Web / Bilgisayar

Profesyonel WordPress Blogunuzu / Web Sitenizi 15 Dakikada Başlatın

Hazırlayan: Baki Karaçay

Hiç tecrübeniz olmasa bile, bu yazıda anlattığım adımları izleyerek 15 dakikada kendi profesyonel web sitenizi / blogunuzu kurabilecek ve kolaylıkla yönetebileceksiniz.

“Blog” dendiğinde birçoğumuzun aklına hemen WordPress gelir. Gerçekten de Dünyanın en büyük blog platformlarından biri olan WordPress eksiksiz bir içerik yönetim sistemidir ve farklı türde web siteleri kurmak için harika bir araçtır. Bu yazıda, hiç tecrübeniz olmasa bile, adım adım kolay bir şekilde kendinize ait profesyonel bir web sitesi/blog kurabileceğinizi ve İnternet dünyasında hızla yerinizi alabileceğinizi göreceksiniz.

Bir web sitesi / blog kurmanız için 3 şeye ihtiyacınız var:

 • Siteyi oluşturmanıza yarayan bir program (WordPress)
 • Sitenizi barındıracak bir servis
 • Bir alan adı (site adresi)

Bu yazıdaki adımları uyguladığınızda bunların üçüne ve tam anlamıyla çalışır bir web sitesine sahip olacaksınız.

Sitenize ev sahibi seçimi

Bu sitenin ev sahibi —Dünyanın 1 numaralı hosting firması BlueHost— belirli tarihlerde BakiKaracay.com ziyaretçilerine ÜCRETSİZ bir alan adı (domain) + barındırma (hosting) hizmeti için indirimli fiyatlar sunmaktadır. 30 gün içinde iade garantisiyle bu fırsatlardan yararlanmak için indirim günlerinde buraya tıklamanız yeterli.

Günümüzde hosting (ev sahipliği /barındırma) hizmeti veren sayısız firma var, ancak bir WordPress sitesine sahip olmayı isteyen herkes için liste başında kesinlikle Bluehost yeralır. Çünkü Bluehost, WordPress tarafından 2017’ye dek resmen önerilen tek hosting servisidir ve yaklaşık 10 yıldır bu hizmeti birinci sırada yürütmektedir. Bluehost’un tavsiye edilmesinin birçok nedeni var; işte bunlardan birkaçı:

 • Birinci sınıf müşteri hizmetleri, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı. Bluehost % 99,9 düzeyinde sorunsuz çalışma performansına sahip.
 • Kolay kullanımlı kontrol paneli. Şaşırtıcı derecede kolay. Hiç bir ön tecrübe gerektirmiyor.
 • Bir tıkla WordPress kurulumu imkânı —karmaşık dizinler, dosyalar, yüklemeler vs. ile hiç ama hiç uğraşmadan.
daha fazla...
 • İstikrarlı ve güvenilir hosting ortamı sağlamak için isteğe uyarlanmış sunucular.
 • Telefon, e-posta veya canlı sohbet aracılığıyla 7/24 kurumsal uzman teknik desteği.
 • Sınırsız internet sitesi, bant genişliği, e-posta hesabı ve alanın tümü tek hesapta uygun fiyata.
 • Tüm ödemeler tek kalemde bitiyor, beklenmedik başka sürpriz ücretler yok.
 • Hilesiz, kontratsız. 30 günlük para iade garantisi ve istediğiniz zaman iptal seçeneği rahatlığı.

Hazırsanız başalayalım

Bluehost üzerinde hosting hesabınızı yapılandırmak için aşağıdaki adımları izleyin. İşlemleri hızlandırmak için 3 şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Almak istediğiniz alan adı
 2. Ödeme için kredi kartınız
 3. 15 dakika zaman

Alan adınızı başkalarına kaptırmayın

Aşağıdaki kutucuğa istediğiniz alan adını yazıp uzantısını seçtikten sonra “check availability”e tıklayarak daha önce satın alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz. Mutlaka sizin olmasını istediğiniz özel bir alan adı varsa, sahip olmakta geç kalmayın!

Sitenizi/blogunuzu hemen başlatın

Bu yazıda 4 başlıkta vereceğim ayrıntılı açıklamalar ışığında WordPress ile kişisel web sitenizi/blogunuzu kimseye ihtiyaç duymadan hemen başlatabileceksiniz.

