez, oluşturduğunuz içerikler zarar görmez. Farklı elemanlar ve bileşenlerin blogunuzda  yerleşim düzenleri ile fontlar ve renkler gibi stil unsurları değişir. Temanızı istediğiniz sıklıkta değiştirebilirsiniz. WordPress, her tür ihtiyaca uyacak şekilde optimize edilmiş harika görünümlü binlerce temaya sahiptir. WordPress.org Tema dizinine giderek mevcut 5 binden fazla ücretsiz WordPress temayı inceleyebilir ve önizleme (preview) yapabilirsiniz. Bu temaları bilgisayarınıza indirmenize gerek yok, bir tıkla nasıl değiştirebileceğinizi aşağıda açıklıyorum.

Tema seçiminiz önemli bir karardır ve bazen ihtiyacınıza uygun mükemmel temayı bulmak için uzun süreler harcayabilirsiniz.

Temanızı değiştirmek için “Görünüm > Temalar” yolunu izleyin. Gelen ekranda “Yeni Ekle’yi” tıkladığınızda, karşınıza gelecek temalar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Öne çıkan, Popüler, En son, Favoriler ve Özellik filtresi ile seçiminizi daraltabilirsiniz.

WordPress Tema Ekle

Blogunuz için uygun temaları görmek için sağdaki “Tema ara” kutucuğuna blog yazarak arama yapın. Seçtiğiniz temayı “ön izleme” yapabilir ve “kur’u” tıkladığınızda otomatik kurabilirsiniz.

Temaların işlevini kavramak için blog tasarımının farklı unsurlarına kısaca göz atmamızda yarar var:

Üst ve alt bilgi kısımları: Blogunuzda gezilecek her sayfada yer alacak unsurlardır. Üst bilgide logo, başlık ve gezinme menüleriniz yer alır. Alt bilgide ise sunulan seçeneklere göre farklı unsurlara yer verebilirsiniz.

Görsel ve metinler: Altbilgi ve üstbilgi arasında kalan içerikler her sayfada farklılık gösterir. Paylaşmak istediğiniz konuları ve bilgileri barındıran bu içerikleri WordPress’te “blog yazısı” veya “sayfa” olmak üzere 2 formatta oluşturabilirsiniz. Metinler içerisinde görseller ve videolar gibi medya kullanabilirsiniz. Yazı ve sayfalarınızın altında tercihinize göre yorumlara yer verebilirsiniz.

Kenar çubuğu: Blogunuzda kullandığınız temanın özelliklerine göre solda veya sağda bir sütun yer alabilir. Bu sütunda çeşitli özellikler sunmanıza yarayan bileşenleri kullanabilirsiniz. Kurulum ile gelen “arşivler” ve “takvim” gibi hazır bileşenlerle birlikte, WordPress eklentiler ile yeni bileşenler de ekleyebilirsiniz.

WordPress Blog Açma Varsayılan Tema

Kullandığınız temanın sunduğu özelliklere göre bu unsurların yerleşim ve görünümünü seçimlerinizle belirleyebilirsiniz. Çoğu zaman bir bileşen eklemek için yapmanız gereken sadece bileşeni sürükleyip bırakarak ayarlarını yapmaktan ibaret olduğu gibi, bazen de bir görünüme yer vermek “göster” veya “gizle” arasında seçim yapmak kadar basittir. Aşağıda, tüm bu ögeler ve daha fazlası hakkında bilgi vereceğim.

İpucu

Başlangıç için ücretsiz temaları kullanmanız ve onlarla deneyim kazanmanız doğru olmakla birlikte ücretsiz temaların premium (ücretli) temalara göre daha az işleve ve yetersiz desteğe sahip olduğunu akılda tutun. Blogunuzun yapısını ve tarzınızı zamanla netleştirdiğinizde, mutlaka ihtiyacınıza uygun bir premium tema ile yola devam etmenizi öneririm. Premium temalar size büyük kolaylıklar sağlayacaktır ve bir kez yapacağınız ödeme ile temanızı ömür boyu kullanabilecek, güncellemelerden yararlanabileceksiniz.

