Alt Tema (Child Theme) Nedir, Ne işe Yarar, En Kolay Nasıl Oluşturulur? | BakiKaracay.com

Alt Tema (Child Theme) Nedir, Ne işe Yarar, En Kolay Nasıl Oluşturulur?

WordPress ve tema güncellemeleri bazen web sitesi sahiplerinin korkulu rüyası olabiliyor. Çünkü her WordPress veya tema güncellemesi sonrasında kullandığınız temada daha önce yaptığınız güncellemeleri birer birer eski haline getirmeniz gerekebilir. Oysa bu sıkıntıyı yaşamamamız için geliştirilmiş kolay bir çözüm yolu var. Bunu henüz keşfetmediyseniz, bu yazıyı okuyup anlatacağım yöntemi mutlaka kullanmanızı öneririm.

Ana (ebeveyn) tema ve alt (çocuk) tema

Orijinal isimleri”parent theme” ve “child theme”. “Ebeveyn tema” ve “çocuk tema” olarak da direkt çevriliyor olmalarına karşılık buradaki anlatımda “ana tema” ve “alt tema” tabirlerini kullanacağım. WordPress blogunuzda kullandığınız tema için bir “alt tema” oluşturduğunuzda, temanız doğal olarak “ana tema” adını almaya başlıyor. Bu konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri ve sonuca en kolay şekilde ulaşmanın yolunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Alt tema nedir?

Alt tema, WordPress temalarda güncellemeler yaparken, kullanıcının temada daha önce yaptığı değişikliklerin korunması için geliştirilmiş bir yöntem. Blogunuzda kullandığınız bir WordPress temasına yaptığınız değişikliklerin ayrı bir tema olarak paketlenmesine alt tema (child theme) denir. Bu paket yalnızca tema üzerinde yaptığınız değişiklikleri içerir ve tema üzerinde yaptığınız tüm değişiklikler bu paketin içinde yeralır.

Alt tema neden kullanılır? Faydaları nelerdir?

Alt tema, ana temanın tercih ettiğiniz özelliklerini, fonksiyon ve stil değişikliklerini güvenli bir şekilde korumaya yarar. Eğer bir temayı doğrudan kullanırsanız, bir WordPress güncellemesi yaptığınızda veya kullandığınız tema sürümünü güncel hale getirdiğinizde, blogunuzda yapmış olduğunuz tüm değişiklikler ve düzenlemeler bir anda uçup gidebilir. Ancak eğer alt tema kullanırsanız, yaptığınız değişiklikler güncelleme sonrasında kaybolmaz, olduğu gibi korunur. Alt tema kullanmak böylece zaman ve emek kaybını önler. Ayrıca alt tema kullanımı, WordPress tema geliştirme konusunu öğrenmenize yarar. Alt tema kullanmanın öncelikli getirisi, kullandığınız tema ile sitenizin görünümünde yaptığınız tercihleri, değişiklikleri (özelleştirme ve bileşenlere dair) güncellemeler sebebiyle kaybetme riskini ortadan kaldırmasıdır.

Alt tema nasıl oluşturulur?

Alt tema kullanabilmeniz için yapılması gereken şey, kullandığınız temanın bir alt temasını oluşturmaktır. Alt tema oluşturulması için ilk yapılması gereken şey, sitenizin /wp-content/themes dizini içinde yeni bir dizin (klasör) oluşturmaktır. Bunu manuel olarak da yapabilirsiniz. Bunun için “temanızınismi-child” şeklinde alt temanızı ve onun içine bir style.css dosyası oluşturup düzenleyerek, üst temanın stilini kullanarak yaptığınız değişiklikleri algılamasını sağlamanız gerekir.

Alt tema oluşturmanın en kolay ve hızlı yolu

Kodlarla uğraşmak sonuçta hem zaman alıcı ve hem de tecrübeli olmayanlar için riskli bir yoldur. Belki siz de şimdiye dek alt tema oluşturmak için hayli uğraştınız, ancak bunun için artık kodlarla uğraşmaya gerek yok, çünkü “Child Themify” isimli bir eklenti (plug-in) mevcut. Siz sadece bu eklentiyi kuruyorsunuz, hiç bir kodlamaya gerek duymadan o sizin için alt temanızı yaratıyor. Hepsi bu.

