Fotoğraf İşleme Lightroom Photoshop

Photoshop’ta Yüksek Geçiş (High Pass) Filtresi ile Ayrıntıları Belirginleştirin

Photoshop’ta Yüksek Geçiş Filtresi (High Pass Filter) ile görüntülerinizdeki ayrıntıları nasıl daha belirgin (net) hale getirebileceğinizi öğrenin.

Photoshop’ta “Yüksek Geçiş Filtresi” (High Pass Filter), fotoğrafınızdaki ayrıntıları belirginleştirmenin bir aracıdır. Keskinleştirmeye (sharpness) benzer şekilde, aydınlık ve karanlık kısımlar arasındaki kontrastı artırır. Ancak keskinleştirmenin aksine değişikliği yalnızca kenarlara uygular.

Photoshop

Photoshop’ta önce, katmanın bir kopyasını çoğaltın. Ardından, “Filtre > Diğer > Yüksek Geçiş” (Filter > Other > High Pass) yolunu izleyin. Görüntünüze göre, “Yarıçap’ı” (Radius) 5 ile 15 arasında bir değere getirin. Sonra katmanın “Karışım Modunu” (Blend Mode) “Yumuşak Işığa” (Soft Light) çevirin ve sonucu kontrol edin. Eğer daha güçlü bir belirginleştirme istiyorsanız “Yumuşak Işık” (Soft Light) yerine “Kaplama” (Overlay) karışım modunu seçin.

Fotoğraf Düzenlemenin 20 Temel Adımı Email Kursu

Kusursuz Yüksek Geçiş Filtresini yaratmak istediğinizde ileri geri gitmelerden kaçınmak için önce daha yüksek bir yarıçap ayarlayın. Eğer etki çok kuvvetliyse katmanın opaklığını azaltabilirsiniz.

Yüksek Geçiş filtresi uygulamadan önceki görüntü

Yüksek Geçiş filtresi uygulamadan önceki görüntü

Yüksek Geçiş filtresi uyguladıktan sonraki görüntü

Yüksek Geçiş filtresi uyguladıktan sonraki görüntü

Yeni katmanınızın Saydamlık (Opacity) değerini değiştirerek etkinin gücünü farklılaştırabilirsiniz.

Lightroom

Lightroom’da Yüksek Geçiş Filtresi yoktur. Bununla birlikte, Fotoğraf Düzenlemenin 20 Temel Adımı Kursunda 10 numaralı derste gördüğümüz “Berraklık” (Clarity) ile benzer bir efekt uygulayabilirsiniz.

Yüksek Geçiş filtresini yalnızca seçili alanlara uygulamanız da mümkün. Bunun için bir katman maskesi ekleyin ve ayrıntılarının belirginleştirilmesini istemediğiniz kısımları maskeleyin.

Bu dersten maksimum faydayı elde etmeniz için şimdi uygun bir fotoğrafınızı açın ve öğrendiklerinizi kendiniz uygulayın.

Fotoğraf çekmeye devam edin!

Fotoğraf Düzenlemenin 20 Temel Adımı Email Kursu hakkında bilgi >


Photoshop ve Lightroom’un en yeni versiyonları da dahil Adobe’nin fotoğrafçılığa yönelik gerekli tüm araçlarını (Creative Cloud) ücretsiz indirmek ve 30 günlük deneme sürümünü kullanmaya başlamak için buraya tıklayın.


 

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.