WordPress temanızı seçerken şunlara dikkat etmenizi öneririm:

 • Sadelik: Berrak bir tasarım, okuyuculara taze, temiz bir his verir ve blogunuzda gezinmelerini kolaylaştırır.
 • Uyumluluk: Temanızın, farklı ekran boyutları ve cihazlara göre yerleşim düzenini uyumlaması gerekir. Mobil cihazların son derece yoğun kullanıldığı günümüze, uyumluluk bir zorunluluktur. (Tema açıklamasında “Responsive” ifadesini görün.)
 • Hız: Temalar genellikle yavaşlatıcı değildir ancak yine de hızını test etmek iyi bir fikir olabilir. Bir temanın hızını test etmek için Pingdom Web Sitesi Hız Testini kullanabilirsiniz. Temanın demosunun URL’sini girin ve sayfanın ne kadar süreyle yüklendiğini görün. İdeal yükleme süresi 2 saniyenin altındadır. Yükleme süresi eğer 3 saniyeyi geçiyorsa, farklı bir tema kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Özelleştirme kolaylığı: Temanız kolaca özelleştirilebilmelidir. Aksi takdirde, her değişiklik yapmak istediğinizde zorlanırsınız. Günümüzde pek çok tema kolay özelleştirme seçenekleri sunar.
 • SEO için optimize edilmiş: SEO (Searh Engine Optimization) arama motorları için optimizasyon kısaltmasıdır. SEO gözetilerek tasarlanmış bir temayı seçmek daha doğru bir karardır. (Tema açıklamasında “Optimized for SEO” (SEO için optimize edilmiş) veya “Ready for SEO” (SEO’ya hazır) ifadelerinin yeraldığını görün.)
 • Güvenlik: Temalar genellikle güvenlik sorunları oluşturmaz. Ancak yine de bazı kullanıcı incelemelerini ve yorumları kontrol etmek yararlıdır —bunu yaparken kullanıcıların temayla güvenlik sorunları yaşayıp yaşamadıklarını da kontrol edin.

Bir tema seçerken bu faktörleri göz önünde bulundurun ancak en önemlisi, sevdiğiniz ve okuyucularınızın görmesini istediğiniz bir tema seçin.

Site başlık metnini ve sloganını değiştirme —Ayarlar

Site başlığı, arama yapanlara blogunuzun kısaca ne hakkında olduğunu açıklar. Başlıklar, arama motorlarının yaptıkları sıralamayı belirlemede önemli bir rol oynar; o nedenle başlıkta hedeflemek istediğiniz anahtar kelimelere yer vermeniz yararlı olur. İsterseniz burada blogunuzun alan adını da kullanabilirsiniz.

Site başlığınızı blogunuzdaki yazı ve sayfaların özgün başlıkları ile karıştırmayın! Örneğin, bu sitenin başlığı “BakiKaracay.com.” Okuduğunuz bu yazının başlığı ise “Blog Nasıl Açılır? Blog Açma Rehberi (2018)”. Site başlıkları her sayfanın veya yazının başlığının sonuna eklenir. (Bunları görmek için şimdi farenizi web tarayıcınızın üst kısmındaki sekmenin üzerinde tutun).

Site başlığı, Slogan, WordPress Adresi (URL), Site lisanı ve Zaman dilimi gibi düzenlemeler için “Ayarlar > Genel” bölümüne gidin ve aşağıdaki formu doldurun.

WordP

Blogunuzda yapılan yorumlar, burada belirteceğiniz e-posta adresine otomatik gelecektir.

