Web / Bilgisayar

Grup Emaillerini Alamayışınızın Nedenleri ve Çözümü

Bazı email sunucuları tüm toplu emailleri şüpheli görüp doğrudan spam klasörüne gönderebiliyor. İşte çözümü.

Email grubu abonelerinin gelen kutularında e-postaları görmemelerinin sebebi genellikle spam filtrelerinin olmasıdır. Bazı email sunucuları tüm toplu emailleri şüpheli görüp doğrudan spam klasörüne gönderebiliyor. Bu durumda bazen beklediğiniz bir emaili hiç görmüyorsunuz. Gönderdiğim emaillerin spam klasörüne gitme sorununu ortadan kaldırmak için yapılması gereken şey, ‘Kimden:’ alanındaki adres veya ismi adres defterinize eklemeniz. Adres defterinizde kayıtlı kişilerden gelen emailler Spam klasörüne gitmez.

Gönderen adresimi “Kişiler Listesine / Adres Defterinize” ekleyin

Bunun için gönderdiğim emaillerin sağ üst köşesinde yeralan “Bizi Adres Defterinize ekleyin (Add us to your address book)” bağlantısına tıklamanız yeterli.

Eğer Gmail kullanıyorsanız, bunun bir diğer yolu da aşağıdaki grafiklerde gördüğünüz şekilde emaillerimi açtığınızda sağ üst köşesinde göreceğiniz aşağı bakan oka tıklayarak açacağınız seçeneklerden “Baki Karaçay adlı kişiyi Kişiler Listesine ekle”yi seçmek.

“Baki Karaçay adlı kişiyi Kişiler Listesine ekle”yi seçin.

Kişiler listesine ekleme işlemini aşağıdaki grafikte gördüğünüz mavi kutudaki (emailin dışında sağ üstte) aşağı bakan oka tıklayarak “Kişilere ekle”yi seçerek de yapabilirsiniz.

“Kişilere ekle”yi seçin.

Bunu yaptığınızda gönderdiğim yararlı bilgiler artık Spam veya Çöp Kutusu klasörüne gitmeyecektir. Eğer hâlâ emailleri göremiyorsanız farklı sebepleri araştırmak gerekir.

Email adresinizi yanlış yazmış olabilirsiniz

Eğer hiç email almıyorsanız, email adresinizi kaydederken yazımda bir hata yapmış ve geçersiz bir adres yazmış olabilirsiniz. Bu durumda ilk gönderimde geçersiz adres listeden otomatikman siliniyor. Eğer hiç email almadıysanız, adresinizi yeniden kaydedin ve doğru yazdığınızdan emin olun.

Email almak istediğiniz İlgi Alanlarınızı doğru seçtiğinizden emin olun

Email grubuna kaydınızı yaparken eğer İlgi Alanları kısmında “Tüm Blog Yazılarını” seçmediyseniz, yalnızca seçtiğiniz belirli ilgi alanlarına yönelik bildirimleri alırsınız, diğerlerini almazsınız. Farklı konulardaki bildirim almak istediğinizde, gelen bir mailin en üst veya en altın kısmında yeralan “bilgilerinizi değiştirin” bağlantısına tıklayarak tercihlerinize yenisini ekleyebilirsiniz.

Spam filtre ayralarınızı kontrol edin

Eğer Adres Defterinize ekli bir isim tarafından gönderilen emailleri hâlâ Gelen Kutunuzda göremiyorsanız, spam filtre ayarlarınızı kontrol edin ve gönderilen içeriğin veya gönderen adresinin engellenmediğinden emin olun.

Gmail’de “Tanıtım” sekmesini kontrol edin

Eğer yukarıdaki kontrollerden sonra hâlâ emailleri Gelen Kutunuzda göremiyorsanız, Gmail kullanıcıları için bunun en olası nedeni, emaillerin “Tanıtım” kategorisine (sekmesine) düşmesi nedeniyle “Gelen Kutunuzda” görünmemesidir. Gmail kullanıcılarının gönderdiğim emailleri kaçırmaması ve doğrudan Gelen Kutusunda görmesi için yapması gerekenleri anlattığım yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Email servis sağlayıcınız emailleri bekletiyor olabilir

Yahoo, Hotmail, AOL gibi bazı servis sağlayıcıları toplu mailleri küçük gruplar halinde dağıttıkları için kullanıcılarına bazen emaillerin ulaşması 24 saate kadar zaman alabiliyor.

Firewall engelliyor olabilir

Bazen firmaların veya üniversitelerin kullandığı filtreler toplu emailleri şüpheli görüp alıcıya varmasına engel olabiliyor. Bunu önlemek için kurumun kullandığı filtrenin beyaz listesini gözden geçirmek gerekebilir. Firma veya Üniversiteler, email gönderen IP adresini beyaz listeye eklenmesiyle sorunun çözümünü sağlayabilir. Bunun için bilgi işlem veya IT departmanından yardım almak gerekir. (Kullandığım Mailchimp server’larının email dağıtım IP’leri:  205.201.128.0/20 ve 198.2.128.0/18).

Konuyla ilgili şu önemli yazıya da göz atmayı unutmayın!

Gmail Kullanıcılarının Emaillerimi Kaçırmaması İçin Yapması Gereken Şey

Görüşmek üzere. Hoşçakalın!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizin de haberdar olması için, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.