Web / Bilgisayar

İniş Sayfası / Landing Page Nedir? Neden Önemlidir? Ne İçin Kullanılır? Nasıl Olmalıdır?

Kendine özgü içerikler taşıyan “iniş sayfaları” hakkında bilmek istedikleriniz bu yazıda.

Bir web sitesi ana sayfası ile iniş sayfası arasındaki farkı anlamak günümüzde büyük önem taşıyor. Web sitenizin bir amaca hizmet etmesi sizin için önemliyse, bu farklı sayfa türlerini bilmeniz ve bunları uygun şekilde kullanmanız gerekir.

Kısa süre önce web sitem için ilk kez ben de basit bir iniş sayfası / landing page hazırladım. Sizin de işinize yarayabilir düşüncesiyle sayfayı hazırlarken yaptığım araştırma ve incelemeler sonucunda öğrendiklerimi özetle burada paylaşmak istedim. İşte bir kaç başlıkta bu konuda yararlanabileceğiniz notlar.

İniş sayfası / landing page nedir?

Türkçe’ye “iniş sayfası” —veya bazen “karşılama sayfası”— olarak çevrilen “landing page,” en basit tanımıyla, ziyaretçilerin web’de gezinirken vardığı veya —iniş yaptığı— bir web sayfasıdır. Bir diğer ifadeyle, kullanıcıların bir bağlantıya tıklayınca yönlendirildikleri kendine özgü içerikli sayfa. Bir metin veya anahtar sözcük veya kaynak gösterimi ile iniş sayfasına yönlendirme yapılabileceği gibi görseller ve ikonlar üzerinden ya da bir reklam kampanyası üzerinden (banner, video ile) de iniş sayfalarına yönlendirme yapılabilir.

İniş sayfasının özelliği nedir?

İniş sayfaları kullanıcılara sunulan belirli bir amaca yönelik içerikler taşırlar. Genellikle tek bir mesaja odaklanmıştır ve sayfada yer verilen tüm elemanlar aynı mesaj etrafında uyumludur. İniş sayfalarında kullanıcılara sunulan ürün veya hizmet hakkında çeşitli görseller, videolar veya metin açıklamalarıyla bilgi verilir. İniş sayfaları tek sayfadan oluşurlar ve genel siteden bağımsız olarak yalın amaç için tasarlanırlar; böylelikle sayfa ziyaretçisinin tüm konsantrasyonunun ilgili ürün ve hizmete odaklanması sağlanır. Sayfanın görünür bir yerinde kullanıcının beklenen eylemi gerçekleştireceği (geri dönüşümü sağlayacak) bir buton bulunur ve ziyaretçiler çeşitli dikkat çekici elemanlarla bu dönüşüm bağlantısına yönlendirilirler.

İniş sayfası neden önemlidir?

İniş sayfaları geri dönüşüm (conversion) oranlarını artırmak için hazırlanırlar. Kullanıcılar iniş sayfalarına yönlendirilerek hedeflenen amaca uygun sonuçlar elde edilir. Bu amaç, bir ürün satışı, bir konuda bilgilendirme, form doldurma, e-bültene veya email grubuna üyelik gibi eylemler olabilir.

İniş sayfaları web’deki reklam ve pazarlama faaliyetlerinin önemli ayaklarından biridir. Reklamlara tıklayan kullanıcılar doğrudan iniş sayfalarına yönlendirilirler ve burada pazarlanan ürün ya da hizmet hakkında doğrudan bilgiye erişirler.

Genellikle marka siteleri geri dönüşüm oranlarını arttırmak için iniş sayfalarından oldukça yararlanırlar. Ayrıca, arama motoru reklamcılığında kalite puanı belirlenirken dikkate alınan ölçütlerden biri de iniş sayfası kalitesidir.

İyi bir iniş sayfası nasıl olmalıdır?

İyi bir iniş sayfası, kullanıcı ile hemen etkileşime geçebilmeyi sağlamalıdır. Etkileşime geçebilmek için, anlaşılabilir olmak çok önemlidir. Bunun için iniş sayfasının öncelikle belirlenen bir amaca uygun hazırlanmış olması gerekir. Sunulan şey hakkında açık ve net şekilde bilgi vermeli, ziyaretçinin ilgisini çekmeli ve karar vermesine yardımcı olmalı; hepsinden önemlisi geri dönüşümü gerçekleştirmelidir. İyi bir iniş sayfası, bir kez gelen kullanıcıya tam olarak aradığı yere geldiğini göstermelidir. Eğer kullanıcı, iniş sayfasında aradığı içeriğe bulamıyorsa sayfayı hemen terk edecektir. O nedenle, iniş sayfasının içeriği, kullanıcının istenilen eylemi yapmasını sağlamalıdır. Gelen kullanıcının beklenen eylemi gerçekleştirmesini sağlayamayan iniş sayfası, amacına ulaşmada başarılı sayılmaz.

İniş sayfası hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Bu konuda söylenebilecek ilk şey, iniş sayfası tasarımının mümkün olduğunca yalın ve sade olmasıdır. Kullanıcılar bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde istediklerine ulaşabilirler. Tıkış tıkış, yorucu sayfa tasarımlarından özellikle kaçınılmalıdır. Sayfanın hedef kitleye uygun bir amaç ve bir mesaj içermesi bir diğer kural. Buna göre sayfa içeriğinin açıklayıcı ve güven verici olması gerekir. Bilgiler kolay ulaşılır ve görünür bir şekilde sunulmalı; sayfanın konu başlığı ile mesaj ve görsel uyumu sağlanmalı, böylece kullanıcı doğru sayfada olduğunu ilk anda anlamalıdır. İniş sayfası ne kadar sade ve işlevsel olursa, ziyaretçilerin istenen hedefe yönlendirilmesi de o kadar kolay gerçekleşir.

Kaç tür iniş sayfası vardır?

Yaygın olarak 2 tip iniş sayfası kullanılmaktadır. Bunlardan biri, sunulan bir bağlantıya tıklayarak ziyaretçiyi başka bir sayfaya yönlendiren türdür. Genellikle e-ticaret yapan web sitelerinde, ziyaretçinin satın alma kararı vermeye ısınmasını sağlayacak şekilde, bir ürünü veya teklifi yeterince ayrıntılı olarak tanımlamak için kullanılırlar. Sık sık alışveriş sepetine veya kayıt sayfalarına yönlendirirler. Diğer tür olan ve potansiyel müşteri üreten iniş sayfaları ise kullanıcı adı ve email adresi gibi kullanıcı verilerini derlemek için kullanılır. Bu tür sayfaların amacı, potansiyel müşterilerle daha sonra bağlantı kurulmasını sağlayacak bilgileri toplamak veya sonraki bir zamanda onlara ürün pazarlamaktır. Bu iniş sayfaları, genellikle etkinlik kaydı, indirim kuponu, ücretsiz deneme gibi sunulan fırsatların veya e-kitap gibi gönderilecek hediyenin bir açıklaması ile birlikte kullanıcının bilgilerini yazacağı bir form içerirler.

Tekrar görüşünceye dek… Öğrenmeye devam edin!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.