Web / Bilgisayar

Bir Web Sitesinde Hangi Font (Yazı Tipi) Kullanıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

Web siteniz veya blogunuz için daha önce gördüğünüz sitelerde beğendiğiniz bir yazı tipini kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda anlattığım yöntemle, web’de beğendiğiniz yazı tipi yanısıra, büyüklüğü, ağırlığı ve rengi gibi özelliklerini anlık öğrenebilirsiniz.

Bir sitenin hangi yazı tipini (fontu) kullandığını öğrenmek istediğinizde artık sayfa kaynağını görüntüleyip veya .css dosyalarına kadar inip, kodları incelemek gibi uzun yollarla zaman kaybetmenize gerek yok. Bunun çok daha kolay ve seri iki yolu var. Bu yazıda her iki yolu tanıtarak nasıl kullanabileceğinizi açıklıyorum.

FOUNT yer işareti ile yazı tipi bulma

Fount, bir web sitesinde gördüğünüz yazı tipinin hangisi olduğunu söyleyen bir yer işareti. Fount sayesinde yazı tipi yanısıra, font boyutu, ağırlığını ve stilini de öğrenebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Blog Açma Rehberi (2018)

Bu aracı kullanmak için yapmanız gereken:

  1. Buraya tıklayarak Fount’un sitesine gidin.
  2. Sayfada verilen [Fount] yer işaretini mouse ile tutarak tarayıcınızın yer işareti çubuğuna bırakın.
Fount yazı tipi bulma aracı

Fount yer işaretinin sayfadaki yeri

Yer işaretini ekledikten sonra:

  1. Herhangi bir siteye gidin ve Fount yer işareti simgesini tıklayın.
  2. Fontunu öğrenmek istediğiniz yazı üzerine gidin ve tıklayın. Gerekirse tekrar edin.

Fount’u kapatmak için yer işaretini tekrar tıklamanız yeterlidir.

Fount, Safari, Chrome, Firefox ve IE8+’de çalışıyor.

WhatFont Chrome uzantısı ile yazı tipi bulma

WhatFont, yalnızca Chrome’da çalışan ve bir web sitesinde gördüğünüz yazı tipinin hangisi olduğunu söyleyen bir eklenti. Uzantıyı ekleyebilmek için Chrome Web Mağazası’na giriş yapıp WhatFont’u Chrome’a ekle’yi seçmeniz yeterli.

  1. Buraya tıklayarak WhatFont – Chrome Web Mağazası’na gidin.
  2. WhatFont kutucuğunun sağ üst köşesinde mavi Chrome’a Ekle butonuna tıklayın.

Tarayıcınızda uzantının üzerine tıkladıktan sonra herhangi bir İnternet sitesinin hangi yazı tipini kullandığını kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu uzantı ile yazı tipi yanısıra, büyüklüğü, rengi, genişliği gibi ayrıntıları da anlık olarak öğrenebilirsiniz.

—Dünyanın 1 numaralı hosting firması BlueHost ile kişisel blog / web sitenizi 15 dakikada kurmak isterseniz ücretsiz adım adım rehber için buraya tıklayın.

Tekrar görüşünceye dek: Öğrenmeye devam edin!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.