Web / Bilgisayar

Alt Tema (Child Theme) Nedir, Ne işe Yarar, En Kolay Nasıl Oluşturulur?

WordPress temanızın orijinal dosyalarını değiştirirseniz, yapacağınız güncellemelerle değişiklikleriniz kaybolabilir. Bu nedenle, temanızın kodlarında düzenlemeler yapmadan önce bir alt tema oluşturmanız, sizi gelecekteki baş ağrılarından korur. Alt temalar, temanızın orijinal kodlarını etkilemeden değişiklikler yapmanıza izin verir ve bu değişiklikleri kaybetmeden ana temanızı güncellemeyi kolaylaştırır. Bir alt tema oluşturmak suretiyle, orijinal temayı hiç etkilemeden temayı özelleştirmek için kullanabileceğiniz ayrı bir dosya grubu oluşturursunuz. Bu yöntem sadece güncelleme işlemini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda orijinal dosyaların asla değişmeden korumanızı sağlar. Alt temanızı istediğiniz zaman etkisizleştirerek tekrar orijinaline geri dönebilirsiniz. Dolayısıyla, temanızın kodlarında değişiklik yapmadan önce alt tema kullanmayı öğrenmenizde büyük yarar var.

WordPress ve tema güncellemeleri bazen web sitesi sahiplerinin korkulu rüyası olabiliyor. Çünkü her WordPress veya tema güncellemesi sonrasında kullandığınız temada daha önce yaptığınız güncellemeleri birer birer eski haline getirmeniz gerekebilir. Oysa bu sıkıntıyı yaşamamamız için geliştirilmiş kolay bir çözüm yolu var. Bunu henüz keşfetmediyseniz, bu yazıyı okuyup anlatacağım yöntemi mutlaka kullanmanızı öneririm.

Ana (ebeveyn) tema ve alt (çocuk) tema

Orijinal isimleri “parent theme” ve “child theme”. “Ebeveyn tema” ve “çocuk tema” olarak da direkt çevriliyor olmalarına karşılık buradaki anlatımda “ana tema” ve “alt tema” tabirlerini kullanacağım. WordPress blogunuzda kullandığınız tema için bir “alt tema” oluşturduğunuzda, temanız doğal olarak “ana tema” adını almaya başlıyor. Bu konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri ve sonuca en kolay şekilde ulaşmanın yolunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Alt tema nedir?

Alt tema, WordPress temalarda güncellemeler yaparken, kullanıcının tema kodlarında daha önce yaptığı değişikliklerin korunması için geliştirilmiş bir yöntem. Blogunuzda kullandığınız bir WordPress temasına yaptığınız değişikliklerin ayrı bir tema olarak paketlenmesine alt tema (child theme) denir. Bu paket yalnızca tema üzerinde yaptığınız değişiklikleri içerir ve tema üzerinde yaptığınız tüm değişiklikler bu paketin içinde yeralır.

Dikkat! Blogunuz veya sitenizde (sayfalarda, yazılarda, ayarlarda, bileşenlerde, tema seçeneklerinde, vb.) yaptığınız değişiklikler değil, burada orijinal temanızda yaptığınız değişiklikleri, yani sytle.css ve function.php gibi temanızın stil ve fonksiyon kodlarında yaptığınız değişiklikleri kasdediyorum.

Alt tema neden kullanılır? Faydaları nelerdir?

Alt tema, ana temanın tercih ettiğiniz özelliklerini, fonksiyon ve stil değişikliklerini güvenli bir şekilde korumaya yarar. Eğer bu tür değişiklikleri doğrudan orijinal temanızı kullanarak yaparsanız, bir WordPress güncellemesi yaptığınızda veya kullandığınız tema sürümünü güncel hale getirdiğinizde, temanızda (dolayısıyla blogunuzda) yapmış olduğunuz tüm değişiklikler ve düzenlemeler bir anda uçup gidebilir. Ancak eğer alt tema kullanırsanız, yaptığınız değişiklikler güncelleme sonrasında kaybolmaz, olduğu gibi korunur. Alt tema kullanmak böylece zaman ve emek kaybını önler. Ayrıca alt tema kullanımı, WordPress tema geliştirme konusunu öğrenmenize yarar. Alt tema kullanmanın öncelikli getirisi, kullandığınız tema ile sitenizin görünümünde yaptığınız tercihleri, değişiklikleri güncellemeler sebebiyle kaybetme riskini ortadan kaldırmasıdır.

