Etkileyici Fotoğraflar Çekmek İçin Kullanabileceğiniz 3 Farklı Bakış Açısı

Güzel kareler yakaladığınızda fotoğraflarınızı genel bir alışkanlıkla hemen göz hizasından çekiyorsunuz değil mi? Peki çektiğiniz fotoğraflar vermek istediğiniz mesajı tam anlamıyla iletiyor mu?

İster iPhone, iPad veya başka bir aygıtla, isterse DSLR kameranızla çekiyor olun, fotoğraflarınızdaki nesnelerin algısını ve mesajını değiştirmenin kolay bir yöntemi var. Yalnızca kameranızı tuttuğunuz düzeyi değiştirerek hemen etkileyici fotoğraflar çekmenizi sağlayacak bir görsel ilke.

İstediğiniz mesajı vermek için kompozisyon oluştururken 3 farklı bakış açısı kullanabilirsiniz. Bunlardan hangisini uygulayacağınıza karar vermek için önce fotoğrafını çekeceğiniz konuyu nasıl göstermek istediğinizi düşünün. Olduğu gibi mi görünsün istiyorsunuz; yoksa heybetli mi ya da basit ve küçük mü?

1- Göz seviyesinden çekim

Eğer kameranızı insan boyunda tutarak çekim yaparsanız, fotoğrafa bakan kişi sanki “oradaymış” gibi hisseder. Göz seviyesinden çekilmiş fotoğraflar yaşadığımız dünyayı günlük algımızla yansıtır. Normal hissini verir ve bakanın görüntüyle kendini birarada hissetmesini sağlar.

2 – Aşağıdan çekim

“İhtişamlı” görüntüler elde etmek istiyorsanız kameranızı insan boyundan daha aşağı seviyede tutarak çekin! Yere yakın bir düzeyden bakışla olduğundan çok daha heybetli görünümler elde edebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak beklenmedik yerlerde ilgi çekici estetik açılar yakalayabilirsiniz. Örneğin, kameranızı yere yaklaştırarak laleleri gökyüzüyle ve güneşle birlikte fotoğraflayabilirsiniz. Benzer şekilde, küçük bir kitabın veya biblonun dev bir anıt gibi heybetli görünmesini bile sağlayabilirsiniz.

3- Yukarıdan çekim

Kameramızı insan boyundan daha yüksekte tutarak çektiğimiz fotoğraflar “küçümser” algı yaratır. Göz seviyesinden ne kadar yukarından çekerseniz, nesneler olduğundan o kadar küçük görünür ve aktarılan mesajla bir küçümseme hissi oluşur. Örneğin bir binanın tepesinden devasa bir kentin kuş bakışı görüntüsü veya bir tepeden aşağıda kıvrılan yolun görüntüsü adeta avucunuzun içinde minnacık bir yermiş hissini verir.

Yukarıdan bakış
Çitdibi yolu, Antalya | © Baki Karaçay

Uygun durumlarda karşınızdaki görüntüyü bu üç farklı bakış açısından fotoğraflayarak hangisiyle daha etkileyici kompozisyon oluşturduğunuza kendiniz karar verebilirsiniz. Anlatımı güçlü bakış açıları yakaladığınızda fotoğrafınıza bakan kişiyi biraz daha fotoğrafın içerisine çekersiniz. Denemeler yaparak aşağıdan ve yukarıdan çekimlerle farkınızı belli edin!

İşi biraz daha ileri düzeye taşıyıp her iki bakış açısını birarada barındıran görüntülerle çevrenizdekileri şaşırtmak isterseniz buraya tıklayarak bir sonraki yazımı okuyun.

Tekrar görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin!Bu bilgilerden Facebook, Twitter, G+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen AB Projeleri Koordinatörü ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmeni görevlerini yürütüyor. Fotoğraf çekmeye üniversite yıllarında, dijital fotoğrafa ise yoğun olarak 2011'de başladı. ANFAD Temel Fotografi Eğitimlerinde Çekim Teknikleri ve Kompozisyon dersleri veriyor.
Takip edin