Web / Bilgisayar

WordPress Yazı İçine Bağlantı (Anchor / Çapa) Nasıl Eklenir?

Tıkladığınızda sizi sayfanın belirli bir yerine götüren bağlantıları eklemeyi öğrenin!

Anchor (çapa) veya jump (sıçrama) denen ve yazı içine konan bağlantılar, tıkladığınızda sizi sayfanın belirli bir yerine götürür. Bu tür bağlantılar sayfa içerisine demir atmak gibi düşünüldüğünden “anchor” (çapa), okuyucuyu sayfanın bir yerine sıçratması sebebiyle de “jump” bağlantı adını almışlardır.

Tüm kolaylığına rağmen WordPress’te yazı içine bağlantı vermek için araç çubuğunda henüz hazır bir buton yer almıyor. Ancak eğer siz sayfanın başı yerine içindeki belirli bir bölüme bağlantı vermek istiyorsanız, bunun yine kolay bir yolu var. Yapmanız gereken işlem, sayfanızın metin görüntüsü içerisine burada vereceğim HTML kodunu eklemenizden ibaret.

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Blog Açma Rehberi (2018)

Çapa bağlantı ile neler yapılabilir?

Bağlantılar kullanışlı olmalıdır ve bunun için bazen doğrudan yazının içeriğine götürmesi gerekebilir. Çapa bağlantıları ile birçok şeyi yapmak mümkündür. Bunlardan bazılarını sıralarsak:

  • Uzun bir yazının başında bir içerik tablosu konabilir ve bu tablodaki her bir konu sizi aşağılarda bir başlığa götürebilir.
  • Sayfanın sonuna “başa dön” bağlantısı konabilir.
  • Metin altındaki bir dipnot veya açıklamaya götürebilir.
  • Bir satış sayfasında doğrudan ürünün fiyatı gibi istenen kısma götürebilir.

Uzun bir yazınız olduğunu ve okuyucularınızın sayfanın başındaki bir içerik tablosundan bir tıkla doğrudan 1., 2. ve 3. bölümlere gitmesini istediğinizi varsayalım. Bunun için yapmanız gereken şu:

1. adım: Bağlantının nereye konacağına ve nereye götüreceğine karar verin

Sayfanızın başında, bağlantı haline dönüştüreceğiniz ve tıklayınca istenen bölüme gidilecek bir metin olması gerekir. Örneğin, şu şekilde sıralı bir listeniz olabilir:

1. Bölüm: Giriş
2. Bölüm: Gelişme
3. Bölüm: Sonuç

İçerik tablosundaki bu maddelere karşılık gelen aşağıda ana metninizin içinde de “Başlık 3” sitilinde yazdığınız alt başlıklarınız yeralmalı. Şimdi içerik tablonuzdaki “1. Bölüm: Giriş” maddesinden ilgili başlığa bir çapa bağlantı verelim. Bunun için işe önce alt başlıkla başlıyoruz.

2. adım: “Metin” görüntüsünde bağlantının götüreceği yeri saptayın

gorsel-metin

WordPress yazı kutunuzun sağ üst kısmında “Görsel” ve “Metin” sekmeleri

WordPress yazı kutunuzun sağ üst kısmında “Görsel” ve “Metin” adlı 2 sekme yeralıyor. Yazılarımızı normalde Görsel sekmesinde yazarız, ancak şimdi  yapacağımız gibi bazen “Metin” görüntüsüne ve sayfanızın HTML koduna geçmeye ihtiyacınız olur. Metin sekmesine tıkladığınızda, aralara bazı kodlar serpiştirilmiş durumda metninizin hâlâ orada olduğunu göreceksiniz. Yapmanız gereken şey, burada bağlantıyı vereceğiniz alt başlığı bulmak. Görsel sekmesindeyken eğer “Başlık 3” stilini vererek bu alt başlığınızı yazdıysanız, başlığınızın HTML kodunun şu şekilde yeraldığını göreceksiniz.