Başlık görselini değiştirme

Blogunuza giren ziyaretçilerinizin ilk gördüğü şey genellikle başlık görselinizdir. Bu nedenle başlık görselini akıllıca seçmek ve özelleştirmek gerekir. Başlık görselini nasıl değiştirebileceğiniz kullanığınız WordPress temaya bağlıdır. Örneğin, “Twenty Fourteen” isimli temayı kullanıyorsanız, blogunuzun varsayılan başlığı, bir başlık metni ile siyah bir çubuktan ibaret olacaktır. Başlığa bir görsel eklemek isterseniz, aşağıdaki adımları uygulayın:

 • WordPress Yönetim Panelinde Görünüm > Başlık’a gidin.
 • “Dosya Seç” i tıklayın ve bilgisayarınızdan bir görsel yükleyin.
 • Alternatif olarak, Ortam Kitaplığınızdan bir görsel seçmek için “Resim Seç”i tıklayın. Ortam Kitaplığınızda bir görüntü yoksa, kullanmak istediğiniz görüntüyü sürükleyip görünen kutuya bırakın, dosyayı seçin ve “Başlık olarak ayarla”yı tıklayın.
 • “Değişiklikleri Kaydet”i tıklamadan önce gerekirse verilen ölçülere göre kırpma yapın.

“Twenty Fourteen” gibi birçok tema, başlık metnini gösterip gizlemenize veya rengini değiştirmenize imkân verir. Bunun için Ayarlar> Genel’e gidip istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Yorumları devre dışı bırakma

Ziyaretçilerinizin yorum bırakmasını istemediğiniz sayfalarda bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Yeni bir sayfa yazarken sağ üst köşedeki “Ekran Tercihleri”ni tıklayın.
 2. Açılan pencerede “Tartışma” kutusunu tıklayın. Böylece en altta “Yorumlara İzin Ver” kutucuğu görünür.
 3. “Yorumlara İzin Ver” önündeki işareti kaldırın.

Eğer varsayılan olarak her yeni sayfada yorumları devre dışı bırakmak isterseniz, “Ayarlar > Tartışma”ya gidin ve “Kişilerin yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver” önündeki işareti kaldırın.

Sabit Anasayfa ayarlama

Blogunuzun anasayfasının blog yazısı gibi görünmesi sizi hayal kırıklığına uğratmasın! En son blog yazınızın her defasında en üstte göründüğü bir görünümün aksine, istediğiniz gibi sabit bir anasayfa ayarlayarak, blogunuza her girildiğinde sizin tasarladığınız giriş sayfasının görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için önce yeni bir sayfa yaratın. Ardından, “Ayarlar > Okuma’yı” tıklayarak Okuma Ayarları bölümüne gidin. Burada “Ana sayfa görüntülenmesi” önündeki “Sabit sayfa” seçeneğini işaretleyin ve hemen altındaki açılır listeden yeni oluşturduğunuz sayfayı seçin. Son olarak “Değişiklikleri Kaydet”i tıklayın. Böylece blogunuza girildiğinde ziyaretçileriniz bu yeni oluşturduğunuz sayfayla karşılanacaktır.

WordPress Okuma Ayarlar

Eğer sabit bir sayfa seçmezseniz, WordPress son gönderilerinizi anasayfanızda göstermeye başlayacaktır.

Menüler ve yeni menü ekleme

Temaların özelliğine ağlı olarak genellikle 3 menü kısmı bulunur:

 • Birincil Menü —en görünür yerde genellikle anasayfa ve kategorilere bağlantılar.
 • Üst Menü —en üstte İletişim, Hakkımızda gibi sayfa bağlantıları.
 • Alt Menü —en altta (footer) Gizlilik Politikası, Kullanım Koşulları gibi sayfa bağlantıları.

