Fotoğrafçılık İpuçları

Ufuk Çizgisini Göremediğimizde Görüntü Dengesini Nasıl Sağlarız?

Yan yatmış fotoğraflar çekmekten kurtulmanın kolay yolunu öğrenin.

Burada ufuk çizgisine göre doğru hizalanmış bir iç mekân fotoğrafı görüyorsunuz. Görüntüde yatay ve dikey birçok hat olmasıyla birlikte ögeler genel olarak yer çekimine göre doğru duruyorlar. Peki bundan nasıl emin olabiliyoruz? Bu dengeyi sağlamak tamamen kameramızı tutuş şeklimizle ilgili. Yapmamız gereken şey, görüntüde yer çekimi dengesini sağlamak için bu hatlardan hangisini esas alacağımızı doğru tespit etmek.

Nesnelerin bir yana yatık durduğu dengesiz fotoğrafları hiç birimiz beğenmeyiz. Oysa, ister akıllı telefonumuzla isterse DSLR kameramızla olsun, çektiğimiz fotoğraflarda görüntünün her zaman düz ve dengeli olmasını sağlayabiliriz. Bunun en basit yolu, görüntüde tespit edeceğimiz yatay ufuk çizgisini ekranımızın veya vizörümüzün alt veya üst kenarları ile paralel tutmaktır. Bunun için kılavuz çizgilerinden yardım alabiliriz. Ancak örneğimizdeki gibi bazen görüntüde yatay birçok çizgi olabilir, fakat bunların hiç biri düzlem dengesini sağlamamıza yardımcı olmayabilir. Eğer ufka paralel durmayan bu hatlardan birini esas alırsak fotoğrafımızdaki nesnelerin yatık ve dengesiz çıkmasına sebep olabilirler.

Böyle durumlar için kolay ve pratik çözüm, görüntümüzün tam ortasındaki dikey çizgiyi esas alarak dengeyi sağlamaktır. Bunun için yapılması gereken en önemli şey, görüntümüzün tam ortasına düşen nesneyi ve dikey çizgiyi tespit edebilmektir. Yan kenarlara yakın dikey hatlar yanıltıcıdırlar ve görüntü dengesini sağlamamıza yardımcı olmazlar. Çünkü kullandığımız lense bağlı olarak yan kenarlardaki hatlar genellikle dışa doğru eğik dururlar. Buna distorsiyon (bükülme) diyoruz. Oysa görüntümüzün tam ortasında belirleyeceğimiz dikey çizgiyi esas alıp kameramızı bu çizgiye paralel tutmayı başardığımızda görüntü dengesini kolaylıkla sağlamış oluruz. Böylece diğer hatların yanıltmasından korunmuş oluruz.

Görüntümüzün tam ortasında belirleyeceğimiz dikey çizgiyi esas almalıyız.

Örnek fotoğrafımızda tam ortada yeralan sütun ve diğer nesnelerin çerçevemizin sağ ve sol dikey kenarlarına paralel oluşuna dikkat ederek bunu net olarak görebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!

Bu bilgileri yararlı bulduysanız daha çok fotoğrafseverin yararlanması için lütfen beğenin, paylaşın ve yorumlayın! İlginiz için teşekkürler…

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.