Fotoğrafçılık İpuçları

Güzel Bir Konu ile İyi Bir Fotoğraf Arasındaki Fark

Güzel bir konu ile iyi bir fotoğraf arasındaki farkı farkederek daha iyi fotoğraflar çekmeyi öğrenin.

Ocak ayı ANFAD Temel Fotoğraf Eğitiminde vereceğim Kompozisyon dersi için hazırlıklarımı yaparken fotoğrafın sanatsal yanına biraz daha fazla değinmem gerektiğine karar verdim. Bu arada yaygın bir yanlış yaklaşımdan yola çıkarak yapılacak anlatımın daha etkili olabileceğini düşündüm. Özellikle facebook grupları ve diğer sosyal medyada iyi fotoğraf adına yapılan paylaşımlara baktığımızda sanırım birçoğumuzun dikkatini çeken bir konu.

Elbette hepimizin fotoğraf çekmek için güzel konular bulma isteği var, bu son derece doğal. Günbatımı, deniz kıyısı, şelaleler, evcil hayvanlar, çiçekler ve benzeri güzellikler her fotoğraf severi cezbediyor. Ancak bu noktada içine düşebileceğimiz bir yanılgıyı görmemiz gerekiyor: Birçoğumuz güzel, sevimli veya hoş bir konuyu fotoğrafladığımız zaman, iyi bir fotoğraf çekmiş olduğumuzu düşünmeye başlıyoruz. Yani “iyi bir konu eşittir güzel görüntü, o da eşittir iyi fotoğraf” şeklinde doğrudan bir mantık yürütmeye gidiyoruz. Açık söylemek gerekirse, eğer fotografi becerilerimizi geliştirmek istiyorsak bunun çok yararlı bir yaklaşım olmadığının farkına varmamız gerekir! Çünkü fotoğraf değeri açısından, konunun güzelliği ötesinde belirleyici olan, bizim yakaladığımız görüntünün özelliği, göze çarpıcılığı, dikkat çekmesi ve kendini göstermesidir. Öne çıkardığı özellik, aktardığı anlam veya bir hikâye var mı? Hissettirdiği duygular neler? Bunları hesaba katmadığınız zaman, estetik açıdan güzel bir konuyu fotoğrafladığınızda, iyi bir fotoğraf çekmiş olduğunuz yanılgısına düşmeniz kolaydır. Oysa gerçekte güzel bir konu ile iyi bir fotoğraf arasında bazen büyük bir uçurum olduğunun altını çizmek gerekir. Bu yazıyı bu boşluğu kapatmamıza yardımcı olabileceğini düşünerek kaleme aldım. Zira farkına vardığımız her ayrıntı, bizi sonrasında yeni bir şey öğrenmeye iter.

Shutterstock Over 20 millon stock photos

O halde, bunu bilerek hemen şimdi nasıl daha iyi fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz? Doğrusu buna kimsenin otomatik bir çözüm bulduğunu düşünmüyorum. Bu işe emek vermek gerekiyor. Verdiğiniz emek kadar sonuç alabileceksiniz. Zor geleni yapmaya başlayın! Sıradan şeylerin müthiş fotoğraflarını çekmeyi deneyin! Kameranızın ayarları ile oynayın ve farklı odak uzaklıklarında çekimler yapın! Farklı diyafram açıklıklarının, farklı estantane ve farklı ISO değerlerinin verdiği sonuçları keşfedin. Yeni bakış açıları geliştirin. Aynı konuyu aşağıdan ve yukarıdan fotoğraflayın. Vizörden bakarken, kameranızı sağa sola, aşağı yukarı hareket ettirerek farklı çerçevelerin nasıl göründüğüne bakın! Çekin, beğenmezseniz silin, tekrar çekin! Nasılsa eskiden olduğu gibi çektiğimiz fotoğraf kusurluysa filmimiz yanmıyor. Zor geleni yapmaya başladığınızda, değişimin de başladığını göreceksiniz. Alışageldiğiniz o rahat bölgenin adım adım dışına çıkın ve farklı neler yapabiliyorsunuz, onları keşfedin! Eğer bunu yapabilirseniz, fotoğraflamak için sürekli güzel şeyleri aramak zorunda hissetmeyeceksiniz. Bunun için iyi bir açıklamanız olacak: Kendi kapasitemizin bizi nerelere götürebileceğini görmek istiyoruz. Artan bilgi ve becerilerimizle neler yapabileceğimizi görmek istiyoruz. Sürekli otomatik çekim modunu kullanmayışımızın da iyi bir açıklaması olacak: Kameramız bize başka hangi imkânları sunuyor, onları görmek istiyoruz.

Eğer sıradan bir konuyu alıp ondan eşsiz güzellikte fotoğraflar çıkarabiliyorsanız, işte o zaman bir şeyler başarıyorsunuz demektir. Sıradan bir anda ilginç hikâyeler yakalayabiliyorsanız, fotoğrafçılığınıza yeni bir şeyler katmaya başlamışsınız demektir. Çünkü fotoğrafçılığımızı farklı kılacak olan, fotoğrafladığımız konulardan çok, kendimize özgü fotoğraflama tarzımızdır!

Bu konu üzerine daha çok şey söylemek mümkün, fakat ana temayı yakaladığınızı düşünüyorum. Sorunuz veya katkınız varsa, lütfen aşağıdaki yorum kısmında paylaşın!

Yeni bir yazıda görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.