1. adım:

Bunun için WordPress Başlangıç menünüzde “Eklentiler > Yeni Eklenti” yolunu izleyerek “Child Themify” ismini aratın; bulduğunuzda kurun ve etkinleştirin. Ardından yüklü eklentilerinize baktığınızda Child Themfy eklentisini aşağıdaki şekilde görerek emin olun.

alt-tema-etkinlestir

Böylece bir tıkla alt tema oluşturmanızı sağlayacak eklentiyi etkin hale getirmiş oldunuz.

2. adım:

Şimdi yapmanız gereken şey kullanmak istediğiniz temaya bunu uygulamak. Bunun için ilk olarak WordPress Başlangıç menünüzde “Görünüm > Temalar” yolunu izleyin. Seçtiğiniz temanın üzerine geldiğinizde “Tema detayları” butonu görünür hale gelecektir.

 

 

Tema detayları’na tıklayın. Seçtiğiniz temanın detaylarına girdiğinizde, sayfanın altında aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz.

alt-tema-yapimi

Bir alt tema oluşturmak için “Create a child theme” butonuna tıklamanız yeterli. Son adımda oluşturduğunuz alt temaya bir isim vermeniz istenecek. Bir isim yazıp “Let’s go!” butonuna tıklayın.

“Your child theme was created succesfully” mesajını gördüğünüzde alt temanızı başarıyla oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Sonrasında, oluşturduğunuz alt temayı etkinleştirerek kullanabilirsiniz. Artık WordPress güncellemelerini gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Bundan böyle yapacağınız WordPress ve tema güncellemeleri, sitenizde yapmış olduğunuz değişiklikleri yok etmeyecektir.

Tekrar görüşünceye dek… Öğrenmeye devam edin!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın.

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu'nda Koordinatörlük görevini yürütüyor. Avrupa Birliği Projeleri yanısıra Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmenliği yapıyor. Gönüllü olarak Fotoğrafçılık (Çekim Teknikleri ve Kompozisyon) ile Kayak dersleri veriyor, bağlama çalıyor.
Takip edin

4 thoughts on “Alt Tema (Child Theme) Nedir, Ne işe Yarar, En Kolay Nasıl Oluşturulur?”

  1. Merhaba, yazınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ben premium lisanslı temalar kullanıyorum ve her premium temanın yanında bir çocuk teması mevcut. Burada ne yapmam gerektiğini pek anlayamadım. Yani gerçekte hangi tema etkin olacak ve en baştan sona doğru nasıl çalışacağız onu merak ediyorum. Çocuk temayla mı çalışılacak yoksa ana temayla mı? Ya da ana temayla website hazırlandıktan sonra çocuk tema mı etkin hale getirilecek. Bu konuda bir çıkış yolu belirtirseniz memnun olurum. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

    1. Merhaba. Alt temayı kullanmanız, ana temayı güncellediğinizde özelleştirmelerinizin kaybolmamasına yarar. Sitenizi ana temayla hazırlayıp alt temayı etkin hale getirebilirsiniz. Böylece alt tema, ana temanın görünümünü ve tüm işlevlerini devralır; yaptığınız özelleştirmeler ana tema dosyalarından ayrı tutulur.

  2. Birçok websitesinde child dosyasının manuel yapılması anlatılmış, sizin anlattığınız en pratik olanı teşekkürler. Yalnız benim sormak istediğim şey şu, hali hazırda kullanmamız gereken tema “ana tema” mı yoksa “child tema” mı, child kullanırsak eklenti filan eklenemiyor malum. Bir de ana temada yapılan değişiklik child temaya otomatik mi kaydediliyor, ek birşey yapmıyoruz yani

    1. Sitenizi ana temayla hazırlayıp alt temayı etkin hale getirebilirsiniz. Sonrasında tıpkı ana temadaki gibi eklentileri vs. kullanabilirsiniz. Ek bir şeye gerek yok.

Yorumunuzu Ekleyebilirsiniz