Temel Fotoğrafçılık Dersleri

TFD01 – Online Temel Fotografi Eğitimine Hoşgeldiniz!

Online Temel Fotografi Eğitimine hoşgeldiniz! Öncelikle, email grubumuza katıldığınız için teşekkür ederim. Böylelikle, fotografi becerilerini geliştirerek hayranlık uyandıran fotoğraflar çekmek isteyen yüzlerce fotoğrafseverin biraraya geldiği yeni bir gruba katılmış oldunuz. (Heyecan verici :)

Harika bir öğrenme dünyasına gireceğiz

Fotografi becerilerinizi geliştirmek için süper bir öğrenme fırsatı yakaladığınızı söyleyebilirim. Önümüzdeki haftalar boyunca sizinle harika bilgiler paylaşacağım –kompozisyondan çekim tekniklerine, kamera kullanımından fotoğraflarınızı nasıl saklayabileceğinize kadar yeni ve en önemlisi güncel bilgiler. Kendi uygulamalarım ve ders notlarım yanısıra son yıllarda tutkuyla takip ettiğim podcast, video ve online eğitimlerden öğrendiklerimi bir düzen içerisinde ve kolay anlaşılabilir içerikte yepyeni bir metodolojiyle paylaşacağım. Böylece, sanıyorum online bir platform üzerinden ilk kez sizlerle Türkçe bir temel eğitim sürecini başlatmış oluyoruz. Harika bir öğrenme dünyasına gireceğimizden ve keyifli zaman geçireceğimizden eminim; çünkü daha iyi fotoğraflar çekmeyi hepimiz istiyoruz. Bu derslerde ihtiyacınız olan bilgileri buldukça fotografiye olan ilginiz ve özgüveniniz artacak, fotoğraf çekmekten daha çok keyif almaya başlayacaksınız. Derslerde, kaçırmak istemeyeceğiniz teknikler, ipuçları, örnekler ve daha fazlası yeralacak. Daha iyi fotoğraflar çekmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri arayarak internette kaybolmanıza gerek kalmayacak. Konuları nedenleriyle birlikte anlatacağım için kolayca kavrayacaksınız ve unutmayacaksınız. Ve eğitimin sonuna geldiğimizde şu ankinden çok farklı bir donanıma sahip olacaksınız.

Dersleri yalnızca grup emaillerimi alan sizler ve sizlerin paylaştığı kişiler düzenli şekilde takip edebilecek. Bu yüzden bir gözünüz göndereceğim emailler üzerinde olsun. Tamamen ücretsiz paylaşacağım bu bilgilerden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey gönderdiğim emailleri açmak ve gelen bilgileri okumaya devam etmek! (Bu fırsattan arkadaş ve çevrelerinizin de yararlanmasını isterseniz goo.gl/XvJB14 bağlantısını Facebook vb. sayfalarınızdan paylaşarak 1 Haziran’a kadar kayıt yapmalarını duyurabilirsiniz.)

Eğer bir şeyi öğrenmek isterseniz hiçbir şey size engel olamaz

Eğitim kapsamında haftada bir –bazen iki– email alacaksınız. Böylelikle bir sonraki bilgileri göndermeden önce, üzerinde düşünmeniz ve pratik yapmanız için size yeterince zaman tanımış olacağım. Bu nedenle dersleri aksatmadan takip ettiğinizden ve paylaştığım ipuçlarını kaçırmadığınızdan emin olun! Kim bilir, belki de bu başlangıç sizin için yepyeni bir tutkunun kapılarını açar; yeni ufuklara yönelebilir ve kendinizi yeni bir dünyanın içinde bulabilirsiniz. Düşünün, eserlerini hayranlıkla izlediğimiz bütün fotoğraf sanatçıları bir zamanlar tam da şu an sizin bulunduğunuz yerdeydi. Fotoğrafçılıkla ilgili her şeyi öğrenmeye yeni başlamışlardı. Siz neden bu muhteşem sanatçılardan biri olmayasınız? Kendinizdeki mucizevi gücü hatırlayın: “Eğer bir şeyi öğrenmek isterseniz hiçbir şey size engel olamaz…” Bir de buna daha önce hiç bir kuşağın erişemediği modern teknolojinin sunduğu fırsatları eklersek… Öğrenmek istediğiniz bilgiler, artık siz zahmet etmeden ve zaman kaybetmeden elinizin altında olacak; anında akıllı telefonunuzda veya masaüstü bilgisayarınızda. Evde, yolda, iş molalarında, birkaç dakika zaman ayırarak öğrendiklerinizle, kalan yaşamınız boyunca daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayacak kazanımlar elde edeceksiniz. Eğer ileride hazırlama fırsatı bulabilirsem, o zaman belki dilediğiniz yerde kulaklığınızı takıp dinleyerek de bu bilgileri takip edebileceksiniz.

K-W-L çizelgesi

İsterseniz şimdi kolay bir çalışmayla başlangıç yapalım. K-W-L chart’ı daha önce duymamış olabilirsiniz; basit fakat öğrenme süreçlerinde çok yararlı bir uygulamadır. “Ne biliyorum? Ne öğrenmeyi bekliyorum? Ne öğrendim?” (Know-Waiting-Learned) çizelgesi. Bunun için boş bir kağıt alıp dikey 3 sütuna bölün. “Temel fotografi konusunda şu anda neler bildiğinizi” birinci sütuna not edin ve yazdıklarınızı muhafaza edin. Gelecek derste 2. sütunu ve kursun sonuna yaklaştığımızda da son sütunu dolduracaksınız. Bunları paylaşmak isterseniz bu yazının altına yorum olarak da yazabilirsiniz. Böylece adım adım ilerleyişinizi izlerken öğrenme sürecinizden keyif alacak ve sonuçta Temel Fotografi Eğitiminden sonrası için neye yöneleceğinizi değerlendirebileceksiniz.

Ne dersiniz, alışılagelmiş ezber eğitimlere pek benzemeyecek gibi görünüyor, değil mi? Öyleyse bu yeni başlangıç hepimiz için hayırlı olsun.

Bir sonraki konumuz, fotoğrafçılık konusunda yeni bir bakış açısı ve özgüven geliştirmenize yardımcı olacak: “Temel Fotoğraf Eğitimini Neden Almalısınız?

Paylaştığım ipuçlarını kaçırmadığınızdan emin olun

Emaillerimi kaçırmadığınızdan emin olmak için ayrıca şu iki yazıyı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim:

Gönderdiğim Emailleri Alamayışınızın Nedenleri ve Çözümü

Gmail Kullanıcılarının Emaillerimi Kaçırmaması İçin Yapması Gereken Şey

Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.