Web / Bilgisayar

Yanlışlıkla Gönderdiğiniz Emaili Geri Almanın Yolu

Gönderdiğiniz emaili karşı taraf okumadan geri alabilmek için “Göndermeyi geri al” özelliğini etkinleştirin!

Tıkla! Gönder! “EYVAHH!”

Emaili gönder tuşuna bastığınız son anda bu duyguyu en son ne zaman yaşadınız? Tam o anda bir yazım hatasını farkettiğiniz? Eklenmesi gereken dosyaların yerinin boş olduğunun gözünüze iliştiği? Ya da yanlış kişiye gönderdiğinizi farkedip pişman olduğunuz?

Böyle bir eyvahın sonrasında yaşanan heyecana Anne Hathaway ve Robert De Niro’nun, tecrübenin asla yaşlanmadığını anlatan harika filmi Intern’i (Stajyer) izlerken gülmüş olabilirsiniz. Ancak kendi başımıza geldiğinde buna pek gülemiyoruz. Hatta karşı taraf okumadan maili geri alabilmenin bir yolu olması gerektiğine inanmaktan bir süre vazgeçemiyoruz. Oysa aşağıdaki grafikteki gibi gönderdiğimiz iletiyi geri alma seçeneği olsaydı ve yanlışı telafi edebilseydik, ne güzel olurdu değil mi?

“Geri al”a tıklayın ve emailinizi karşı taraf okumadan geri alın :)

İyi haber, Google bu güzelliği yaptı! Gmailde şimdi bu mümkün! Kısa bir süre bu şans veriliyor, hızlı davranmanız gerekiyor ama yine de yeri geldiğinde dünyalara değecek bir süre bu: Unutmayın, bazen bir facianın önlenmesine yetebiliyor saniyeler. Bu hizmetten yararlanabilmek için tek yapılması gereken tek şey, Gmail’de “Göndermeyi geri al” özelliğini etkinleştirmeniz.

“Göndermeyi geri al” özelliğini etkinleştirin

Bunun için yapılması gereken şey çok basit:

1. adım: Gmail hesabınıza girdikten sonra sağ üst taraftaki dişli çark simgesini  tıklayıp Ayarlar’ı açın.

2. adım: Biraz aşağıdaki “Göndermeyi geri al:” seçeneğini bulun ve karşısındaki “Göndermeyi Geri Almayı Etkinleştir”i tıklayın.

En uzun süre 30 saniye.

3. adım: Hemen altında bir iptal süresi seçin. Burada bir iletiyi göndermek istemiyorsanız buna karar vermeniz için beklenecek süreyi seçiyorsunuz.

4. adım: Sayfadan çıkmadan önce alt taraftaki Değişiklikleri Kaydet seçeneğini tıklayın.

Bu işlemin, yalnızca sizin gönder tuşuna basmanızdan sonra emailinizin yola çıkmasını en fazla 30 saniyeliğine ertelediğini unutmayın! Gönderdiğiniz iletiyi birkaç dakika sonra veya sonraki zamanlarda geri almanız maalesef mümkün değil. Belirlenen süre içinde “Geri al”ı seçmezseniz, iletiniz gönderilir.

Görüşmek üzere. Hoşçakalın!

Bu bilgileri yararlı bulduysanız, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizin de haberdar olması için, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

3 yorum

  • Tekrardan merhabalar. Yazının bir kısmını sitemde yazıp, devamı sitenizin adres linkini vererek paylaşacağım. Teşekkürler.