Menü oluşturma işleminden önce menülerde yer vereceğiniz sayfa ve kategori gibi  elemanların hazır olması gerekir. Menü oluşturma sayfasına Yönetim Panelinde “Görünüm > Menüler” sekmesinden gidin. Yeni menü eklemek için öncelikle menüye bir isim verip, kullandığınız temaya göre nerede yer alacağını işaretleyerek kaydedin. Menüye ekleyebileceğiniz kategoriler ve sabit sayfalar yan bölümde görünecektir. Yer almasını istediğiniz kategori veya sayfaları seçip “Menüye ekle” butonuna tıklayın. Sürükle – bırak ile menüdeki ögelerin sıralamasını değiştirebilirsiniz. Eğer menüdeki bir ögenin alt eleman olarak yeralmasını isterseniz, menüdeki o sayfa veya kategori kutusunu ana ögenin altında biraz sağa doğru sürükleyip bırakın. Son olarak “Menüyü kaydet”i seçmeyi unutmayın.

Kenar çubuğunu düzenleme

Çoğu WordPress temasının sağ tarafında bir kenar çubuğu vardır (bazı durumlarda sol taraftadır).

Kenar çubuğundan kurtulmak veya ihtiyaç duymadığınız “Kategoriler”, “Meta” ve “Arşivler” gibi ögeleri düzenlemek istiyorsanız, WordPress Yönetim Panelinde “Görünüm > Bileşenler”e gidin. Burada, sürükle ve bırak yöntemini kullanarak kenar çubuğuna farklı “kutular” ekleyebilir veya istemediğiniz ögeleri kaldırabilirsiniz.

ÜCRETSİZ eklentilerle blogunuzu zenginleştirin

Eklentiler, WordPress’e yükleyebileceğiniz komut dosyaları, yani programlardır. Çoğu ücretsizdir. Sitenize ek işlevsellik kazandırırlar. Ürünlerinizi satmak mı istiyorsunuz, WooCommerce gibi bir e-ticaret eklentisini kurun ve hoop, satışlara başlayın. Abonelik mi başlatmak istiyorsunuz, üyelik eklentisini kurun ve grubunuzu oluşturmaya başlayın. Fotoğraf galerisi, form sayfası, anket, sayaç gibi her tür özelliği WordPress blogunuza ekleyebilirsiniz. Ne tür bir işleve ihtiyacınız varsa, onun bir eklentisinin var olduğunu garanti ederim. WordPress’in bu kadar güçlü olmasını sağlayan nedenlerden biri eklentiler ile her tür işlevi ekleyebilmenizdir. Blogunuza istediğiniz bir eklentiyi kurmak için şu adımları izleyin:

 1. WordPress Yönetim Panelinize giriş yapın ve eklenti yükle sekmesine (Eklentiler > Yeni Ekle) tıklayın.
 2. Gelen ekranın sağ üst köşede eklenti arama kutucuğuna yüklemek istediğiniz eklentinin ismini yazın ve enter tuşuna basın.
 3. Yüklemek istediğiniz eklenti listelendiğinde, eklenti kutucuğunda yer alan “Şimdi Kur” butonuna tıklayın.
 4. Yükleme işlemi bittiğinde “Eklentiyi Aktifleştir” seçeneğini tıklayarak işlemi tamamlayın.

İşte blogunuza öncelikle kurmak isteyeceğiniz birkaç eklenti:

Akismet: WordPress’i kurduğunuzda bu eklenti pasif halde gelmektedir. Blogunuzdaki yorumlar bölümüne gönderilen spamları tespit ederek engeller ve sizi büyük bir zaman kaybından kurtarır.

Contact Form 7: Ziyaretçilerinizin blogunuz üzerinden size e-mail gönderebilmelerini sağlayan iletişim formu oluşturmanıza yarayan eklenti.

Jetpack: Site istatistikleri ve analizler yanında fotoğraf galerisi ve otomatik sosyal medya paylaşım butonları gibi WordPess kullanıcılarının ihtiyaç duyacağı çok sayıda işlevi birarada yerine getiren eklentidir.

