Temel Fotoğrafçılık Dersleri

TFD02 – Temel Fotografi Eğitimini Neden Almalısınız?

“Neden?” sorgulamasını genelde çok az yaparız. Oysa bir sorunun veya eylemin kaynağına en hızlı şekilde ulaşmak ve önemini temelden kavramak için nedenini sorgulamak gerekir. O halde başlıktaki sorunun yanıtını birlikte düşünelim!

Fotoğrafı çeken insanlardır, kameralar araçtır

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar, çektikleri fotoğrafların istedikleri gibi olmadığını gördüklerinde genellikle kameralarının yeterince iyi olmadığını düşünürler ve daha iyi fotoğraflar çekebilmek için yeni ve daha pahalı bir kamera almaları gerektiğine karar verirler.

Ne yazık ki bu yaklaşım genelde umulan sonucu vermez. Çünkü fotoğrafı çeken insanlardır, kameralar değil! Pahalı kameralarla iyi bir teknoloji satın alabilirsiniz, ancak bütün kameralar yalnızca fotoğraf çekmeye yarayan araçlardır. Mutfaktaki fırınlar gibi; fırınlar yemeği pişiren araçlardır ama yemeği yapan, insanlardır.

Eğitim almadığınız konuda gerçek kapasitenizi bilemezsiniz

Eğitim almak, bir konuda kapasitemizi görmemizi ve o yönde kendimizi gerçekleştirmemizi sağlayan en muhteşem yöntemdir. İnsanlar eğitimle birbirlerinden öğrenerek gelişimlerini ileri taşır ve inanılmaz işler başarırlar. Öte yandan, eğitim almadığımız bir konuda gerçek kapasitemizi asla bilemeyiz. Örneğin, eğer bir enstrüman çalmıyorsanız, bunun tek sebebi var, o da yeterli eğitimini almamanız. Belki de harika bir müzik kulağınız veya icra yeteneğiniz var, ancak ciddi bir eğitim almamanız yüzünden bir enstrüman çalmıyor ve müzikle ilgili var olan kapasitenizi hiç kullanamadan yaşıyorsunuz. Bilim, sanat, spor, hemen her alan için aynı ilke geçerlidir. Başarılı insanların geçmişine baktığınızda, onları diğerlerinden ayıran en önemli farkın iyi eğitim almaları olduğunu görürsünüz. İyi bir öğrenme süreci yaşamak başarıyı kendiliğinden getirir. Tabi ki “öğrenilenler doğrultusunda” yeterince çalışmak koşuluyla.

Fotografinin eğitimini almaya başlamakla işte böylesine mükemmel bir adım attınız. Çünkü daha iyi fotoğraf çekmek için ihtiyacınız olan en değerli şeyin, fotografiyi “öğrenmek” olduğuna karar verdiniz.

Eğitime yapılan yatırım, en büyük kazancı getiren yatırımdır

Günümüzde hemen herkes fotoğraf çekme işine hiç bir eğitim almadan başlar. Ancak zamanla fotografiyi öğrenen ve konunun inceliklerine hakim olanlar, kendi tarzlarını geliştirmeye başlar. Bu temel kurslarla kısa sürede kameranızı nasıl kullanacağınızı, çekim tekniklerini ve görme sanatını kolayca öğrenmeye başlayacaksınız. Bir DSLR kameranız yoksa sorun değil, paylaşacağım bilgilerin birçoğunu akıllı telefonunuzla veya kompakt kameranızla da kullanabilirsiniz. Bunları bir kez öğrendikten sonra, kalan yaşamınız boyunca daha güzel, hayranlık uyandıran fotoğraflar çekebileceksiniz. Sonrasında ilgi ve yaratıcılığınız doğrultusunda kendinizi geliştirebileceksiniz. Şundan emin olun: Fotografi “eğitimine” yapılan yatırım, yeni başlayanlara en büyük kazancı sağlayacak yatırımdır. Sizlerle paylaştığım bu eğitime yapmanız gereken tek yatırım ise, yalnızca biraz zaman ayırmanız. Eğer bu işi seviyorsanız, emailinize göndereceğim her bir konuyu okumak için 5-10 dakika ayırmanız yeterli olacak.

K-W-L çizelgesi ile devam

Bugün, Temel Fotografi Eğitimini almaya başlamakla ne kadar harika bir adım attığınızı hatırlamanızı istedim. Takip eden derslerin sıkıcı olmaması için bundan sonra da zaman zaman fotografiyi öğrenmenin güzel yanlarına değineceğim :)

Şimdi geçen derste doldurmaya başladığımız K-W-L çizelgesi ile devam edelim. Bu kez çizelgenin ikinci sütununa “öğrenmek istedikleriniz” hakkında “sorular” yazın. Soruların temel düzeyde olmasına dikkat edin! Örneğin, “Pozlama ne demek?” “Fotoğraflarımda hareketi nasıl dondurabilirim?” veya “Arkaplanı nasıl bulanık yapabilirim?” Eğer bunları yorum olarak da bu yazının altında paylaşırsanız, içerikte hangi konulara ağırlık vermemi beklediğinizi görmem açısından bana da yararlı olur.

Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin!

Bir sonraki derste “Fotoğraflarınızda Hemen Fark Yaratacak Kolay Teknikler“e giriş yapacağız.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

1 Yorum