Photoshop

Photoshop’un Bellek Kullanımını 5 Kolay Adımda Optimize Edin

Photoshop performansını optimize etmek için 5 adımda nasıl ayarlama yapabileceğinizi ve her birini nasıl uygulayabileceğinizi ekran görüntüleri eşliğinde öğrenin.

Photoshop’un yavaş performansı ve bilgisayarları ağırlaştırması birçok kullanıcının ortak sorunu. Sorun büyükse bilgisayarınızı yenilemek gerekebilir, ancak bazı ayarlarla Photoshop’un performansını yükseltmek de mümkün. Bu yazıda Photoshop performansını optimize etmek için 5 adımda nasıl ayarlama yapabileceğinizi ve her birini nasıl uygulayabileceğinizi ekran görüntüleri eşliğinde anlatacağım. Böylece Photoshop uygulama videolarına geçmeden önce bilmemiz gereken bazı ayarları yapmış olacağız.

Photoshop arayüz tercihlerine Düzenle (Edit) üst menüsünden ulaşabilirsiniz. Bunun için Düzenle>Tercihler (Edit>Preferences) komut yolunu kullanıyoruz. Klavyemizden “Ctrl + K” kısayolunu kullanarak da Tercihler penceresini açabiliriz. Tercihler penceresinde solda en üstte yeralan Genel (General) ayarlar ile başlayalım ve önce Photoshop belleğini rahatlatalım.

Photosop Tercihler Penceresi Genel Sekmesi

Photosop Tercihler Penceresi Genel Sekmesi Görünümü

1- Panoyu Dışa Aktar seçeneğini kapatın:

Photoshop’ta çalışırken kopyalama işlemlerinin sizi yavaşlatmasını istemiyorsanız burada “Panoyu Dışa Aktar” (Export Clipboard) seçeneğini inaktif duruma getirin, yani işaretini kaldırın. Böylelikle, kopyaladığınız görsellerin Photoshop hafızasında tutulmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca bu, görsellerin bilgisayar hafızasında tutulmasını ve diğer işlemleri engellemesini de ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Böylece belleği rahatlatmış olduk ve artık daha hızlı işlem yapmamız mümkün.

2- Geçmiş Günlüğü seçeneğini kapatın:

Photoshop’ta bellek tüketimini etkileyen bir başka etken Geçmiş Günlüğü’nün (History Log) tutulmasıdır. Genel sekmesi altında Geçmiş Günlüğü eğer işaretliyse, çalışırken verileriniz, yani yaptığınız işlemler sürekli kaydediliyor anlamına gelir. Bunun bir diğer anlamı Photoshop’un yavaşlamasıdır. Çünkü komutları liste halinde kayıt altına almak çalışmalarımızı yavaşlatır. Bu seçenek de inaktif durumda kalmalıdır.

3- Bellek kullanımını optimize edin:

Photoshop, üzerinde işlem yaptığımız görüntü dosyalarını geçici olarak depolar ve bunun için bilgisayarın belleğini, yani RAM’i kullanır. Photoshop’un kullandığı RAM miktarını artırarak, Photoshop’un performansını artırabilirsiniz. Düzenle>Tercihler>Performans (Edit>Preferences>Performance) komut yolundan performans tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz. Varsayılan olarak Photoshop %60 bellek kullanımına ayarlıdır ancak istediğiniz zaman bunu artırıp azaltmanız buradan mümkün.

Photosop Tercihler Penceresi Performans Sekmesi

Photosop Tercihler Penceresi Performans Sekmesi Görünümü

4- Geçmiş kaydı sayısını azaltın:

Photoshop’ta yaptığımız işlemleri sıklıkla geriye alarak çalışmaya ihtiyaç duyarız. Kaç işlem geriye doğru gideceğimizi Tercihler>Performans panelinde sağ sütunda yeralan Geçmiş Durumlar (History States) önündeki sayı belirler. Bu sayının genellikle 10-20 arasında olması tercih edilir. Çünkü hafızada tutulan veriler bilgisayar belleğinden yüksek oranda hacim tüketir ve bu nedenle işlemler yavaşlar. Geriye alma sayısı ne kadar çoksa o kadar yavaş çalışır. Bu sayıyı düşürünce Photoshop’unuz hızlanır.

5- Önbellek düzeylerini ayarlayın:

Adobe’nin bilgilendirmelerine göre, Photoshop yüksek çözünürlüklü görüntülerin yeniden çizilmesi için görüntü ön belleğini (keş) kullanıyor. Yani önbellek ne kadar büyükse, performans o kadar iyileşmektedir. Photoshop kurulumunda önbellek varsayılan değeri 4 olarak gelmektedir. Düzenle>Tercihler>Performans (Edit>Preference>Performance) yolunu izleyerek sağ sütunda yeralan Önbellek Düzeyleri (Cache Levels) önündeki bu değeri artırırsanız, Photoshop’ta dosyalar daha yavaş yüklenir, ancak bununla birlikte açık bir dosyayı düzenlerken Photoshop komutlarınıza daha hızlı cevap vermeye başlar. Eğer azaltırsanız, bu kez durum tam tersi olur. Bir ölçü olması bakımından, örneğin 16 megapixel (MP) büyüklüğünde normal bir dosya için 4-6 arası önbellek düzeyi uygundur.

Tercihler penceresinin sağ alt kısmında “Grafik İşlemcisi Ayarları” yeralır. Harici grafik kartınız varsa, daha hızlı performans için onu kullanabilirsiniz. Photoshop onu algıladığı zaman, burada göstermesi gerekir.

Tüm bu ayarları yapıp Tamam (OK) dediğinizde yeni ayarlarınız uygulanmış olacaktır. Uygulandığından emin olmak için Photoshop’u mutlaka kapatıp yeniden açın. Açtığınızda yeni ayarlarla kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaptığınız yeni ayarları her zaman sıfırlayıp varsayılan ayarlara dönmeniz de mümkün. Bunun için Photoshop’u açarken “Ctrl + Alt +Shift” tuşlarına basarak Photoshop  ikonuna tıklayın. Açıldığında Tercihler (Preferences) ayarları sıfırlanacaktır. Yani fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Son sürüm Photoshop CC ile Lightroom CC de dahil (harika mobil uygulamalar da içeriyor) fotoğrafçılığa yönelik gerekli tüm araçlara uygun fiyata sahip olmak isterseniz, hemen alttaki TAKE IT./MAKE IT. reklam bandına tıklayarak bu fırsattan yararlanabilirsiniz.Umarım bu bilgiler işlerinizi kolaylaştırır ve Photoshop’ta daha hızlı ve verimli çalışmanıza yardımcı olur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Fotoğraf çekmeye devam edin!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi haberdar etmek için lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşın. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.