A- Hesabınızın açılması
B- WordPress yazılımının (bir tıkla) kurulumu
C- Yazılarınızın oluşturulması
D- Sitenize profesyonel görünüm verilmesi

A- Hosting hesabınızın alınması

Başlamak için Bluehost‘un ana sayfasına gidin ve yeşil renkli “get started now >” (başlat) butonuna tıklayın! Hesabınızın yapılandırılmasını aşağıdaki 5 adımda tamamlayabilirsiniz.

bluehostgetstarted

1. adım: Planınızı seçin

Gelen sayfada hangi hosting planını istediğinize karar vermemiz gerekiyor. Seçtiğiniz hosting hizmetini 12, 24 veya 36 aylık satın alabiliyorsunuz. Ne kadar uzun süreli hizmet alırsanız, fiyat o kadar ucuzluyor. Yeni başlıyorsanız, “basic” başlıklı ilk sütun size en uygunu. Yazan aylık bedel dışında beklenmedik başka gizli ücretler yok. Yeşil kutudaki “select”e tıklayarak plan seçiminizi yapın.

0-plans

İndirimlerden yararlanabilirsiniz

Dünyanın 1 numaralı hosting firması BlueHost, zaman zaman ev sahipliği yaptığı site ziyaretçilerine sürpriz indirim fırsatları sunmaktadır. BakiKaracay.com ziyaretçilerine tanınan ve belirli sürelerde geçerli olan sözkonusu indirimlerden haberdar olmak isterseniz aşağıdaki kutucuklara email adresinizi ve adınızı kaydetmeniz yeterli.

Göndereceğim emaillerde belirtilen tarih aralıklarında indirimlerden yararlanmanız için tıklamanız gereken bağlantıyı bulacaksınız.

2. adım: Alan adınızı belirleyin

Şimdi, siteniz için bir alan adı belirlemeniz gerekiyor. Eğer alan adınızı ilk kez alacaksanız, “new domain” yazan kısma alan adınızı yazın ve next’e tıklayın. Eğer seçtiğiniz alan adı kullanılmıyorsa başında “sign up – congratulations” yani “tebrikler” mesajı olan bir sayfa açılacaktır. Eğer seçtiğiniz alan adı kullanımda ise farklı kombinasyonlar deneyin veya yeni bir ad bulun. İşin güzel yanı, bu alan adına bir yıl boyunca ücret ödemeyeceksiniz. Eğer daha önce sahip olduğunuz bir alan adı varsa “transfer domain” yazan kısma girerek onu kullanabilirsiniz; bu durumda DNS ayarlarınızın Bluehost’a yönlendirildiğinden emin olmak için yalnızca birkaç ilave adım daha atmanız gerekecek.

2-1024x384

3. adım: Kişisel bilgilerinizi girin

Alan adınızı belirledikten sonra gelen sayfada kişisel bilgilerinizi girmelisiniz.

3-1024x522

4. adım: Fatura bilgilerinizi girin

Burada kaydınız yaparken diğer birkaç teklif kutucuğu dikkatinizi çekecek. Buradaki kutucukları işaretleyerek ücretli servislerden de yararlanabilirsiniz, ancak bunlar başlangıç için gerekli değil. Biri hariç: Eğer WHOIS veri tabanında kişisel bilgilerinizin görünmesini istemiyorsanız, ücreti karşılığında Domain Privacy (Alan Gizliliği) kutucuğunu seçebilirsiniz.

4-1024x802

Hosting planınızı seçip bilgilerinizi de girdikten sonra, satınalma işlemini tamamlamak için “I confirm I have read and agree to the terms of service…” diye başlayan cümlenin (Bluehost’un kullanım koşullarını kabul ettiğinizi belirten cümle) önündeki kutuyu işaretleyip “submit” ikonuna tıklayın.

Bu aşamada sistem, ek bir takım özellikler isteyip istemediğinizi soracak: “Select the Upgrades that Best Suit Your Needs”. Ayrıca seçtiğiniz site adına ek olarak örneğin .co, .org, .net vb. site isimlerini de isteyip istemediğinizi soracak. Bunlara gerek olmadığı için hiçbirini seçmeden sayfanın en sonuna gidin ve oradaki yeşil “Complete” (Tamamlandı) ikonuna tıklayın.

Bir sonraki sayfada “Welcome to Bluehost” başlığı altında “Congratulations” mesajını göreceksiniz.

“Bluehosta hoşgeldiniz. Tebrikler! Alışverişiniz başarı ile sonuçlandı ve onay e-mail adresinize gönderildi.”

