Temel Fotoğrafçılık Dersleri

TFD03 – Fotoğraflarınızda Fark Yaratmanın 2 Temel Adımı

Artık teknikleri öğrenmeye geçmemiz için sabırsızlandığınızı tahmin edebiliyorum. Eğer bu doğruysa, önemli bir kazanıma sahipsiniz. Ancak öncelikle öğrenmeye ihtiyacımız olan şeyin ne olduğunu netleştirmeliyiz. Çünkü sonrası inanılmaz derecede kolay. Çözümler hazır; öğrenmek sadece birkaç dakikanızı alacak. Bazen yalnızca bir cümle yetecek. O halde, en temel soruyla başlayalım.

Fotoğraflarımın daha ilgi çekici olması için ne yapmalıyım?

Bütün öğrendiklerimizin sonucunda elde etmek istediğimiz şey, daha ilgi çekici fotoğraflar oluşturmak. İnsanların durup bakmadan geçemeyecekleri güzellikte, nefes kesen fotoğraflar. Bunun için şimdi kontrolü ele alıyoruz :) Daha ilgi çekici fotoğraflar için uygulamamız gereken temel prensip şu: “Fotoğrafa bakan kişinin, yani izleyenlerin, dikkatini yönlendirmeye çalışmak.” Evet, iyi fotoğrafların sırrı bu! İnsanları görsel olarak olumlu etkileyen faktörleri kullanmak. İşin güzel yanı, bunun temel ilkelerinin biliniyor olması. Bunları adım adım göreceğiz. Şimdi şu örnek fotoğrafı inceleyerek önce ne demek istediğimi görelim.

Fotoğrafa bakan kişinin dikkatini yönlendirmeye çalışın

Bu enfes fotoğrafın konusu ve ilgi merkezinin çerçeve içerisindeki yerleşimine dikkat edin!

*** by Alena Romanovskaya on 500px.com

*** by Alena Romanovskaya on 500px.com


Gördüğünüz gibi, öne çıkarmak istediğimiz konu fotoğrafın tam ortasında olmadığı zamanlarda daha ilginç fotoğraflar elde ediyoruz (1). Eğer aynı zamanda yalnızca konumuzun keskin bir netliğe sahip olmasını sağlarsak, izleyicinin ilgisini ilk bakışta mıknatıs gibi üzerine çeker (2). Bunun önde gelen nedeni, beynimizin net ve belirgin olan, ayrıca merak uyandıran konulara yönelmeye hazır olmasıdır. O halde, konumuzun fotoğrafta ilgi merkezi olmasını ve ilk bakışta dikkat çekmesini sağlamaya çalışmak elimizde. Ancak bunu başarabilmek için çerçeveleme ve netleme gibi bir dizi görsel ilkeyi anlamamız ve öğrenmemiz gerekiyor.

Alışkanlıklarınız dışında yeni yaklaşımlar geliştirmeye başlayın

Hemen her fotoğrafımızda iki önemli karar üzerinde durmalıyız:

1. Konumuz ve içinde bulunduğu, görülmesini istediğimiz ortam. Burada konuyu fotoğraf çerçevemizde nereye yerleştireceğimiz, bunun için onu hangi uzaklıktan ve yükseklikten fotoğraflayacağımız, etrafında ve arka planda hangi ögelerin yeralmasını sağlayacağımız gibi kararlar vermemiz gerekiyor. Kamerayı tuttuğumuz yer ve bakış açımız her değiştiğinde, görüntüdeki konuların dizilişi, yerleşimi, büyüklüğü, görünümü de farklılaşacaktır. Konunun fotoğraf karesinin tam ortasında olmaması, etrafında görüntülenecek ögelerin neler olacağı gibi ilkeler çerçevelemeniz ve genel görüntüyü düzenlemenizle ilgili —yani kompozisyonla. Bunlar, “neyi fotoğraflayacağımızla” ilgili kararlar. Bunu en iyi şekilde başarmak için görme ve görsel ifade sanatını bilmeye ihtiyacımız var.

2. Öte yandan bu çerçeve içinde kalan ögelerin özellikleri sözkonusu. Konuyu netlemeniz, bir derinlik hissi vermek için arka planın bulanık çıkmasını sağlamanız, ortamın aydınlık veya karanlık çıkması gibi kararlar da kameranızın özelliklerini kullanmanızla ilgili —yani çekim teknikleriyle. Bunlar da “nasıl fotoğraflayacağımızla” ilgili kararlar. Bunu en iyi şekilde başarmak için ise çekim tekniklerini bilmeye ihtiyacımız var.

Elde etmek istediğiniz fotoğrafı  önce hayal edin

Bir manzara ya da bir portre fotoğrafı çekeceğimizi hayal edelim. Nasılsa görüntü güzel diyerek artık kameramızı kaldırıp rastgele deklanşöre basmayı istemiyoruz. (Buraya tıklayarak “Güzel Bir Konu ile İyi Bir Fotoğraf Arasındaki Fark” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.) Neyi fotoğraflayacağımıza ve nasıl fotoğraflayacağımıza “karar vererek” izleyenlerin dikkatini yönlendirmeyi ve ilgisini çekecek kareler yakalamayı istiyoruz. Yapmamız gerekeni, iki temel adımda özetleyebiliriz.

1. adımda, fotoğrafımızda hangi konuların, ne şekilde yeralacağını tasarlamakla başlamalıyız. Ne anlatmak istiyoruz? Konumuz ne, fotoğrafımızı nereden çerçeveleyeğiz, ortamda (yakın plan ve arka planda) neler yeralacak, ne tür bir kompozisyon görüntüleyeceğiz?

2. adımda, fotoğrafımızın içeriğinde yeralan ögelerin nasıl görüntülenmesini istediğimize karar vermek ve kameramızı ona göre kullanmak zorundayız. Neye dikkat çekmek istiyoruz? Kameramızın hangi mod ve özelliklerini kullanacağız, nereyi netleyeceğiz, nasıl bir pozlama istiyoruz, ne kadar aydınlık bir görüntü çıksın, ne tür çekim teknikleri uygulayacağız?

Vermeniz gereken kararları bildiğinize göre, daha iyi fotoğraflar için öğrenmeniz gereken şeyler artık sizin için sır değil. Bu alanlarda işin tekniğini bir kez öğrendiğinizde çekeceğiniz süper fotoğrafları hayal edin. Sonrasında birçok yaratıcı kararı kendiniz verebilecek ve tüm ayrıntılarında kendi tarzınızın gizli olduğu size özgü fotoğraflar çekebileceksiniz.

Snow and Red by Yusuf POYRAZ on 500px.com

Snow and Red by Yusuf POYRAZ on 500px.com


Bu iki adımı bildikleriniz ışığında uygulayarak hafta boyunca fotoğraf denemeleri yapmaya başlayın! Her geçen gün çekimlerinizin farklılaştığını ve kafanızda yeni soruların oluşmaya başladığını göreceksiniz. Örneğin, ana konuyu fotoğrafın tam ortasına koymak istemeyeceksiniz ancak, o zaman nereye koymanız gerektiği sorusuyla karşılaşacaksınız. Öyleyse, bir sonraki yazımızın konusu bu olsun: “Süper Bir Kompozisyon Tekniği: Üçte Bir Kuralı.” Ve tabi, bu tekniğin ardındaki bilimsel gerekçeler…

Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.