Web / Bilgisayar

Bat Dosyası Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur?

Bu yazıda, bilgisayarınızda .bat uzantılı bir Windows toplu işlem dosyası oluşturmayı ve bu dosyayla istediğiniz programı çalıştırmayı öğreneceksiniz.

.Bat uzantılı dosyalar, Windows’un toplu işlem dosyalarıdır. Başlangıçta Dos işletim sistemlerinden beri kullanılan ve kullanılmaya devam edilen bir dosya türüdür. Exe uzantılı dosyalara benzer şekilde çalışırlar.

Bat dosyası ne işe yarar?

Bat dosyasının amacı, oluşturacağınız komutları tek tıklamayla bilgisayarınıza yaptırmaktır. Bat dosyaları, küçük bir exe dosyası gibi işlev görürler. Örneğin, bir exe dosyası hazırlar gibi bat dosyası içerisine komutları sıralayabilir ve tek tıklamayla bu komutları çalıştırabiliriz.

Küçük bir bat dosyası oluşturalım

Örnek olarak, bir tıkla Photoshop programını çalıştırmak istediğinizi varsayalım ve bunun için bir bat dosyası hazırlayalım. Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

1.adım:

Masaüstüne sağ tıklayarak açılan menüden Yeni -> Metin Belgesi’ni seçin.

2. adım:

Açılacak boş metin belgesi içerisine şu komutları yazın (buradan kopyalayıp yapıştırabilirsiniz):

Start Photoshop.exe

Start çalıştırma komutudur, bu komutla birlikte çalıştıracağınız programın .exe dosyasının ismini yazmalısınız.

3. adım:

Menüden Dosya -> Farklı Kaydet’i seçerek herhangi bir dosya ismi yazdıktan sonra dosya isminin sonuna .bat uzantısını ekleyin. Kayıt türünde Tüm Dosyalar’ı seçin. Örnek: Dosya Adı = start.bat

4. adım:

Artık bilgisayarınızda bat uzantılı bir Windows toplu işlem dosyası oluşmuş olacaktır. Oluşturduğunuz bat uzantılı bu dosyaya tıkladığınızda Photoshop programının çalıştığını göreceksiniz.

Bu örnekle işin mantığını kavradıysanız, yeni .bat dosyaları geliştirebilir, istediğiniz amaçla kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı açtığınızda bir programı .bat dosyası ile çalıştırmak

Bilgisayarınızı açtığınızda bir programı çalıştırmak istediğinizi varsayalım ve bunun için bir bat dosyası kullanalım. Açılışta çalıştırmak istediğiniz program yine Photoshop olsun. Bunun için yapmamız gereken tek şey, yukarıdaki adımlarla oluşturduğumuz .bat dosyasını Başlangıç Programlarının içine atmaktır. Böylece bilgisayarınız her açılışta bu .bat dosyasını, dolayısıyla programı çalıştıracaktır.

Farklı örnek komutlar

Bilgisayarınızda herhangi bir komut dosyasını sürekli çalıştırıyorsanız, masaüstünde bu dosya için bir .bat dosyası oluşturabilir ve bu dosyayı kullanabilirsiniz.

Örnek 1:

Eğer çalıştırmak istediğiniz dosya masaüstünde değil de örneğin Müzik klasörünüzdeki “my song.mp3” isimli parça ise, bunun için yukarıdaki adımlarla oluşturacağınız bat dosyası içerisine gereken komutu yazmalısınız. Çalıştırmak istediğiniz dosyanıza sağ tıklayarak Özellikler penceresinden Konum bilgisini kopyalayabilirsiniz . Örneğimizde dosya konumunun C:\Music\ olduğunu varsayalım. Eğer dosya adında boşluklar varsa, dosya adını “tırnak içerisine” almanız gerekir. Bu durumda yazılacak komutlar:

Start C:\Music\"my song.mp3"

Örnek 2:

Açmak istediğiniz bir web sayfası da olabilir. Bu durumda yazmanız gereken komut web sayfası adresini içermelidir. Bu sitenin www.bakikaracay.com olduğunu varsayalım; bu durumda komut aşağıdaki gibi olacaktır.

Start www.bakikaracay.com

İyi çalışmalar. Öğrenmeye devam edin!

Yeni paylaşımlarım hakkında emailinize bilgi gelsin istiyorsanız, isim ve email adresinizi yazarak mail grubuma hemen katılın.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.