5. adım: Bluehost hesabı şifrenizi belirleyin

Bu mesajın hemen altında hesabınız için bir şifre yaratmanız istenecek: “Choose a password for your account”.

Create your password” ikonuna tıklayın ve kutuları kullanarak bir şifre oluşturun. Bluehost sistemi seçtiğiniz şifrenin güçlü olup olmadığını gösterecektir. Şifrenizi kendiniz de belirleyebilirsiniz, Password Generator’ü kullanarak güçlü ve güvenli bir şifre de yaratabilirsiniz. Hesabınızın güvenliği açısından şifreniz hem büyük, hem küçük harf, hem de özel bir karakter (?!# gibi) içerecek şekilde güçlü olmalıdır. Unutmamak için parolanızı yazarak kaydedin. Şifrenizi seçtiğinizde sistem sizi Bluehost login sayfasına götürecektir.

Böylece kaydınız tamamlandı ve Bluehost’ta bir hesap sahibi oldunuz. Buraya kadar yaptıklarınızla web siteniz için ihtiyacınız olan 2 şeyi satın aldınız:

 • Web sitenizin alan adı —web sitenize ulaşmak için kullanıcıların tarayıcılarına yazdıkları ad
 • Barındırma (hosting) hizmeti —sitenizin hayatını sürdüreceği yer, sunucu

Şimdi sıra sitenizin görünümünü ve içeriğini oluşturmakta. Bunun için önce WordPress programını sunucuya kurmanız gerekiyor.

B- Bir tıkla Türkçe WordPress kurulumu

WordPress kurulumu eskiden çok karmaşık bir adım gibi görünürdü, oysa artık hiç değil. WordPress ve diğer uygulamaları kurma işi, sizin için artık en kolay adım haline gelmiş durumda. Burada paylaştığım ve şimdilik yalnızca Bluehost’un sunuğu en güncel yöntemi kullanarak bir tıkla WordPress’i anında kurmuş olacaksınız —karmaşık dizinler, dosyalar, yüklemeler vs. ile hiç ama hiç uğraşmadan ve kurulum için uzun süreler beklemeden.

Yeni açılan sayfada bundan sonraki aşamada yardıma ihtiyacınız olup olmadığını soracak. Yeşil renkli 2 seçenekten bir olan “I can do it” (kendim yapabilirim) ikonuna tıklayın. Pup up pencere kaybolduğunda geride kontrol paneli görülecektir.

Başlığı “these might help” olan ikinci bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin altındaki “Close this guide” ikonuna veya sağ üst köşedeki x işaretine tıklayarak bu pencereyi de kapatın.

luehost hesabınızın Kontrol Panelinde (cPanel) aşağı doğru inin, resimde gösterilen “Install WordPress” (WordPress’i kur) ikonunu bulun ve üzerine tıklayın!

BH9

WordPress’i kurmak için sistem sizi “Mojo marketplace”e yönlendirecektir ve kurulum penceresi açılacaktır. Orada tek bir tıklamayla WordPress’i kuracaksınız. Turuncu renkli “Install” butonuna tıkladığınızda WordPress kurulum işlemi başlayacaktır. Kurulumu bir kaç kolay adımda tamamlayacaksınız.

Screen-shot-2015-08-11-at-9.15.38-PM

1. adım: WordPress’i nereye kurmak istediğinizi seçin

Hesabınızdaki bir domain, alt domain veya bir klasör olabilir. Seçmiş olduğunuz site ismi kutu içerisinde yazılı olacaktır. Adresin sağına düşen kutuyu boş bırakın. “Check Domain” ikonuna tıklayın. Sistem bu alan adının hâla uygun olup olmadığını kontrol edecektir.

Screen-shot-2015-08-11-at-9.30.05-PM-1024x464

2. adım: Gelişmiş seçenekleri göster

Bu bölümde WordPress kurulumunuz için kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyeceksiniz.

Açılan ilk kutuya sitenizin ismini yazın. Sitenin yöneticisi, yani admin için kullanıcı adı ve parola seçin. (Admin Username and Admin Password).

Not: “Biraz önce şifre seçmiştik, şimdi ikinci birini neden seçiyoruz?” diye düşünebilirsiniz. İlk seçtiğiniz Bluehost hesabınıza girmek için seçtiğiniz kullanıcı adı ve şifrenizdi; bu ise WordPress sitenize girmek için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifreniz olacak.

Açılan pencerede “Last step, you are almost there!” (Son adım, bitirmenize çok az kaldı) mesajı ve altında da iki seçenek göreceksiniz. Bunlardan ilki olan “Show advanced options” (Gelişmiş seçenekler) kutusunu tıklayın.

