Fotoğraf Etkinlik Gezi / Deneyim

Unutulmayacak Bir Fotoğraf Yürüyüşü

Dünyanın dört bir yanından onbinlerce fotoğraf tutkunu ile birlikte yürüdük.

Her yıl, dünyanın dört bir yanından fotoğraf tutkunları, yeni yerler keşfetmek, ilginç kareler yakalayarak birbirleriyle paylaşmak, yeni arkadaşlıklar kurmak gibi gayelerle —ve de dünya çapında bir büyük nedenin parçası olmak için— aynı gün toplanarak yürüyüşler yapıyorlar. Bu yıl 1 Ekim’de dokuzuncu kez gerçekleştirilen Dünya Çapında Scott Kelby Fotoğraf Yürüyüşüne binden fazla şehir ve 20 binden fazla fotoğraf sever katıldı. Antalya, son beş yıldan beri bu yürüyüşe katılan şehirler arasında yeralıyor. Eski Saat Kulesi yanından başlayan ve Hadrian Kapısı ile Antik Yat Limanı arasında devam eden bu yılki yürüyüşümüzde, Antalya ve fotoğraf sevdalısı yaklaşık 50 kişilik grupla birarada, özellikle Kaleiçi’nin eşsiz zenginliği içerisinde unutulmayacak saatler yaşadık. Yürüyüşe katılan fotoğraf sever arkadaşların birbirinden ilginç fotoğraf ve video paylaşımlarını izlemek için buraya tıklayarak Facebook etkinlik sayfamıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim (Sayfada “Tüm Gönderileri Gör” bağlantısına tıklamayı unutmayın).

“Güzel bir dünyadayız”

Bu tür küresel etkinliklerin en anlamlı yanı, sonuçta güzel bir dünyada yaşadığımızı hatırlamak! Fotoğraf, yaşamın güzelliklerini anlatmanın belki de en etkin yolu. Dünya çapında fotoğraf yürüyüşleri sayesinde her kıtadan aynı tutkuyu paylaşan binlerce fotoğraf severle biraraya geliyoruz, birlikte keşfediyoruz, birimizin gördüğü diğerimize esin kaynağı oluyor ve her birimiz ne kadar harika yerlerde, ne kadar harika insanlarla yaşadığımızı dünyanın geri kalanının gözleri önüne sermeye çalışıyoruz. Bu yıl ayrıca ilham verici bir ilk gerçekleştirildi: Yürüyüşün resmi sayfasından yapılan satış ve alınan bağışlarla Kenya’da bir yetimhanedeki gençlerin eğitim masraflarına katkıda bulunulacak.

old-bazaar-marketplace-shopping-colorful-authentic-bags-lady-antalya

Kapılar ardında rengârenk otantik dünyalar —Thanks to Nataliya Myshko for modelling

Yürüyüş etiketlerimiz #WWPW2016 ve #WWPW2016Antalya

Küresel fotoğraf yürüyüşleri, aynı zamanda yaşadığımız şehrin uluslararası platformlarda tanınmasına eşsiz bir katkı sağlıyor. Antalya ile birlikte dünyanın yüzlerce farklı noktasında etkinliğe katılan fotoğraf tutkunlarının paylaşımlarını #WWPW2016 #WWPW2016Antalya etiketleriyle Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medyadan da takip edebiliyoruz. Yürüyüşün organizatörü, çok satan fotoğraf ve Photoshop kitapları yazarı/eğitmeni Scott Kelby’nin Twitter ve Facebook’taki binlerce takipçisiyle Antalya paylaşımlarını buraya tıklayarak Facebook etkinlik sayfamızda görebilirsiniz.

Yürüyüş sırasında çektiğim birkaç fotoğraf

Bu sayfaya yürüyüş sırasında yakaladığım birkaç kareyi serpiştirdim. Yarışmalara göndermek için bunlardan birine karar vermem gerekiyor. Diğer paylaşımlarımı buraya tıklayarak Instagram hesabımdan ve buraya tıklayarak Twitter hesabımdan da görebilirsiniz.

old-city-antalya-girl-standing-authentic-street-architecture

Kesik minare —İzleyicinin bakışlarını yönlendiren kılavuz çizgiler (hatlar), kesik minareyi fotoğrafın diğer ilgi merkezi durumuna getiriyor

Eğlence devam ediyor

Yürüyüş sırasında çekilen özgün ve yaratıcı en iyi fotoğrafları muhteşem ödüller bekliyor —fotoğraf ve video yarışmaları hakkında ayrıntılı bilgiyi daha önceki blog yazımda paylaşmıştım (yazı için buraya tıklayın). Yarışmalar için oluşturulan yeni sayfadan katılımcılar yürüyüş sırasında çektikleri ve en çok beğendikleri bir fotoğraflarını 2 -16 Ekim tarihleri arasında gönderebilecekler. Sözkonusu sayfaya gitmek için buraya tıklayın.

photographer-woman-sitting-authentic-house-old-city-antalya

Kaleiçi’nin taş duvarlı, dar, çiçekli sokaklarında kısa bir mola —Modelliği için Aşkın Argun’a teşekkürler.

Fotoğraf yüklemek için izlenecek adımlar

Yarışmalara katılım konusunda blogumda yazacağımı belirtmiştim. Buna göre fotoğraf yüklemek için izlenmesi gereken adımlar:

1- Mavi renkli “Sign Up and Submit Photo” butonuna tıklayın
2- Facebook veya kullanıcı adı, şifre ve emailinizle giriş yapın, seçtiğiniz fotoğrafınızı yükleyin.

Yarışma sayfasında kurallar (Rules) altında her katılımcının yalnızca bir fotoğraf yükleyebileceği, fotoğrafın çekim sonrası Photoshop, Lightroom gibi programlarla işlenebileceği, ayrıca orijinallik ve yaratıcılık içeren fotoğrafların şansının yüksek olduğu belirtiliyor. Bunlar dışında herhangi bir kısıtlama yer almıyor.

Tüm katılımcılarımıza bol şans! Bu arada, oylamalara katılmayı unutmayın!

doner-kebap-delicious-lunch-antalya

Acıktınız mı? Antalya’nın meşhur Dönerciler Çarşısından bir İskender sunumu

Yeni etkinliklerde buluşmak üzere…

Tekrar görüşünceye dek… Fotoğraf çekmeye devam edin.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.