Yönetim

Hayal Ettiğiniz Gibi Bir Ekip Yaratmanın 7 Kuralı

Her yöneticinin hayal ettiği gibi bir ekip yaratmak için 7 önerimi okuyun.

Projelerin uygulama aşamasını iyi bir ekiple yürütmek keyifli bir iştir. Her yöneticinin hayal ettiği gibi bir ekip yaratmanın belli başlı kuralları söz konusu. Doğru kişileri biraraya getirdikten sonra bu kuralları hayata geçirmek güçlü bir yönetim becerisi gerektirir. Burada sıralayacaklarımı, daha çok duygusal zeka ile yöneticilik becerileri olarak kabul edebilirsiniz.

1- Yönetici, ekip üyelerinin yaptıkları işi bilecek ve yapabilecek donanıma sahip olduğunu hissettirmelidir.

2- Ekip üyeleri, yaptıkları işleri daha iyi yapmaları için yöneticinin desteğini ve çalışma ortamlarında kendilerini geliştirebildiklerini hissetmelidirler.

3- Çalışma ortamında açıklık ve şeffaflık kültürü, bu sayede güven duygusu hâkim olmalıdır. İhtiyaç duyulan bilgiye her ekip üyesi rahatlıkla erişebileceğini hissetmelidir.

4- Ekip üyeleri kendilerini rahatlıkla ifade edebildikleri bir ortamda çalıştıklarını hissedebilmeli ve iletişimde sorun yaşamamalıdırlar.

5- Ekip üyeleri gereksiz kurallarla baskı altında tutulduklarını hissetmemelidirler.

6- Ekip üyeleri yaptıkları işlerin takdir edildiğini ve kendileriyle iftihar edildiğini hissetmelidirler.

7- Ekip üyeleri işe yaradıklarını ve faydalı olduklarını hissetmelidirler. Ekibe ait tüm başarılardan kendilerine pay çıkarıp gurur duyabilmelidirler.

Elbette bunlar olmadan da ekipler çalışabilir ve iyi işler yapabilirler. Ancak bu kuralları uygulayabilen ekipler işlerini severek yürütürler ve çalışma hayatlarında mutlu olurlar.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. 

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.