Temel Fotoğrafçılık Dersleri

TFD05 – Temel Fotografiyi Öğrenme Rehberi

Fotoğraf çerçevesine konuyu yerleştirirken izleyicinin dikkatini nasıl yöndendirebileceğimizi son iki dersimizde gördük. Bu aynı zamanda temel fotografiyi öğrenmenin bize neler kazandıracağı konusunda bir fikir sağlamış oldu. Bu durumda, daha iyi fotoğraflar için vermemiz gereken 2 önemli kararı biliyorsunuz:

 1. Neyi fotoğraflayacağımız (çerçeve) —konu, kompozisyon (görme ve fotoğraflama sanatı)
 2. Nasıl fotoğraflayacağımız (içerik) —kameramızın özelliklerini kullanma (çekim teknikleri)

Bunları şu şekilde de ifade edebiliriz:  1. Fotoğraf karemizde ne anlatmak istiyoruz? 2. İçerikte dikkatleri neye yönlendirmek istiyoruz? Bu iki konuda doğru kararları vermeniz için ihtiyacınız olan şeyleri 2 ana başlıkta toplayabiliriz.

1. Görme sanatı ve kompozisyonda ustalaşın

Sıradan bir şipşak foto ile dikkat çekici bir başyapıt arasındaki farkı yaratan, kompozisyondur. Kompozisyon, fotoğraf çerçevenizin içerisinde nelerin yeraldığıyla, dikkatleri yönlendirmek ve anlatmak istediğiniz hikâyeyi/mesajı aktarmak için bu ögeleri çerçeve içerisine ne şekilde yerleştirdiğinizle ilgilidir. Bunların bir takım tanımlanmış bilinen ilkeleri sözkonusu. Usta sanatçılar bu ilkeleri en güzel şekilde uygulamayı bilirler; ancak bunları kimse dünyaya gelirken bilmez, tıpkı enstrüman çalmak gibi sonradan öğrenilir. Bu yöndeki becerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ana konular şunlar:

 • Fotoğrafta kompozisyonun anahtar unsurları (çerçeveleme, yerleşim, düzen, perspektif, bakış noktası gibi)
 • İnsanları olumlu etkileyen görsel ilkeler (sadelik, belirginlik, bütünlük, denge gibi)
 • Fotoğrafta içeriği güçlendiren yapısal ögeler /görsel tasarım unsurları (renk, kontrast, desen, çizgiler, doku, ritm, simetri gibi)

Bunların anlam ve önemini öğrendiğinizde şaşırtıcı fotoğraflar yakalamaya başladığınızı göreceksiniz.

—Işığı keşfedin

İster yeni başlayan olun ister profesyonel, fotoğraflarınızda kullanmayı bilmeniz gereken en önemli unsur ışıktır. Eğer fotoğrafçılığınızı ilerletmek istiyorsanız ışığı anlamayı öğrenmelisiniz. Fotoğraf, ışıkla oyundur ve ışık olmadan fotoğraf mümkün değildir. Her bir ışık senaryosunu tarif eden temel ilkeler vardır ve fotoğraflarınızı iyileştirmek için bunları kullanmanız gerekir. Görsel olarak ışığı anlarsanız, nasıl davrandığını çözerseniz, dünyaya bakışınız değişir.

Light play in the Country of Beautiful Horses by Baki Karaçay ✅ on 500px.com

Light play in the Country of Beautiful Horses by Baki Karaçay ✅ on 500px.com


Derslerimizde her fotoğrafçının bilmesi gereken ışığın temel özelliklerine de değineceğiz.

2. Kameranızın özelliklerini kullanmayı öğrenin

Kameralarda, diyafram, enstantane, ISO, beyaz ayarı gibi bir takım temel ayarlar bulunur. Bunlar fotoğraf karenizin içerisindeki nesnelerin görünümünü ve verdiği hisleri değiştiren, sizin kontrol edebileceğiniz değerlerdir. Bunların ne anlama geldiğini, nasıl çalıştıklarını ve ihtiyacınıza göre nasıl ayarlanabileceklerini bilmeniz gerekir. Kameranızın özelliklerini ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde sonuçta şu alt başlıklar ve daha fazlasını biliyor olacaksınız:

 • Fotoğraf Nasıl Oluşur?
 • Kameranız Nasıl Çalışır?
 • Pozlama Nedir? Pozlama Üçlüsü Nasıl Çalışır? (Diyafram, Enstantane, ISO)
 • Diyafram & Alan Derinliği İlişkisi
 • Enstantane & Hareket İlişkisi
 • ISO & Kumlanma İlişkisi
 • Çekim modları ve diğer ayarlar

Böylece, bu konuları tamamladığımızda fotoğraf çekerken kameranızda ne olup bittiğini, kamera üzerindeki ayarları nasıl kontrol edebileceğinizi ve farklı modlarda güvenle fotoğraf çekmeyi öğrenmiş olacaksınız.