Alt tema CSS ve PHP dosyalarını nasıl etkiler?

Örneğin, bir alt tema yaratıp etkin hale getirdikten sonra temanızın stillerini belirleyen CSS’sini değiştirirseniz, siteniz yüklenirken tüm yeni CSS bilgileri, orijinal temanın CSS dosyası yüklendikten sonra eklenir. Yeni CSS’niz dosyadaki orijinallerin altına yerleştirildiğinden dolayı, tüm yeni CSS stilleri orijinallerinin üzerine yazacaktır. Bu durumda yaptığınız değişiklikler kalıcı olur.

Benzer şekilde, Functions.php, bir temanın ana işlevlerinin tipik olarak depolandığı yerdir. Ana temanın işlevleri her zaman alt temayla yüklenir, ancak temanıza daha fazla özel işlev eklemek istiyorsanız, alt tema klasörünüzde yeni functions.php dosyası oluşturarak bunu yapabilirsiniz. Yeni işlevler ana temanın işlevlerinden hemen önce yüklenecektir.

Alt tema nasıl oluşturulur?

Alt tema kullanabilmeniz için yapılması gereken şey, kullandığınız temanın bir alt temasını oluşturmaktır. Alt tema oluşturulması için ilk yapılması gereken şey, sitenizin /wp-content/themes dizini içinde yeni bir dizin (klasör) oluşturmaktır. Bunu manuel olarak da yapabilirsiniz. Bunun için “temanızınismi-child” şeklinde alt temanızı ve onun içine bir style.css dosyası oluşturup düzenleyerek, üst temanın stilini kullanarak yaptığınız değişiklikleri algılamasını sağlamanız gerekir.

Alt tema oluşturmanın en kolay ve hızlı yolu

Kodlarla uğraşmak sonuçta hem zaman alıcı ve hem de tecrübeli olmayanlar için riskli bir yoldur. Belki siz de şimdiye dek alt tema oluşturmak için hayli uğraştınız, ancak bunun için artık kodlarla uğraşmaya gerek yok, çünkü “Child Themify” isimli bir eklenti (plug-in) mevcut. Siz sadece bu eklentiyi kuruyorsunuz, hiç bir kodlamaya gerek duymadan o sizin için alt temanızı yaratıyor. Hepsi bu. (Eğer premium tema kullanıyorsanız, alt temanız ana temanızla birlikte gelir veya veya temanızın altında “alt tema yarat” seçeneği yeralır.)

1. adım:

Bunun için WordPress Başlangıç menünüzde “Eklentiler > Yeni Eklenti” yolunu izleyerek “Child Themify” ismini aratın; bulduğunuzda kurun ve etkinleştirin. Ardından yüklü eklentilerinize baktığınızda Child Themfy eklentisini aşağıdaki şekilde görerek emin olun.

Alt Tema (Child Theme) Nedir, Ne işe Yarar, En Kolay Nasıl Oluşturulur

Böylece bir tıkla alt tema oluşturmanızı sağlayacak eklentiyi etkin hale getirmiş oldunuz.

2. adım:

Şimdi yapmanız gereken şey kullanmak istediğiniz temaya bunu uygulamak. Bunun için ilk olarak WordPress Başlangıç menünüzde “Görünüm > Temalar” yolunu izleyin. Seçtiğiniz temanın üzerine geldiğinizde “Tema detayları” butonu görünür hale gelecektir.

Alt Tema (Child Theme) Nedir, Ne işe Yarar, En Kolay Nasıl Oluşturulur

Tema detayları’na tıklayın. Seçtiğiniz temanın detaylarına girdiğinizde, sayfanın altında aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz.

alt-tema-yapimi

Bir alt tema oluşturmak için “Create a child theme” butonuna tıklamanız yeterli. Son adımda oluşturduğunuz alt temaya bir isim vermeniz istenecek. Bir isim yazıp “Let’s go!” butonuna tıklayın.