SEO by Yoast: Blogunuzun arama motorlarında kolayca bulunabilmesi için yazı ve sayfalarınızı uygun şekilde yapılandırmanıza yarayan eklenti.

SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) eklentileri konusunda bilgilerinizi artırmak için İnternet’te yayınlanmış birçok kaynaktan yararlanabilirsiniz.

“Görünüm > Özelleştir” sekmesi

Artık blog tasarımı temel bilgilerine sahip olduğunuza göre, blogunuzu beğeninize göre daha da özelleştirebilirsiniz. Bunun için, “Görünüm” sekmesine gidin, ardından “Özelleştir”i tıklayın. Bu sizi sağda blog ana sayfanızı, solda ise özelleştirme menüsünü gösteren bir ekrana getirecektir. Kullandığınız temaya bağlı olarak özelleştirme seçenekleriniz farklı olabilir. Bu ekrandan yapabileceğiniz özelleştirmelere birer birer bakalım. Bunların bazılarını yukarıdaki bilgilerden hatırlayacaksınız.

 • Site Başlığı ve Sloganı —Bu bölüm, blogunuzun üst kısmında görünen başlık ve alt başlıkları değiştirmenize olanak tanır. Ayrıca, “Başlık Metnini Göster” kutusunun işaretini kaldırarak bunları kaldırma seçeneğiniz de var.
 • Renkler —Burada başlığınızın metin rengini ve arka plan renginizi değiştirebilirsiniz.
 • Başlık görseli —Bu seçenekle, başlığınıza bir görsel ekleyebilirsiniz. Her temanın başlığı için farklı bir görsel boyutu olacağını lütfen unutmayın.
 • Arka plan görüntüsü —Arka planda düz renk yerine bir görüntü kullanmak istiyorsanız bu bölümden istediğiniz görüntüyü yükleyerek kullanabilirsiniz.
 • Navigasyon —Burada gezinme menülerinizden hangisini kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Burada bir menü seçebilmeniz için daha önceden oluşturulmuş olması gerekir. Menünün nasıl oluşturacağını yukarıda açıklamıştım.
 • Bileşenler —Bu bölüm, yan çubuk menülerinize bileşen eklemenizi ve kaldırmanızı sağlar. Blogunuzun “Ana Kenar Çubuğu”nda yeralan bileşenlerin listesini görmek için önce “Bileşenler”i ve ardından “Ana Kenar Çubuğu”nu tıklayın. Büyük ihtimalle, Arama, Arşivler ve Meta başlıklı bileşenleri göreceksiniz. Ayrıca, bu 3 bileşenin blogunuzda nasıl göründüğünü sağ kenar çubuğuna bakarak görebilirsiniz. Arama bileşeni bir arama kutusu oluşturur, Arşiv bileşeni blog yazılarınızın aylık arşivini ve Meta bileşeni de blogunuzla ilgili çeşitli bağlantılar gösterdiğini görebilirsiniz. İsterseniz bunları tek tek silebilirsiniz. Bunun için, bileşenin adının yanındaki oku tıkladıktan sonra “Kaldır”ı tıklayın. Yeni bileşenler eklemek isterseniz, “Bileşen Ekle” butonuna tıklayın ve istediğiniz bileşeni seçin. Örneğin, yazılarınızı yayım tarihleriyle birlikte gösteren bir “Takvim” bileşeni ekleyebilirsiniz. Eklendikten sonra, “Kaydet ve Yayımla” düğmesini tıklayın.

