Proje / Yönetim

AB Hibe Programlarına Başarılı Bir Proje Teklifi Hazırlamanın İlk Koşulu

Eğer bir hibe programına başvuru yapacaksanız, başarılı bir proje teklifi hazırlamanın ilk koşulunun ne olduğunu okuyun.

Başvuru süresi yakın zamanda tamamlanacak olan Erasmus Plus programlarına proje teklifi hazırlamada yine yoğun bir döneme girdik. Bir çok kurum ve görevli ekipleri hummalı bir öğrenme, sorgulama ve bilgi alışverişi süreci yaşıyor. Emek veren herkesin doğal olarak öncelikli hedefi kaliteli projeler hazırlamak ve hibe kazanma yarışında başarılı olmak. Önceki yıllarda olduğu gibi sürenin sonuna yaklaştıkça yine telaş artacak; zaman yetersizliğinden veya aceleden dolayı can sıkıcı hatalar ve eksikliklerle karşılaşılacak. Bu ve benzeri olumsuzlukları aza indirmek ve hatta tamamen ortadan kaldırabilmek için bir tespitimi paylaşmak istiyorum: Yaşadığım deneyimler bana gösterdi ki eğer bir hibe programına başvuru yapılacaksa, başarılı bir proje teklifi hazırlamanın ilk koşulu “hibe rehberini” dikkatli okumaktır. Elbette kimse hibe rehberini okumadan başvuruya kalkışmıyor diye düşünebilirsiniz, ancak burada dikkat çekmek istediğim şey “dikkatli okumak”.

Hibe rehberi, bir hibe çağrısının gerekçesinin ve amacının açıklandığı, hibe verilen konuyla ilgili olarak başvuranlara temel bilgi ve yönlendirme sağlayan referans kaynaktır. Programın genel hedefi nedir, sunulacak projelerin amacı ne olmalıdır, ne tür faaliyetler desteklenmektedir, proje süresi ne kadar olabilir, kimler proje ortağı olabilir, hibe desteği bütçenin ne kadarını karşılayacaktır, sonuçta ne tür bir toplumsal dönüşüm beklenmektedir, istenen ilave belgeler nelerdir gibi tüm soruların yanıtları hibe rehberinde açıklanır. Ancak rehberler sadece bununla kalmaz, çoğu zaman yararlanıcılara yönelik uygulama rehberi niteliği de taşırlar. Projelerde görev alabilecek personel profilinden, çalışılacak gün sayısının belirlenmesine, katılımcıların seçim prosedüründen onlarla yapılacak anlaşmaya, hangi durumlarda alt yüklenici sözleşmeleri yapılabileceğine veya alt yüklenici ile gerçekleştirilebilecek tipik faaliyetlerin neler olabileceğine varıncaya kadar uygulamaya yönelik birçok ayrıntı hakkında bilgilendirmeler de yeralır. Dahası, iyi hazırlanmış bir hibe rehberinde, örneğin etki ve sürdürülebilirlik ne anlama gelmektedir, hedef kitleler kimlerdir, yaygınlaştırmanın amaç ve hedefleri nelerdir, yaygınlaştırma faaliyetleri ne zaman yürütülmelidir, sonuçlar ile ne kastedilmektedir, başarı nasıl değerlendirilmelidir türünden aklınıza gelebilecek birçok sorunun cevabını da bulabilirsiniz.

Biliyorum, hiç birimiz, bir ansiklopedi gibi her satırı dolu ve hatta çoğu zaman çeviri olması yüzünden kolay anlaşılabilir ve akıcı olmaktan uzak bir kitabı bilgisayar ekranımızdan saatlerce okumaktan hoşlanmıyoruz. Ne var ki üstün körü bakıp geçiştirmenin sonuçları da bazen çok ağır olabiliyor. Bir yazı konusu olabilecek kadar önemli olduğunu düşündüğüm “rehberin dikkatli okunması” hakkında şunu da söylemem mümkün: Hatalı hazırlanmaktan dolayı değerlendirmeye bile alınmayan proje tekliflerinin hemen hepsinin elenme nedeni, ilgili program rehberinin dikkatle okunmamasıdır. Bu kadar net. Ayrıca inanın, proje başvurunuzu hazırlarken aklınıza gelebilecek hemen her sorunun cevabı da yine ilgili hibe rehberinde yeralmaktadır. Anahtar, onu dikkatli okumak!

Görüşmek üzere…

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Ayrıca e-mail grubuna katılarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Zaman ayrıdığınız için teşekkürler.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.