—Fotoğraf düzenlemeyi öğrenin

Fotoğrafın yalnızca kamerayla çekim yapmaktan ibaret olduğu günler artık geride kaldı. Akıllı telefonla dahi olsa çekime verdiğimizden daha fazla emek ve zamanı çeşitli uygulamaları kullanarak fotoğraf işlemeye veriyoruz. DSLR kamera kullanıyorsanız, çektiğiniz fotoğrafları mutlaka bilgisayara aktarıyorsunuz. Hemen her zaman onları biraz parlatmak ve sunuma hazır hale getirmek için çekim sonrası işlem görmeye ihtiyaçları olur. Kameranızla gelen programları veya Adobe Lightroom veya Photoshop gibi programları kullanarak, tonlama, renklendirme, kontrast, aydınlatma gibi ayar ve düzenlemeler yapmanız mümkün. Böylece fotoğraflarınız daha güçlü görünüm kazanır ve daha göz alıcı hale gelir. İşlenmiş her fotoğraf önceki ham görünümüne göre büyük fark yaratır. Bu tür programların sunduğu imkânlar tahmin edilenin çok ötesindedir ve bir kez kullanmaya başladınız mı fotoğraflarınızda yarattıkları farkla ve aldığınız ödülle sizi sürekli öğrenmeye zorlarlar.

*** by Elena Shumilova on 500px.com

*** by Elena Shumilova on 500px.com

 

Online Tenel Fotografi Derslerinde yukarıda sıraladığım konuları öğrenmenize yardımcı bilgiler paylaşmaya devam edeceğim.

Not:

İnsanların fotoğraf çekme arzularının önündeki engeller günümüzde çoktan yerle bir oldu. Artık ilgi duyan hemen herkes elindeki imkânlarla fotoğraf çekebiliyor ve yayımlayabiliyor. Üstelik birçok kişi artık yanında ağır bir fotoğraf makinesi taşımak yerine kaliteli kameraya sahip bir akıllı telefonla fotoğraf çekmeyi tercih ediyor. Fotoğraf bir anlatım aracı ve iyi bir kompozisyonu basit bir cep telefonu kamerası ile de almak mümkün. Dolayısıyla, zihnimizi öncelikli olarak fotoğraf ve iyi komposizyon yakalama konusunda eğitecek olursak, diğer teknikleri zamanla yerine oturtabilir ve fotoğrafçılığımızı istediğimiz yönde ilerletebiliriz. DSLR kamera kullananların, otomatik modu kullanmak suretiyle sırf kompozisyona odaklanmaları mümkün. Ayrıca şunun da altını çizmem gerek: Temel fotoğraf eğitiminin içeriği, zannedildiği gibi yalnızca kamerayı kullanmayı öğrenmeden ibaret değildir. Bu nedenle, gördüğünüz üzere, bu Temel Fotografi Derslerinde izlediğimiz akış, güncel gelişmeler öncesinden kalma klasik eğitimlerin akışından farklı. Önce fotoğrafa odaklanıyoruz, ardından o fotoğrafları daha güçlü ve dikkat çekici içeriğe getirebilmek için kameramızın özelliklerini kullanmayı öğreneceğiz. Böylece diğer bölümlere ihtiyaç duymayan, iPhone, iPad veya başka bir akıllı telefonla ya da kompakt dijital kamerayla da olsa fotoğraf çeken herkesin yararlanabileceği konulardan başlayarak fotoğrafçılığımızı ilerleteceğiz.

İletmek istediğiniz katkı ve görüşlerinizi lütfen aşağıdaki yorum kutucuklarına yazarak paylaşın.

Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

2 yorum

 • Çok teşekkür ederim hocam benim en çok istediğim gece ayı çiçekle beraber çekme bu konuda yardımcı olabılırmısınız teşekkür ediyorum saygılar…

  • Ben de teşekkür ederim. Önümüzdeki günlerde Fotografi İpuçları kategorisinde ay fotoğrafları nasıl çekilir konulu yazılarım yayımlanacak. Takip etmenizi öneririm.