<h3>1. Bölüm: Giriş</h3>

3. adım: Alt başlık HTML kodunuzu girin

Alt başlığınızı HTML koduyla bulduğunuza göre, şimdi buraya bir küçük kod daha ekleyebilirsiniz. Böylece:

<h3>1. Bölüm: Giriş</h3>

şeklindeki kısım şu şekle dönüşmeli:

<h3 id="giris">1. Bölüm: Giriş</h3>

Boşluklara dikkat edin! Yalnızca “id” yazmadan önce bir boşluk bırakıyorsunuz fakat ondan sonra tırnak ile büyüktür işareti arasına boşluk bırakmıyorsunuz.

Tırnak işaretleri arasına yazacağınız metni belirleyin —bu metin sizin bağlantı adresinizin parçası olacağı için yalnızca İngilizce harf ve rakam karakterleri kullanmalısınız, boşluk bırakmamalısınız.

4. adım: Görsel sekmesine geri dönün ve her şeyin düzgün göründüğünden emin olun

Şimdi Görsel sekmesine tıklayın, başlığın ve devamının normal göründüğünden emin olun. Burada normalin anlamı şu: Kodu eklemeden önceki haliyle sonraki hali arasında fark olmaması gerekir.

5. adım: Tıklanacak yere bağlantıyı ekleyin

“Bağlantıadı”nı girdikten sonra mavi renkli “Bağlantı ekle” butonuna tıklayarak kaydedin.

Bağlantının götüreceği noktayı belirlediğinize göre, şimdi artık WordPress “Bağlantı Ekle” penceresini kullanarak bağlantınızı her zamanki gibi oluşturabilirsiniz: Tıklanacak metni tarayın (taradığınız bu metin gidilecek alt başlığa işaret etmeli) ve araçlar menüsünde bağlantı ikonuna tıklayın. Buraya sayfa adresinin (URL) tamamı yerine numara işaretini (#) ve ardından id kısmına tırnak işaretleri arasına yazdığınız “bağlantıadı”nı girin. Sağ alttaki mavi “Bağlantı ekle” butonuna tıklayarak kaydedin. İçerik tablosundaki maddeniz şimdi altı çizili mavi bağlantı olarak görünüyor olmalı.

6. adım: Bağlantınızı test edin

Bağlantıyı eklediğiniz sayfanızı yayınlamadan önce Önizlemeye tıklayarak mutlaka test edin ve çapa linkinizin çalıştığından emin olun! Çapa linkiniz istediğiniz kısma götürüyorsa sorun yok. Götürmüyorsa veya örneğin kendi sayfası yerine Ana sayfaya götürüyorsa, önce HTML’de yaptığınız değişikliği kontrol edin. HTML kodda sorun yoksa, kullandığınız tema veya bileşenler bağlantıları yeniden yazıyor olabilir. Bunun da çözümü şöyle: Sayfa adresi (URL) alanına yalnızca “bağlantıadı”nı değil, tam sayfa adı artı “bağlantıadı”nı girin.

Burada kafa karıştırıcı olabilecek şu durumla karşılaşabilirsiniz: Buradaki çapa bağlantınızı üzerinde çalıştığınız kendi sayfasında bir yere veriyorsunuz. Dolayısıyla bu sayfayı yayınlamadığınız sürece bağlantı verirken kullandığınız bağlantılar penceresinde güncel ögeler listesinde görünmeyecektir. Bu sebeple bağlantı adresini manuel olarak yazmalısınız. Sayfa adresinin sonuna taksim (/) işaretini eklediğinizden ve sonrasına “#bağlantıadı”nı yazdığınızdan emin olun.

Artık yazılarınızda içerik tabloları, dipnotlar ve diğer çapa bağlantılarını kolayca oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Tekrar görüşünceye dek… Öğrenmeye devam edin!

Bu bilgilerden sosyal medya çevrelerinizi haberdar etmek için aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşın.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

1 Yorum