Proje / Yönetim

Avrupa Birliği Projelerinin 3 Temel Aşaması

Hibelerden yararlanarak çokuluslu AB projeleri uygulamada başarılması gereken temel aşamalar

Hibelerden yararlanarak çokuluslu projeler uygulamayı düşünüyorsanız, öncelikle bu yazıda değindiğim temel bilgiyi edinmenizde yarar var.

Başarılı Avrupa Birliği projelerinin 3 aşaması

AB hibe programlarından yararlanarak projeleri sonuçlandırabilmek için özellikle 3 aşamayı yerine getirmede başarılı olmak zorunludur.

1. aşama, güçlü bir proje hazırlayabilmektir. Proje hazırlama aşaması, sizi öngörülen hedefe ulaştıracak zamanın, faaliyetlerin ve bütçenin planlanmasını içerir. Bu yönüyle projenizin, özgün ve kaliteli içeriğiyle diğer başvurular arasında farkını ortaya koyabilmesi önemlidir.

2. aşama, hazırladığınız projeye finansman temin etmek amacıyla hibe başvurusunda bulunmaktır. Bunun için farklı kuralları olan çeşitli programlar mevcuttur. Hibe başvurusu, hibenin kullanılması ile yerine getirilecek proje faaliyetlerine dair bir taahhüt niteliği taşır.

3. aşama, elde edilen finansman ile planlanan faaliyetleri yürütmek; bir diğer ifadeyle, program kurallarına göre projenizi uygulamaktır.

Bir projeyi hayata geçirebilmenin koşulu finansman temin edebilmektir. Finansman ihtiyacını karşılamak üzere bir tüzel kişilik adına uluslararası ya da ulusal hibe programlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak hibe temini için başvuru formlarını doldurma işlemi, “projenin hazırlanma” aşaması tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

Burada sıraladığım her 3 aşamayı başarıyla sonuçlandırabilmek, ancak bu alanlarda iyi eğitim almakla mümkündür. Bu eğitimlerin neler olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın.

AB Projeleri ile ilgili paylaşımlarımı buraya tıklayarak Baki Karaçay ile AB Projeleri Facebook sayfamdan da takip edebilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.