Fotoğraf Etkinlik Gezi / Deneyim

Ödül, Motivasyonu Artırır

Bu yıl 13. kez düzenlenen Alanya Ulusal Fotoğraf Yarışmasında bu fotoğrafım sergilemeye layık görüldü.

Ödül kazanmak / takdir edilmek motivasonu artıran etkenlerin başında gelir. Yarışmalara katılmak fotoğrafçılığınızı ilerletmek için iyi bir araç olabilir.

Uzun bir aradan sonra geçtiğimiz ay, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (TFSF) sayfasında rastladığım, Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen “Her Yönüyle Alanya” konulu fotoğraf yarışmasına birkaç fotoğraf gönderdim. Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü (AFSAK) küratörlüğünde düzenlenen yarışmanın son katılım tarihi 5 Mayıs 2017 olarak belirlenmişti. Bu yıl 13. kez düzenlendiği bildirilen Alanya Ulusal Fotoğraf Yarışması için Seçici Kurul 9 Mayıs 2017 tarihinde TFSF gözetiminde toplandı ve sonuçlar 15 Mayıs’ta açıklandı.

Sergileme kazanan fotoğrafım

Sayısal kategoride, renkli veya siyah-beyaz olarak tek bölümlü düzenlenen yarışmaya 187 kişinin 664 fotoğraf ile katıldığı açıklandı. İlk üç dereceyi alan fotoğraflar yanısıra belirlenen 30 fotoğraf sergilemeye layık görüldü. Alanya Kleopatra plajı yakınlarında çektiğim yukarıdaki fotoğrafım da bu yarışmada sergileme alan fotoğraflar arasında yeraldı. Seçilen fotoğraflar ilk olarak 20 Mayıs’ta başlayan Alanya 17. Uluslararası Turizm ve Sanat Festivalinde sergilendi. Yarışmada dereceye giren ve sergileme kazanan diğer fotoğrafları Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun resmi web sitesinde buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Sözkonusu kareyi 10 mm odak uzaklığında f/11 diyafram açıklığı ile 1/2 saniyede, akşamüzeri çektim. Kayaların yüzeyinden akan dalgaların ipeksi görünümünü yakalamak için 1/2 – 1/8 saniye estantaneler uygun. Eğer daha uzun pozlama yaparsanız ipeksi görünüm elde edersiniz ancak büyük ihtimalle dalgaların akış yönünü gösteren detayları kaybedersiniz.

Bu arada, web siteme henüz kurduğum premium WordPress temasının, öne çıkarmak istediğiniz fotoğraflar için sunduğu özelliğini denemek için de bu iyi bir fırsat oldu. Fotoğrafı tam ekran görmek için ortasındaki büyüteç ikonuna tıklayın.

Bu yıl yine yakın tarihlerde Antalya Deepo Outlet Center tarafından düzenlenen “Dört Mevsim Antalya” konulu 5. Ulusal Fotoğraf Yarışmasına maalesef katılamamıştım; ancak her iki yarışmada da Antalya’dan tanıdığım birçok fotoğraf sever arkadaşın birbirinden güzel fotoğrafları ile ödül kazanmayı başardığını gördüm.

Yarışmalarda ödüle layık görülen tüm fotoğraf sahiplerini kutlar, ayrıca fotoğraf sanatının gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla yarışmaları düzenleyen kurumlarımızın emeği geçen yönetici ve çalışanlarına teşekkür ederim. Kuşkusuz hepimiz bu tür etkinliklerin çoğalarak sürmesini diliyoruz.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.