Kalıcı bağlantılarınızı değiştirme

Blogunuza her yeni bir paylaşım yayımladığınızda, benzersiz bir URL ile yeni bir sayfa oluşturursunuz. URL adlarınızın ayarları “Permalinks” (Kalıcı Bağlantı) olarak bilinir. Varsayılan kalıcı bağlantı ayarları genellikle bir grup rakam içeren şuna benzer URL’lerdir: https://www.bakikaracay.com/?p=123

Bu ayarı değiştirmek için Yönetim Panelinde “Ayarlar” sekmesine gidip “Kalıcı Bağlantılar”a tıklayın. Ardından listelenen seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Arama motorlarında bulunabilmesi için burada “gönderi adını” (post name) kullanmak tercih edilir. Bunun için “Özel Yapı” satırını işaretleyerek blog adresinizin önündeki boş kutuya /%postname% yazın ve kaydedin (Örnek: https://www.bakikaracay.com/%postname%).

Tebrikler —Blogunuzu başlatmaya hazırsınız!

Bu rehberdeki adımları izlediyseniz, artık tam işlevli WordPress blogunuz hazır olmalı! Bundan sonra yapacağınız şey, blogunuzu geliştirmeye devam etmek —her defasında bir adım ilerleyerek. Daha önce de belirttiğim gibi, WordPress son derece rahat özelleştirilebilir bir platform. Üzerine biraz eğilirseniz, WordPress’e hakim olmanız pek fazla zamanınızı almayacak.

6. adım: Blog Trafiğinizi Artırın ve Para Kazanın


İstediğiniz içerikleri hazırlayıp yayımlamadan blogunuz henüz tamamlanmış olmaz. Bu da biraz zaman alacaktır. Bunun için sabırlı olun ancak ara vermeden, “her defasında bir adım” ilkesiyle ilerleyin.

Başlangıçta blogunuzda üzerine odaklanacağınız konu veya konulara karar vermeniz gerekir. Ardından, bu konularda birkaç yeni yazı üretin. Bu yazıların 300 – 400 kelime uzunlukta olmaları yeterli olacaktır. Bunları elinizden geldiğince bilgilendirici ve eğlendirici bir karışım haline getirin.

Ayrıca, haber / güncel olaylar gibi içerikler yanında, sizin için önemli olan ve zamanla modası geçmeyecek birkaç içerik oluşturmaya çalışın. Bu tür sürekli taze kalan içerikleriniz blogunuzun trafiğini zamanla artıracaktır. İsterseniz, örnek olarak bu tanıma uyan, dilbilgisi üzerine hazırladığım bir blog yazıma göz atın; benim için önemli ve zaman geçse de önemini yitirmeyecek bir içerik.

Blogunuz ile dijital dünyada kendinize ait bir yer edinmiş oldunuz. Web’de, arandığınızda veya sunduğunuz içerikler arandığında blogunuzun bulunabilmesi için Google başta olmak üzere çok sayıda “arama motoru” hizmet vermektedir. Dijital dünyadaki varlığınızın görünürlüğünü artırmak için atabileceğiniz ilk adımlardan biri Google’a adresinizi eklemektir.

Google'a Adresinizi Ekleyin

Bunun için yapmanız gereken “Google Adresinizi Ekleyin” sayfasına giderek http:// başlangıcı da dahil olmak üzere tam blog adresinizi girmenizden ibarettir. Ayrıca sayfanızın içeriğini tanıtan yorum veya anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz.

İyi bir blog yazısı hazırlamanın 5 kolay adımı

Blog yazısı hazırlamada bir yöntem belirleyip takip etmeniz başarınızı artırır. İşte size bu konudaki önerilerim:

 1. Bir konu seçerek çerçevesini belirleyin ve biraz araştırma yaparak anlatımınızda nelere değineceğinizi planlayın.
 2. Okuyucularınızı konu hakkında bilgilendirecek ve de onların dikkatini çekecek bir başlık belirleyin.
 3. Kafanızdakileri genel hatlarıyla yazıya dökün ve bir taslak ortaya çıkarın. Bu taslağı bir defada ya da kademeli olarak geliştirebilirsiniz.
 4. Bazı iyileştirme çalışmaları yaparak yazınızı güçlendirin: Eksik kalmış kısımları tamamlayın. Kompleks konuları açın, küçük açıklamalar ekleyin. Eğlendirici ifadelere ve ayrıca görsellere yer verin.
 5. Düzenlemeler yapın. Yazınızı yüksek sesle okuyarak akıcılığını kontrol edin, güvendiğiniz birine okutarak değerlendirmesini alın. Tekrarlar olmadığından, cümle ve paragrafların kısa tutulduğundan, ifadelerin karmaşık olmadığından emin olun. Aşırı mükemmeliyetçi olmayın, son dakikada metni kırpmaktan ve değişiklik yapmaktan çekinmeyin.