BH-Admin-Cred

3. adım: Kurulumu başlat

Automatically create a new database for this installation” ve “I have read the terms and conditions” kutularının seçili olduğundan emin olun ve “Install” ikonunu tıklayın.

WordPress’in sitenize indirilmesi birkaç dakika sürebilir. İşlem tamamlandığında sayfanızın başında “your install is complete” —kurulum tamamlandı— mesajını göreceksiniz.

Aynı sayfada “WordPress Themes and Templates” başlığı altında değişik temalar ve sağ tarafta fiyatlarını yeralıyor. Şimdilik bunları dikkate almayın çünkü aşağıda temalarla ilgili daha geniş bilgi vereceğim.

Sayfanın sağ üst kısmında ise “view credentials” ikonu göreceksiniz. Ona tıklayın.

Notification Center” başlıklı ve altında “here are the recent notification for the MOJO Market Place” yazan bir pencere açılacaktır. View‘e tıklayın.

Ek-Installation-credentials-view-page

WordPress kurulumu tamamlandığında açılan sayfada sitenizle ilgili önemli adres bilgilerini bulacaksınız. Bu bilgileri kaydedin. Bu adreslerden ilki (URL) sitenizin web’deki adresidir. İkinci adres ise sitenin yöneticisi olarak kullanacağınız adrestir (Admin URL). Bu adrese tıkladığınızda sistem sizi sitenizin “admin login” sayfasına götürecektir. Admin kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğinizde web sitenizin Dashboard adını verdiğimiz Başlangıç paneli (Dashboard) açılacaktır. Yeni yazı ve sayfa hazırlamak, görünümü değiştirmek gibi WordPress sitenizle ilgili herşeyi buradan kontrol edebilirsiniz.

Screen-shot-2015-08-11-at-10.45.06-PM-1024x687

TEBRİKLER! Böylece web sitenizi başlatmış oldunuz! Mesajınızı dünyaya duyurmaya hazırsınız.

WordPress Türkçe seçeneği olan bir program ve arayüzünü Türkçe kullanabileceksiniz.

4. adım: Site lisanını Türkçe olarak değiştirin

Web siteniz Türkçe olacaksa ve siz de Türkçe çalışmak istiyorsanız önce WordPress’te site lisanını Türkçe olarak değiştirin. B unun için önce Dashboard (Başlangıç) sayfasında iken sol sütundan Settings > General yolunu izleyin ve açılan sayfada en altta “Site Language” karşısında Türkçeyi seçin. Burada isterseniz Zaman Dilimi, Tarih Biçimi, gibi seçenekleri de istediğiniz gibi düzenleyin. Sayfadan çıkmadan Kaydet’e (Save) tıklamayı unutmayın.

Artık sitenizin görünüm ve içeriğini oluşturmak için herşey hazır. Şimdi yapacağınız şey ilk yazınızı dünya ile paylaşmak olacak.

C- Yazıların Oluşturulması

Yazılar’a (Posts) tıklayın, açılan küçük pencerede Yeni Ekle’yi (Add New) seçin. Açılacak sayfa içeriğinizi hazırlamak için WordPress’in oluşturduğu ana sayfadır. Bundan böyle yazacağınız bütün yazılarınızı bu sayfa formatını kullanarak yazacaksınız.

New-Post-body

Yazınızı bitirdikten sonra sağdaki “yayınla” (publish) butonuna tıklayın. İsterseniz taslak olarak veya belirli bir zamanda yayınlanmak üzere de kaydedebilirsiniz.

Bunu ilk defa yaptığınızda sayfanın üst kısmında “Your site is currently displaying a Coming Soon page. Once you are ready to lauch your site click here” diye bir mesaj göreceksiniz. Bu mesaj sayfanızın webde “Yakında Açılacak” mesajı gösterdiğini ve hazır olduğunuzda buraya tıkla’ya (click here) tıklayarak sitenizi dünyaya açacağınızı bildiriyor.

Oraya tıklayarak mesajınızı dünya ile paylaşın!

D- Sitenize profesyonel görünüm verilmesi

İşin eğlenceli kısmına ve de sonuna geldik. Sitenize ilk baktığınızda onun çok basit bir görüntüsü olduğunu ve webde daha önce görmüş olduğunuz göz alıcı sitelere benzemediğini düşünebilirsiniz. Eğer minimalist bir yaklaşımınız varsa siteniz bu hali ile de yeterli olabilir. Ancak sitenizin göz alıcı olmasını istiyorsanız yapmanız gereken bir şey daha var; sitenize profesyonelce hazırlanmış bir tema eklemek.