Alt Tema (Child Theme) Nedir, Ne işe Yarar, En Kolay Nasıl Oluşturulur

“Your child theme was created succesfully” mesajını gördüğünüzde alt temanızı başarıyla oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Sonrasında, oluşturduğunuz alt temayı etkinleştirerek kullanabilirsiniz. Artık WordPress güncellemelerini gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Bundan böyle yapacağınız WordPress ve tema güncellemeleri, temanızın kodlarını değiştirmek suretiyle sitenizde yapmış olduğunuz değişiklikleri yok etmeyecektir.

Tekrar görüşünceye dek… Öğrenmeye devam edin!

Bu bilgilerden sosyal medya çevrenizi de haberdar etmek isterseniz, aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşın.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

7 yorum

 • Merhaba, yazınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ben premium lisanslı temalar kullanıyorum ve her premium temanın yanında bir çocuk teması mevcut. Burada ne yapmam gerektiğini pek anlayamadım. Yani gerçekte hangi tema etkin olacak ve en baştan sona doğru nasıl çalışacağız onu merak ediyorum. Çocuk temayla mı çalışılacak yoksa ana temayla mı? Ya da ana temayla website hazırlandıktan sonra çocuk tema mı etkin hale getirilecek. Bu konuda bir çıkış yolu belirtirseniz memnun olurum. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  • Merhaba. Alt temayı kullanmanız, ana temayı güncellediğinizde özelleştirmelerinizin kaybolmamasına yarar. Sitenizi ana temayla hazırlayıp alt temayı etkin hale getirebilirsiniz. Böylece alt tema, ana temanın görünümünü ve tüm işlevlerini devralır; yaptığınız özelleştirmeler ana tema dosyalarından ayrı tutulur.

  • Yazıya yeni açıklamalar ekledim. Temanızın orijinal CSS, PHP gibi şablon dosyalarında değişiklik yapacaksanız alt temayı kullanın. Temanızın orijinal kodlarını değiştirmiyorsanız, alt tema kullanmaya ihtiyacınız yok.

 • Birçok websitesinde child dosyasının manuel yapılması anlatılmış, sizin anlattığınız en pratik olanı teşekkürler. Yalnız benim sormak istediğim şey şu, hali hazırda kullanmamız gereken tema “ana tema” mı yoksa “child tema” mı, child kullanırsak eklenti filan eklenemiyor malum. Bir de ana temada yapılan değişiklik child temaya otomatik mi kaydediliyor, ek birşey yapmıyoruz yani

  • Sitenizi ana temayla hazırlayıp alt temayı etkin hale getirebilirsiniz. Sonrasında tıpkı ana temadaki gibi eklentileri vs. kullanabilirsiniz. Ek bir şeye gerek yok.

 • Yazıya yeni açıklamalar ekledim. Temanızın orijinal CSS, PHP gibi şablon dosyalarında değişiklik yapacaksanız alt temayı kullanın. Temanızın orijinal kodlarını değiştirmiyorsanız, alt tema kullanmaya ihtiyacınız yok.

 • Hocam merhaba blogunuzu tesadüfen google da arayarak buldum. Lisanslı wordpress tema kullanıyorum. Download dosyaları arasında zipli child tema mevcut. WordPress admin paneline gelip yeni tema ekle dediğimde şu hatayı alıyorum.
  Kök tema eksik. Lütfen “jnews” kök temasını yükleyin.

  Acaba temayı zipten çıkartıp ftp yoluyla atsam sorun çözülür mü?

  Bir de ben bu işlemi kullandığım temanın güncel versiyonu çıktığı için yapacağım.

  Child temayı aktif hale getirip wordpress temasını öyle mi güncellemeliyim?

  • Merhaba.
   Hayır. sytle.css ve function.php gibi temanın orijinal stil ve fonksiyon kodlarında değişiklik yapmadıysan child temaya ihtiyacın yok. Güncel tema klasörünü yüklemen yeterli. Bunun için gelen .zip uzantılı dosyayı açıp, içindeki .zip uzantılı tema klasörünü sunucuna yüklemelisin. WordPress Yönetim Panelinden, Görünüm > Temalar > Yeni Ekle yolunu izleyerek yüklemen kolay yolu. Yüklemeden sonra yenisini etkinleştirmen gerekir. Eğer yeni ve eski sürümlerin ismi aynıysa hata vermemesi için, FTP yoluyla eskisinin ismini değiştirebilirsin.