Elbette yalnızca iyi yazmak yetmez; blogunuzda ziyaretçilerinizin seveceği içeriklere yer vermeniz önemlidir.

Güçlü içerikler oluşturmak için ipuçları

Blogunuzda sunduğunuz şeyler ve sunuş biçiminiz sıkıcı olmamalı, ziyaretçilerinizin ilgisini çekmeli, dikkatlerini canlı tutmalı ve onlarda öğrenme isteği uyandırmalıdır. Bunları başarmanın çeşitli yolları var. İşte size bu konudaki önerilerim.

 • İçeriğinizi pazarlamak için bir strateji oluşturmaya başlayın. (Örneğin bir e-kitap veya rehber hazırlayarak veya ilgilendiğiniz konuyla ilgili etkinlikler düzenleyerek bunu yapabilirsiniz. Ancak bunun için kendinize zaman verin ve blog dünyasını tanımaya çalışın.)
 • Blog okuma alışkanlığı edinin ve böylece başarılı blogcuların izledikleri yolu ve uyguladıkları incelikleri kavramaya çalışın.
 • Prensip olarak yazılarınızda sıkça alt başlıklar kullanın, kısa paragraflar ve yüksek kaliteli resimlerle içeriklerinizi sıkıcı olmaktan çıkarın.
 • Okuyucularınızın bir sorununu çözmelerine yardımcı olacak içerikler paylaşın.
 • İçeriklerinizi öngörülebilir sıklıkta ve istikrarlı yayımlayın, sayıdan çok kaliteye önem verin. Daha iyi blog yazarı olmak için bu yazıyı inceleyin.
 • Daha güçlü başlıklar oluşturmak için sözcüklerin gücünü ve belli formülleri kullanın (başlıklar iyi değilse, ziyaretçiler içeriğinizi okumaz).

Güçlü ve ziyaretçilerinizin seveceği içeriklere yer vermeyi başardıktan sonra sıra blogunuzu tanıtmakta.

Blogunuzu tanıtmak için ipuçları

Daha fazla blog okurunun yanı sıra blogunuzdan para kazanma imkânı istiyorsanız, blogunuzu tanıtmanız gerekir. Bir blogu kârlı bir iş haline getirmek, yeterli trafik alırsa söz konusu olabilir. Daha fazla trafik, daha fazla müşteri ve daha fazla kazanç demektir.

Blogunuzun sürekli iyi bir trafik almasını nasıl sağlayabilirsiniz? İşte tüm ihtiyacınız olan şey:

Blogunuzu tanıtmak için başka neler yapabilirsiniz?

Blogunuzu tanıtmaya başlamak için bazı ipuçları:

 • Bir e-mail grubu oluşturun.
 • Sosyal medyayı makul ölçülerde ve uygun içerikler için kullanın —ancak bombardıman etmeyin.
 • SEO ve Google yönergeleri konusunda bilginizi artırın.
 • YouTube’da SEO hakkındaki videolara göz atın.

Google Destek Hizmetlerini ve Google Adwords reklamlarını kullanmayı öğrenin.

