Fotoğraf Etkinlik Gezi / Deneyim

500px Red Bull Küresel Fotoğraf Yürüyüşü Yarışmalarında Ödül Kazanan Aksiyon Fotoğrafım

İkiyüz şehirden gönderilen binlerce fotoğraf arasından, En İyi Marketplace Fotoğrafı ödülüne layık görüldü.

17 Eylül 2016 Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz 500px Küresel Fotoğraf Yürüyüşünde yüzlerce dünya kenti ile birlikte Antalya’da heyecanlı ve güzel saatler geçirdik. Yürüyüşe dünya genelinde 13 binden fazla fotoğrafçı katıldı ve bu yılki etkinliğin sponsoru Red Bull Photography ile belirlenen “aksiyon ve macera” teması üzerine çeşitli yarışmalar düzenlendi.

Binlerce fotoğraf arasından seçildi

Yarışmalara gönderilen binlerce fotoğraf arasından Red Bull ve 500px tarafından ödüle layık görülenler geçtiğimiz hafta yayınlandı. 500px yarışmaları En İyi Marketplace Fotoğrafı, En İyi Mobil Fotoğraf ve En Yaratıcı Fotoğraf olmak üzere 3 kategoride düzenlenmişti. Jüri değerlendirmesine göre aşağıdaki Boys isimli fotoğrafım En İyi Marketplace Fotoğrafı kategorisinde 🏆kazanan fotoğraf oldu.

Boys –Award Winning Photo by 500px by Baki Karaçay ✅ on 500px.com

Boys –Award Winning Photo by 500px by Baki Karaçay ✅ on 500px.com

Fotoğrafın ilgi çekici yanı, zamanlaması ve kompozisyon. Gençler ve kaykaylarının senkronize biçimde henüz yere temas etmeden havadayken yakalanmış olması aksiyon etkisini güçlendiriyor. Fotoğrafta belirli bir görsel ağırlık taşıyan siyah gölgelerin çerçeve içerisinde kalması, görüntünün bütünlüğünü ve aynı zamanda fotoğrafta  görsel dengeyi sağlıyor. Bu ögelerin (gençler, kaykaylar ve gölgeleri) birbirleriyle örtüşmedikleri bir anın yakalanmış olması, ayrıca fotoğrafın sadeliğini koruyor. Arka planda ve hayli uzaktaki şehrin silueti ile dağların görüntüsü ferah bir ortam hissi veriyor.

Bu başarıda elbette birçok kişinin katkısı var. Yürüyüşümüzü mümkün kılan katılımcı tüm fotoğraf sever arkadaşlara ve etkinliğimizi renklendiren sporcu gençler Selin, Sara, Burak ve Berkay’a tekrar teşekkür ederim. Ayrıca, yürüyüş ve yarışmaları düzenleyen ve fotoğrafımı ödüle layık bulan 500px ekibine: “Thank you so much, 500px jury and team, for choosing my photo as a winner in Global Photo Walk Challenge!

Diğer fotoğrafları görmek isterseniz…

Yarışma sonuçlarının yayınlandığı sayfayı ve kazanan diğer fotoğrafları görmek için buraya tıklayın.

500px tarafından oluşturulan Antalya etkinlik sayfasında diğer fotoğrafçıların karelerini görmek için buraya tıklayın.

Antalya Küresel Fotoğraf Yürüyüşünden Nefes Kesen Görüntüler başlığıyla yayınladığım blog yazısını ve etkinlikten birkaç fotoğrafımı görmek için buraya tıklayın.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!

—Bu bilgilendirmenin daha çok fotoğrafsevere ulaşması için aşağıdaki ikonlara tıklayarak sosyal medya çevrelerinizle paylaşın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.