Temel Fotoğrafçılık Dersleri

TFD12 – Fotografi Derslerinden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Bu platformda paylaştığım her dersten maksimum faydayı elde edebilmenin sade formülünü öğrenin.

Sizin de belki en çok duyduğunuz sorulardan biri şu: “Fotoğrafçılığı öğrenmek istiyorum, bana yardımcı olabilir misiniz?”

Bu soruya kendimce biraz farklı, şöyle bir cevap vermeye çalışıyorum:

Öğrenmenin en iyi yolu bizzat uygulamaktır. Her bir dersi okuyun ve sonra uygulayın. Doğrusunu söylemek gerekirse, kimse size bir şey öğretemez (öğretmenleriniz bile) –onların paylaştıklarından “öğrenen” yine sizsiniz. Bunu hatırlayın ve “öğrenmeye” odaklanın! Eğer bir şeyi öğrenmek isterseniz hiçbir şey size engel olamaz; ama eğer öğrenmek istemezseniz, hiçbir şeyin size yararı olamaz.

Bu platformda paylaştığım her dersten maksimum faydayı elde edebilmenin sade bir formülü var:

Uygulayın!

Evet, öğrendiklerinizi uygulayın! Kulağa çok basit geliyor, ancak birçok kişi aslında bunu yapmıyor ve bu yüzden ilerleyemiyor. Eğer kameranızı alıp dışarı çıkar ve bu öğrendiklerinizi uygulayarak çekimler yaparsanız gittikçe daha iyi fotoğraflar çektiğinizi ve kısa sürede ustalaştığınızı göreceksiniz. Daha da basiti, akıllı telefonunuzla fotoğraf çekerken konunuzu tam ortaya alıp deklanşöre basmak yerine öğrendiklerinize göre görüntünüzü çerçevelerseniz, fotoğraflarınızın gittikçe daha ilginç hale geldiğini göreceksiniz. Böylece, her bir uygulamayla nasıl daha iyi fotoğraf çekeceğinizi düşünmeye ve sorgulamaya zaman ayırmış olacaksınız. Zaman ayırdığınız kadar da öğrendiklerinizi benimsemiş olacaksınız.

Bu tıpkı bir enstrüman çalmayı öğrenmeye benzer. Önceleri hiç bilmezken, notayla öğrendiklerinizi sürekli tekrar edersiniz. Derken çalışmalarınızı yeterince sürdürdüğünüzde bir eşiğe gelirsiniz ve orada beceriniz yeni bir düzeye sıçrar. Adeta şifresini girmişsiniz gibi önceden açamadığınız bir uygulama bir anda çalışmaya başlar. Çalıştığınız parçaları artık notasına bakmadan çalabileceğiniz gibi kulağınıza gelen başka melodileri de hiç düşünmeden çalmaya başlarsınız. Bunun nasıl bir şey olduğunu yalnızca yaşadıysanız bilebilirsiniz.

Beceriniz yeni bir düzeye sıçrasın

Bu prensip her öğrenme sürecinde işler. İşin sırrı, öğrenmeyi ciddiye almaktır. Öğrendikçe ve uyguladıkça daha iyi bir fotoğrafçı olacağınıza inanın. Fotografi derslerinde öğrendiklerinizi oyun oynar gibi uygulayın, kameranızın ayarlarıyla oynayın ve elde ettiğiniz görüntüleri karşılaştırın. Ne yaptığınızda hangi sonucu alıyorsunuz? Bakış noktanız değiştiğinde çektiğiniz görüntüler nasıl farklılaşıyor? Hangi ayar neyi etkiliyor? Deneyin, görün ve emin olun.

Özellikle ilk dersler için bu çok önemli. Dersleri okuduğunuzda konuları kolayca anladığınızı göreceksiniz, ancak öğrendiklerinizin sizde yerleşmesi için bizzat uygulamanız ve sonuçlarını görmeniz gerekir. Böylece her yaptığınız, fotoğrafçılığınızın bir parçası haline gelmiş olur.

Unutmayın! Bir kez öğrendiğiniz, hayatınız boyunca sizin olacaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir! Öğrendiğiniz bilgiler ne kadar mükemmel olursa olsun, ancak siz onları kendi hayatınıza uyguladığınız zaman sonuç ve fayda verecektir.

Bir sonraki derste görüşünceye dek… Fotoğraf çekmeye devam edin!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.