Blogunuzu hemen başlatmanız için adımlar

Artık nasıl blog açacağınızı tam olarak biliyorsunuz. Umarım harekete geçmeye hazırsınız! Blog açmak yalnızca birkaç dakikalık zaman alsa da birçok kişi “daha sonra yaparım” diye düşünerek sürekli erteler. Oysa, öğrenmenin en iyi yolu uygulamaktır. Ne kadar erken bir blog sahibi olursanız, öğrenmeniz o denli çabuk başlar. Direksiyona oturmadan otomobil kullanmayı öğrenemeyeceğiniz gibi blog açmadan da blog yönetimini öğrenemezsiniz.

Ayrıca, blogunuzu yayımlamadan önce mükemmel hale getirmeniz gerektiğini düşünmekle de zaman kaybetmeyin! Bir AVM’de örneğin yeni bir kafe açacak olsanız bu tutum mantıklı olurdu, çünkü aksi halde yatırdığınız tüm sermayenizi kaybedebilirdiniz. Ancak bir blog için bu geçerli değildir. Blog açmak için bir sermaye yatırımı yapılmaz ve kimse açtığınız ilk günden itibaren blogunuzu takip etmeye başlamaz. İnternet, çok büyük ve milyonlarca blogun yer aldığı uçsuz bucaksız bir ortam. Mükemmeli bekleyerek zamanınızı boşa harcamak yerine blogunuzu hemen başlatın, aramalarda bulunması için Google’a kaydedin ve eş, dost, tanıdıklarınızdan onunla ilgili geri bildirimler almaya başlayın. Bu sırada, aldığınız geri bildirimlere ve yeni öğrendiklerinize dayanarak blogunuzu geliştirmeye devam edin.

Eğer dijital dünyada yerinizi almaya karar verdiyseniz, işte özetle atmanız gereken adımlar:

1. Blogunuzu başlatmak için şimdi Bluehost‘a gidin (ve ÜCRETSİZ bir alan adına sahip olun).

Blog açmak - web sitesi başlatmak

2. Blogunuza istediğiniz görünümü vermek için bir tema seçin.

3. Önemli birkaç sayfanızı ekleyin.

4. İlk yazınızı yazın (örneğin, konunuzla neden ilgilendiğinizi ve ne hakkında yazacağınızı anlatan kısa bir yazı kaleme alın. Böylece tüm ziyaretçileriniz blogunuzun neyle ilgili olduğunu hemen görebilsinler).

Tüm bu işlemleri bir de canlı görmek istiyorsanız, http://bluho.st/sfvBT adresine giderek WordPress kurulumu adımlarını gösteren videoyu (İngilizce) izleyebilirsiniz.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Blog açma konusunda eğer daha fazla desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, size yardım edeceğimden emin olabilirsiniz. Bu ücretsiz desteğimden yararlanmak için sizin yapmanız gereken, yukarıda açıkladığım birkaç dakikalık kayıt adımlarını tamamlayarak kendi Bluehost hesabınızı oluşturmanız. Sonraki Türkçe WordPress kurulumu, örnek bir yazı ile Hakkımda ve İletişim sayfalarınızın oluşturulması, ücretsiz bir tema ile blogunuza profesyonel görünüm verilmesi işlemlerini sizin için yapıp, blogunuzun aktif hale gelmesini sağlayabilirim.

Daha sonra, blogunuzda istediğiniz zaman her türlü ilave ve değişikliği kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Sayısız ücretsiz WordPress temasından istediğinizi seçip blogunuza yeni görünümler verebilirsiniz. Böylece blogunuzu kendiniz kolayca yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Bir blogunuz olsun istiyorsanız, bugünü değerlendirin, geç kalmadan İnternet dünyasında hemen yerinizi alın!

Başarılar, bol şanslar!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

4 yorum

 • Aydınlatıcı yardımsever izahınız ilgimi çekti, okudum. Blogum da yok ama merak ettim, kurmak için düşünce oluştu. Teşekkürler. : )

  • Teşekkür ederim. Sizin adınıza sevindim. Emeğinize karşılık, en iyilerle çalışmak doğrusu. Kolay ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Başarılar…