Biraz önce indirdiğiniz WordPress’i binanın iskeleti olarak ve İngilizcede “theme” olarak bilinen temayı ise binanın dış yüzü olarak düşünebilirsiniz.
Değişik konularda temalar hazırlayan onlarca firma var ve İnternette onbinlerce hazır tema bulmanız mümkün. Bunlardan bazıları ücretsiz. Ancak profesyonel olarak hazırlanmış olan temalar genellikle 40 Dolardan başlayan ve yüzlerce Dolara varan değişik fiyatlarla satılıyor.

WordPress’i indirdiğinizde onun bir parçası ve ücretsiz olarak üç farklı temanın da indirilmiş olduğunu göreceksiniz. Bu temaları görmek için önce Başlangıç (Dashboard) sayfanıza gidin.

Solda listeden önce Görünüm (Appearance) ve altında Temayı seçin.

Twenty Twelve (2012), Twenty Thirteen (2013), ve Twenty Fourteen (2014) temaları ikon olarak görülecektir. Bunlar WordPress ile gelen ücretsiz temalardır. Bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

Yeni temaları, tema sayfasının üstündeki “MOJO Themes” veya “WordPress.org Themes” ikonlarından birine tıklayarak bulabilirsiniz.

Themes-1024x312

Eğer başka bir kaynaktan temin ettiğiniz tema varsa, onu Tema sayfasındaki büyük artı işaretine tıklayarak sitenize ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra imleçi temanın üzerine getirdiğinizde sağ alt köşesinde Etkinleştir (Activate) ikonu görülecektir. Ona tıklayarak sitenizin temasını tek bir tıkla yeni temaya dönüştürebilirsiniz.

Activate-Theme-300x272

Artık sizin de mesajınızı, bilgi birikiminizi kitlelere ulaştırabilecek bir web siteniz var. Eğlenceli ve hatta kazançlı bir uğraş olmasını dilerim.

Unutmayın, eğer buraya tıklayarak Bluehost hesabınızı başlatırsanız, Bluehost’un bakikaracay.com ziyaretçilerine sunduğu özel tekliften yararlanabilecek hosting hizmeti yanı sıra bir yıl boyunca da ücretsiz bir alan adının sahibi olacaksınız!

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Eğer tüm bu işlemleri bir de canlı görmek istiyorsanız, bu videoda (İngilizce) WordPress kurulumu adımlarını izleyebilirsiniz: http://bluho.st/sfvBT

Daha fazla desteğe mi ihtiyacınız var?

İşte size son sürprizim! Eğer yine de desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu girişiminizi biraz da ben tatlandırıyor ve şimdi sizin için bir taahhütte bulunuyorum: Siz yukarıda açıkladığım şekilde sadece ücretsiz alan adınızla birlikte hosting hizmetini Bluehost‘tan satın alın, sitenize WordPress platformunu kurup yayınlamak benden olsun.

Bu ücretsiz desteğimden yararlanmak için sizin yapmanız gerekeni yukarıda “A- Hosting hesabınızın alınması” başlığı altında 5 adımda açıkladım. Eğer bu bir kaç dakikalık kayıt adımlarını tamamlayarak kendi Bluehost hesabınızı oluşturur ve aşağıdaki formu doldurarak gönderirseniz, “B- Türkçe WordPress kurulumu, C- Yazıların Oluşturulması (+Hakkımda ve İletişim sayfalarınız), D- Sitenize profesyonel görünüm verilmesi” işlemlerini sizin için yapıp, blogunuzun / web sitenizin aktif hale gelmesini sağlayabilirim. Daha sonra, sitenizde istediğiniz zaman her türlü ilave ve değişikliği kendiniz kolayca yapabileceksiniz. Sayısız ücretsiz WordPress temasından istediğinizi seçip sitenize yeni görünümler verebileceksiniz. Böylece web sitenizi kendiniz kolayca yönetmeyi de öğrenmiş olacaksınız. Hatta istediğiniz zaman alan adınızı başka bir hosting firmasına transfer edebilirsiniz.

Günün birinde bir web siteniz olsun istiyorsanız, bu fırsatı kaçırmayın! Geç kalmadan İnternet dünyasında hemen yerinizi alın!

Başarılar, bol şanslar!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşabilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.