Fotoğrafçılık İpuçları

Nisan Ayı Fotografi Eğitimlerimiz

Fotografi eğitimleri Nisan ayında devam ediyor.

Nisan ayının ilk eğitim aktivitesi, Garanti Bankası Antalya Fotoğraf Kulübüne geçen ay ANFAD olarak verdiğimiz Temel Fotoğraf Eğitiminin son ayağı olan uygulamalı ders. Bu etkinlik Mart 2016 ANFAD Temel Fotoğraf Eğitimi Fotoğraf Çekim Günü ile birleştirildi. Katılımcı ve Kulüp üyeleriyle gerçekleştireceğimiz çekim günü tarihi 3 Nisan Pazar. Kursiyer Fotoğrafları Kritiği ise 5 Nisan’da gerçekleşecek.

Fotolia

Antalya Tabip Odası ile Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (ANFAD) işbirliğinde 29 Mart 2016’da başlayan Temel Fotoğrafçılık Kursu 8 Nisan 2016 tarihine dek devam edecek. Sözkonusu eğitimde 8 Nisan 2016 Cuma günü 19.00 -21.00 saatleri arasında Kompozisyon dersinde katılımcılarımızla birlikte olacağım. Eğitimin uygulamalı fotoğraf çekim günü 10 Nisan’da gerçekleşecek. Antalya Tabip Odası sayfasındaki eğitim duyurusuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Derneğimiz ANFAD’ın (Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) yeni dönem Temel Fotoğraf Eğitimi 4 Nisan – 3 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenleniyor. Eğitimde 18 Nisan 2016 Pazartesi saat 19:00’da Kompozisyon Bilgisi dersinde yeni kursiyerlerimizle birarada olacağım. Bu dönem Uygulamalı Çekim Günü 1 Mayıs 2016 Pazar, Kursiyer Fotoğrafları Kritiği ise 3 Mayıs 2016 Salı  günü gerçekleşecek. Buraya tıklayarak eğitim programının ayrıntılarını görebilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

İkişer saat sürecek ve bu kez daha güncel bir içerikle sunacağım derslerde, görsel ifade ve algının bilimsel arkaplanı yanısıra kompozisyonda etkin olan ışık, zamanlama, bakış açısı/yönü, yerleşim ve çerçeveleme gibi unsurlar; kompozisyon içeriğini oluşturan renk, kontrast, uyum, doku, çizgi, şekil, ritm kullanımı ve ayrıca anlatımda etkin olan sadelik, bütünlük, belirginlik, ilgi noktası, denge, orantı gibi fotografik kompozisyon kuralları üzerinde duracağım. Ayrıca, gözü rahatsız eden, kaçınılması gereken kompozisyon hatalarından bahsedeceğim. Fotoğrafta kompozisyon konusu, bilindiği üzere yalnızca DSLR kamera kullananların değil, iPhone, iPad ve diğer akıllı telefonlar ile fotoğrafçılığını geliştirmek isteyenlerin de yararlanabileceği temel konuları içeriyor.

Fotografi bloglarıma bu arada zaman buldukça devam edeceğim.

Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin!


Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.