Blog Yaşam

Black Friday – Cyber Monday 2017 İndirimleri 24 – 27 Kasım’da

Black Friday Türkiye

Black Friday (Kara Cuma) nedir? Black Friday indirimleri hangi gün başlar? Neden Black Friday denir? Hangi ülkelerde kutlanır? Cyber Monday indirimleri nedir? İşte Black Friday ve Cyber Monday hakkında ilginizi çekecek bilgiler ve online alışverişlerinizde yararlanabileceğiniz birkaç Black Friday indirim fırsatı.

Her yıl milyonlarca insana çılgınlar gibi alışveriş yaptıran Black Friday artık yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada yılın en aktif alışveriş günü haline gelmiş bulunuyor. Adını nereden aldığı ile ilgili tartışmalar sürmesiyle birlikte, o gün alışverişte yaşanan izdihama veya inanılmaz düzeyde indirimli satışlar dolayısıyla blackmarket’i (karaborsa) çağrıştırmasına bağlayanlar çoğunlukta.

2017 yılının Black Friday indirimleri birçok yerde 24 Kasım Cuma günü başlayıp Cyber Monday indirimleriyle 27 Kasım Pazartesi gününe dek devam edecek. Yılda bir kez gerçekleşen bu özel indirimlerinden yararlanmanız için paylaşacağım birkaç fırsatın ardından Black Friday hakkında merak edilen soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

İndirim fırsatları

Black Friday ve Cyber Monday indirimlerinden yararlanmanız için ilgili online alışveriş firmalarının bağlantılarını tüm sayfaların sağ üst kısmında hafta boyunca görebilir ve istediğinize tıklayabilirsiniz. İşte sizin için seçtiklerim:

Web sitenizi başlatmayı düşünüyorsanız

İndirimli sunucu / hosting / barındırmaEğer kişisel web sitenizi başlatmayı düşünüyorsanız, dünyanın 1 numaralı hosting firması Bluehost bu yıl %60 Black Friday / Cyber Monday indirimi sunuyor. Bluehost’un bu özel indiriminden yararlanmak için buraya tıklayın. Hiç tecrübeniz olmasa bile, verdiğim adımları izleyerek 15 dakikada kendi profesyonel web sitenizi / blogunuzu nasıl başlatabileceğinizi anlatan yazım için buraya tıklayın. Yakın zamanda “Web Sitesi / Blog Başlatma” konulu e-kursu bu siteden paylaşacağım.

Photoshop ve Lightroom satın alacaksanız

indirimli-Photoshop-LightroomAdobe firmasının fotoğrafçılık planı Creative Cloud için sunduğu indirimler 27 Kasım’da sona eriyor. Pazartesi gününe kadar Adobe Creative Cloud’da %20 indirimden yararlanmak için buraya tıklayın. En sevdiğiniz yaratıcı uygulamaların yanı sıra, kullanıcı deneyimi tasarımı, 3B birleştirme, fotoğrafçılık ve daha fazlası için yepyeni araçlara sahip olun.

Fotoğrafçılık e-kitapları istiyorsanız

Dugun-FotografciligiPhotography Concentrate sitesinde sunulan fotoğrafçılık konulu İngilizce e-kitapları 27 Kasım’a kadar aşağıdaki kupon kodunu kullanarak %50 indirimli ücretle satın alabilirsiniz. Siteye ulaşmak için buraya tıklayın.

Kupon kodu: PCBLKP17

Amazon fırsatları ilginizi çekiyorsa

Amazon çok geniş bir ürün yelpazesinde bu yıl Black Friday indirimleri sunuyor. İndirimlerden yararlanmak için buraya tıklayın. Amazon satış ve indirimlerinin Türkiye için geçerli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun yanıtı, evet. Satın alacağınız birçok ürün gümrüksüz olarak Türkiye’ye gönderilmektedir. Ürünü seçtiğinizde Türkiye’ye gönderiminin (shipment) mümkün olup olmadığını görecek veya otomatik olarak göndermenin mümkün olduğu lokal veya en yakın Amazon mağazasına yönlendirileceksiniz. Amazon Almanya’da Türkçe’yi seçerek bu konunun ayrıntılarını okuyabilirsiniz.

Black Friday hakkında merak edilenler

Black Friday, Amerika’da Şükran Günü ile başlayan ve Noel ile sonlanan, insanların birbirleriyle hediyeleştikleri tatil sezonunun indirim açılışı olarak kabul edilen özel bir alışveriş gününe verilen addır. Bu günde birçok firma ve marka fiyatlarını beklenmedik derecede düşürürler. Bu nedenle müşterileri de satın almayı planladıkları birçok şeyi bugüne saklarlar ve mağazaların önlerinde günün erken saatlerinde kuyruklar oluşturmaya başlarlar.

1932’den beri sürüyor

Amerikalılar, yılbaşı tatil sezonuna büyük indirimlerle başlama geleneğini 1932 yılından beri sürdürüyor. Geçmiş yıllarda Black Friday’de mağazalar gece yarısı açılıp ertesi günün gece yarısına kadar açık kalırken günümüzde artık bir çok mağaza 24 saat hizmet vermeye başladı.

%90’a varan çılgın indirimler

Black Friday günü neredeyse aklınıza gelen tüm ürünler indirime giriyor ve birçok marka %90’a varan ciddi oranlarda indirimler yaparak stoklarını neredeyse sıfıra indiriyor. Bu özel alışveriş gününde en çok satılanlar arasında ilk sırayı genellikle teknolojik ürünler alıyor. Geçen yılın şampiyonu iPad olmuştu.

Birçok ülkede benimsendi

Black Friday yalnızca Amerika’yla sınırlı kalmadı ve günümüzde dünyanın birçok ülkesinde benimsendi. Kanada’dan Pakistan’a, Güney Afrika’dan Türkiye’ye kadar birçok ülkede Black Friday indirim gününde özellikle teknoloji mağazaları ve İnternet satış siteleri büyük indirimler yapıyorlar.

Cyber Monday ile İnternet alışverişlerinde patlama

Bu alışveriş karnavalının özellikle ikibinli yıllarda bu denli artmasını ve de küreselleşmesini online alışverişlere (e-ticarete) borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Müşteriler artık sabahın erken saatlerinde mağazaların kapısında beklemek yerine, İnternet üzerinden çılgın indirimlerle alışverişleri tercih edebiliyor. Cyber Monday terimi ilk olarak 28 Kasım 2005’te Shop.org tarafından yayınlanan bir e-bültende kullanılmış.

Black Friday’dan sonra başlayan Cyber Monday (Siber Pazartesi) indirimleri e-ticaret müşterileri için birkaç gün daha uzatıyor; böylece bu günlerde alışverişler tavan yapıyor. (Dijital dünyanın büyümesini ve online alışverişlerinin artışını anlattığım yazımı okumak için buraya tıklayın.) Siber Pazartesi’nde, Kara Cuma’dan farklı olarak, indirimler İnternet sitelerinden sunuluyor ve online alışveriş teşvik ediliyor. Aslında her iki terim de sonuçta müşterileri daha çok alışveriş yapmaları için ikna etmek üzere yaratılmış pazarlama terimleri. Alışverişlerin artmasının ekonomiye can verdiği kabulünden yola çıkıldığında Black Friday ve Siber Pazartesi gibi günler firmalar için büyük bir sıcak para akışı sağlıyor.

Görüşmek üzere. İyi alışverişler.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.