Fotoğraf Satışı Fotoğrafçılık İpuçları İleri Fotoğraf

En Çok Satan Stok Fotoğrafların Özellikleri

Stok fotoğraf sitelerinde hangi tür fotoğrafların daha çok satıldığına dair ipuçları.

“En çok hangi tür fotoğraflar satıyor?”

Bu sorunun stok fotoğraf sitelerine en çok sorulan soruların başında geldiği belirtiliyor. Son derece doğal bir soru, çünkü stok fotoğrafçıların hepsi yükledikleri fotoğraflarla para kazanmayı istiyor ve hiç biri satılmayacak fotoğraflar yükleyerek zaman kaybetmek istemiyor.

Alıcılara hitap eden fotoğraflar hangi özelliklere sahip?

Eğer siz de zaman kaybetmek istemiyorsanız, alıcılara daha çok hitap eden fotoğrafların özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Aşağıya yazdıklarım, bu tür sitelerde okuyup inceleyebildiğim kadarıyla hangi tür fotoğrafların daha çok satıldığına dair ipuçları içeriyor.

Güncel temalar

Öncelikle aranan fotoğrafların güncel olaylara, mevsimlere, yeni trendlere ve diğer belli faktörlere göre günbegün değişebildiğini bilmek gerek. Örneğin belirli anma günlerinin veya özel günlerin temasına yönelik fotoğrafların günü geldiğinde çokça satması beklenen bir durum. Ancak yaşam tarzı (lifestyle) kategorisindeki fotoğraflar her zaman çok satanlar arasında. Bunlar grafik tasarımcıların ve reklamcıların en sık kullanabileceği fotoğraflar.

Göz zevkine ve duygulara hitap eden kompozisyon

Fotoğrafın öncelikle kompozisyondan işlemeye kadar kaliteli ve hatta kusursuz olması birinci temel koşul. Göz zevkine ve duygulara hitap ediyor olması ikinci koşul. Fotoğraflarda bir yaşam unsuru olması (başta model) bu bakımdan satış kapasitesini artıran önemli bir unsur. Elbette aktif bir kompozisyon ve kurgu olabilir, ancak model kameraya bakmamalı ve fotoğraf sahnelenmiş izlenimi vermemeli. Doğal ve samimi bir anı canlandırıyor olmalı (Haberim yokmuş gibi çek pampa :) Fotoğrafın tanımlanabilir bir ortamı yansıtması ve ilk bakışta arzulanan bir hissi uyandırması önemli. Bakan kişi fotoğrafın ne tür bir ortamda, nasıl bir zamanda çekildiğini anlatan bir hikayeyi kolaylıkla tanımlayabilmeli. Örneğin, sahilde bisikleti ile dolaşırken manzaranın tadını çıkarmak için mola vermiş bir genç. Konunun fotoğrafın tam ortasını işgal ediyor olmamasına özellikle dikkat edilmeli. Kompozisyonda yeralan araçların, tutkunlarının aradıkları tarza sahip, meraklıları arasında popüler seçimler olması önemli. Örneğin, rastgele bir bisiklet yerine, popüler renk ve görünüme sahip, cazip ve havası olan bir bisikletin, fotoğraftaki görüntüsü de göz alıcı olacak ve kendini diğerlerinden ayıracaktır. Son zamanlarda ton ve işleme teknikleriyle güncel ve modern efektler vermek ayrıca iyi iş yapıyor.

Alıcının ihtiyaçları

Fotoğrafçının, alıcının ihtiyaçlarını gözetmesi de yadsınamayacak öneme sahip: Yayıncının kroplayabilmesine ve üzerine yazı ekleyebilmesine imkân veren uygun boş bir alan bırakılması satış için fotoğrafı avantajlı duruma getiriyor.  Teknik detaylar da gözden kaçmamalı: Fotoğrafta ticari marka ve logoların yeralmaması gerekiyor. Aynı konunun farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları, alıcıların görüntülenen konuyu daha iyi tanımalarına ve aradıkları görüntü olup olmadığına karar vermelerine yardımcı oluyor. Eğer model ile çalışılmışsa izin belgesini göndermeyi unutmamalı.

Anahtar Sözcükler

Fotoğraf her bakımdan harika olabilir ancak hepsinden önemlisi, arandığında bulunması için uygun bir isim ve yeterince ilgili anahtar sözcükle fotoğrafın desteklemesi.

Bol şans ve iyi kazançlar. Fotoğraf çekmeye devam edin!


Bu bilgilerden daha çok fotoğrafseverin yararlanması için lütfen beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.